Sinop Gezilecek Yerler

Türkiye’nin En Kuzeyi Sinop Burnu

Türkiye’nin Kuzey olarak en uç noktası Sinop burnu eşsiz güzellikleri ile ziyaretçilerini bekliyor. Sinop burnu sonsuz gibi gözüken Karadeniz manzarası ile görenleri etkiliyor.

SİNOP GEZİLECEK YERLER

Sinop’ta gezilecek yerler arasında ilk yer İnceburun yarımadasıdır. Bunun dışında Sinop ili bir kaç şelale, tabiat parkı, plaj ve ören yerine sahiptir.

İNCEBURUN

Sinop İnceburun
Sinop İnceburun

Yeşil ve mavi tonların ihtişamlı uyumunu İnceburun’da görebilirsiniz. Türkiye’nin jeolojik olarak en kuzey noktasıdır. Sonu gözükmeyen Karadeniz’in eşsiz mavisi görülmeye değer yerler arasındadır. İnceburun’un tam karşısında Ukrayna’nın Sivastopol şehri yer almaktadır. Yarımadanın ucunda yer alan beyaz deniz feneri taştan inşa edilmiş ve harika bir mimarisi var. Güneşin doğumundan batımına kadar her anın ayrı güzelliği olan eşsiz bir yer. Sinop’ta gezilecek yerler arasında ilk durak diyebiliriz.

SARIKUM

Sarıkum Plajı
Sarıkum Plajı

İçerisinde göl, tabiat parkı ve plaj bulunduğundan dolayı Sarıkum olarak genelledik. Yeşilin her tonunu bulabileceğiniz bu alan koruma altında bulunuyor. İçerisinde ateş yakmak yasak ama günübirlik olarak gezebilirsiniz. Karadeniz bölgesinin bol yağmur almasından dolayı binlerce bitki türüne ev sahipliği yapıyor. İçerisinde ufak bir göl de bulunuyor. Tatlı su balıklarının yaşadığı bu göl de koruma altında bulunmaktadır. Sarıkum plajı ise Karadeniz bölgesinde nadir görebileceğiniz plajlardan biridir. Sarı kum taneleri ve berrak denizi ile kendinizi Ege kasabasında zannedebilirsiniz. Issız ve huzurlu bir sahil olduğunu da söylemek gerekir. Karadeniz’in plajlarının genel özelliği olan dalgalı denizi burada da görebilirsiniz.

ERFELEK TATLICA ŞELALERİ

Erfelek Tatlıca Şelaleleri
Erfelek Tatlıca Şelaleleri

Sinop’ta sizi şaşırtacak bir diğer doğal güzelliktir. İlk gördüğünüz anda kendinizi Phuket Adasında hissedebilirsiniz. Türkiye’de ender rastlanabilecek güzelliklerdendir. Kendine has bir rengi olan şelale ve yatağı, üst üste dizilmiş gibi duran ince kaya tabakalarından akan şelalesi ile görülmeye değecek bir diğer yerdir. Ahşaptan yapılan merdiven ile şelalenin yukarısına çıkabilirsiniz. Harika fotoğraflar yakalamak isterseniz tüm şelaleyi kareye almanızı tavsiye ederiz. Kış aylarında donan şelale suyu büyük bir buz kütlesi ile sabit kalıyor. Kışında güzel bir atmosferi bulunuyor.

SİNOP’TA KONAKLAMA

Sinop’ta konaklama için bir çok hotel bulunmaktadır. Bu hoteller tatil amaçlı değil iş seyahati amaçlı olarak kurulmuştur. Sinop’un gelir kaynağının çok azı turizmden geliyor. Bu yüzden Sinop’ta uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz. Hotellerin dışında günlük kiralık ev, pansiyon ve apartlarda da konaklayabilirsiniz. Konaklayacağınız yerin lükslüğüne bağlı olarak 70 lira ile 600 lira arasında konaklama fiyatları bulunuyor.

SİNOP’A NASIL GİDİLİR?

Sinop’a gitmek için şehirler arası otobüs, uçak ve kendi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Uçakla gitmek için Sinop’a uçak bileti almanız gerekiyor. Sinop havalimanı şehrin içinde bulunduğundan dolayı her noktasına ulaşım kolaylıkla sağlanıyor. Minibüsler ile tüm ilçelerini ziyaret edebilirsiniz.

Şehirler arası otobüs ile gitmek isterseniz Sinop merkezinde bulunan otobüs garına bilet almanız gerekiyor. Havalimanına çok yakın noktada bulunan otogar şehrin merkezine de çok yakıdadır.

Kendi aracınızla gitmek isterseniz Karadeniz’in sahil yolundan uzun bir yolculuk yapmanız gerekecektir. Diğer Karadeniz illerinden eğlenceli olabilecek bu yolculuk Ege ve Marmara bölgesinden gelenler için zahmetli ve yorucu olabilir.

 

Özet
Türkiye'nin En Kuzeyi Sinop Burnu
Makale Başlığı
Türkiye'nin En Kuzeyi Sinop Burnu
Açıklama
Türkiye'nin Kuzey olarak en uç noktası Sinop burnu eşsiz güzellikleri ile ziyaretçilerini bekliyor. Sinop burnu sonsuz gibi gözüken Karadeniz manzarası ile görenleri etkiliyor.
Publisher Name
Myfriendoo
Publisher Logo

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve bunlar mutlaka web sitemizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınması talep edilir. Bildirim açıklamaları olmadan herhangi bir yorumu silme hakkımızı saklı tutarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.