Santa Vadisi

Türkiye’nin Bilinmeyen Güzellikleri 2020

Türkiye, uygun iklim koşulları ve coğrafi konumu ile bünyesinde birçok doğal güzellik bulunduruyor. Bu doğal güzelliklerden bazıları çok bilinen yerlerdir. Ancak bu makalemizde sizlere Türkiye’nin çok bilinmeyen, saklı güzelliklerinden bahsetmek istiyoruz.

Karaburun

Karaburun
Karaburun

Eski adıyla Mimas olarak bilinen Karaburun, İzmir’in bir ilçesidir. Sessiz ve sakin bir kıyı kasabası olan Karaburun, tarihte mitolojik olaylara ev sahipliği yapmıştır. Nergis kokan sokaklarıyla, sakin insanları ve ortamıyla Karaburun, tam anlamıyla kafa dinleyebileceğiniz bir tatil köyü. Karaburun’un en güzel noktalarından biri olan Sarpıncık feneri, adeta kartpostallardaki manzaralardan birini anımsatıyor. Karaburunda gezilecek diğer yerler, mitolojik bir karakter olan Narcissos’un dilek kuyusu, tüm manzarayı ayaklarınızın altına serecek Saip Köyü, Karaburun’un en meşhur yeri İskele, İzmir’e yakınlığıyla daha çok tercih edilen Mordoğan, gezilecek yerler arasında.

Yenişarbademli

YenişarbademliIsparta’nın bir ilçesi olan Yenişarbademli, Toros Dağları ile Anamas Dağları’nın birleştiği bölgede yer alır. Doğal güzelliklerle dolu Yenişarbademli ilçesi, dağcılık, kamp, foto safari ve kuş gözlemciliği gibi sizlere birçok güzel aktivite sunmakta.
Tarihî açıdan da oldukça zengin olan Yenişarbademli, Hitit döneminden Osmanlı’ya kadar birçok uygarlığa tanıklık yapmıştır.
Yenişarbademli doğallığı ile sizleri karşılayacak yerler, Dedegöl Dağı, Pınargözü Mağarası başta olmak üzere birlikte gezilecek tarihi mekânlar arasında, Kubad-ı Abad Sarayı yer almakta.

İspir/Yedigöller

İspir / Yedigöller
İspir / Yedigöller

3 bin 200 metre yükseklikteki volkanik gölleri keşfedin. Rize ve Erzurum sınırları içerisinde yer alan Yedigöller, Ovit Dağı ve Kaçkar Dağı’nın güneyi arasındaki bölgede kalır. Bölgeye ulaşım arazi arabalarıyla sağlanır. Dağcılıkla ilgilenenlerin uğrak alanı haline gelen Yedigöller’e gitmek için en uygun zaman haziran-ağustos aylardır. Yedigöller, bünyesinde farklı boyutlarda 11 adet göl bulundurur. Turkuaz renkteki bu göller su içmeye elverişlidir. Gerçekten doğa ile iç içe sayılabilecek Yedigöller, gerek temiz havası, gerekse tertemiz sularıyla keşfedilmeyi bekleyen bir cennet gibidir.

Pygela Plajı

Pygela Plajı
Pygela Plajı

Binlerce yıl öncesine dayanan tarihi ile Pygela Plajı tüm maviliği ile sizleri bekliyor.
Kuşadası’nın 3 km kuzeyinde yer alan Pygela Plajı, geçmişte Truva Savaşı’da yaralanan Argos Kralı Agamemnon’un askerleri için inşa edilmiş bir sağlık kentidir. Pygela Antik Kenti’nde yer alan tesislerde kolayca konaklayabilir, yine buradaki Pygela Plajı’nda eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Santa Vadisi

Santa Vadisi
Santa Vadisi

Santa Vadisi, bir zamanlar Rumlara ev sahipliği yapmış, 1800 metre yükseklikte yer alan bir yerleşim alanıdır. Gümüşhane’nin 90 km uzaklığında yer almaktadır. Bugün Dumanlı Köyü olarak adlandırılan bu yerleşim alanında Rumlar tarafından inşa edilmiş kilise, köprü, çeşme ve binalar mevcuttur. Mübadeleden sonra neredeyse boş kalan Dumanlı Köyü keşfedilmeyi bekleyen cennetler arasında yer alıyor. Yeşilin hakim olduğu bu köy, güzel vakit geçirmek için birebir.

Borabay Gölü

Borabay Gölü
Borabay Gölü

Kamp ve piknik yapmak için biçilmiş kaftan Borabay Gölü!
Amasya’nın Taşova ilçesinde yer alan Borabay Gölü, denizden 1050 m yüksekliktedir. Toprak kaymasından ötürü zamanla doğal bir set gölü haline gelmiştir. Borabay Gölü’nün çevresi birçok çeşit ağaçla çevrilidir. Zümrüt yeşili Borabay Gölü sizler için güzel bir kaçamak olacaktır.

Şövalye Adası

Şovalye Adası
Şovalye Adası

Bir zamanlar “Işıklar Ülkesi” olarak anılan Fethiye’de yer alan bu sakin adanın tarihi oldukça eskilere dayanmakta. Rodos şövalyelerinden ismini alan bu adada şövalyelerin inşa ettirdiği kale vb. gibi tarihi yapılara tanık olabilirsiniz. 3. dereceden sit alanı olarak kabul edilen Şövalye Adası kalabalıktan uzak, tarihi kalıntılarla zengin bir adadır. Kalabalıktan uzak bir şekilde tatil yapmak isteyen tatilcilerin çokça sevebileceği Şövalye Adası’nı gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Ceneviz Koyu

Ceneviz Koyu
Ceneviz Koyu

Turkuaz’ın en güzel tonunu barındıran denizi ile gözlerden uzak Ceneviz Koyu!
Ulaşımın yalnızca deniz yoluyla sağlandığı Ceneviz koyu, teknolojiden tamamen uzak bir şekilde ziyaretinize açık. Elektriğin bulunmadığı bu koyda kamp yaparak yıldızları en güzel haliyle izleyebilirsiniz.

Özet
Türkiye'nin Bilinmeyen Güzellikleri
Makale Başlığı
Türkiye'nin Bilinmeyen Güzellikleri
Açıklama
Türkiye, uygun iklim koşulları ve coğrafi konumu ile bünyesinde birçok doğal güzellik bulunduruyor. Bu doğal güzelliklerden bazıları çok bilinen yerlerdir. Ancak bu makalemizde sizlere Türkiye’nin çok bilinmeyen, saklı güzelliklerinden bahsetmek istiyoruz.
Publisher Name
Myfriendoo
Publisher Logo

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve bunlar mutlaka web sitemizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınması talep edilir. Bildirim açıklamaları olmadan herhangi bir yorumu silme hakkımızı saklı tutarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.