Turkiyenin Turistik İlleri

Turistler Türkiye’de En Çok Nereleri Tercih Ediyor?

Türkiye, gerek doğal güzellikleri, gerek uygun iklim koşulları, gerekse de tarihi mekânlarıyla turistlerin en çok tercih ettiği ülkelerden biridir.  Peki, Türkiye’ye yılda ne kadar turist geliyor? En çok hangi ülkelerden turist geliyor?  En çok hangi şehirleri ve tatil beldelerini tercih ediyorlar? Bu soruların cevaplarını makalemizde sizler için derledik.

Türkiye 2018 yılında, 2017 yılına göre %27.84 oranında artış göstererek 32.41 milyon yabancı turiste ev sahipliği yaptı. Bu oranın büyük bir kısmını Rusya oluşturdu. 2018 yılında Türkiye’ye gelen Rus sayısı 4,7 milyona yükselerek rekor kırdı.  Rusya’dan sonra Türkiye’yi en çok ziyaret eden ülkeler arasında Almanya (3 milyon 336 bin), İran (2 milyon 188 bin), Gürcistan(2 milyon 71 bin) ve İngiltere (1 milyon 576 bin) yer alıyor.

Turistler en çok hangi illeri ziyaret etti?

2018 yılı verilerine göre en çok ziyaret edilen il Antalya oldu. Antalya, 2018 yılında 9 milyon 255 bin 267 kişi turisti ağırlayarak zirveye oturdu. En çok ziyaret edilen ikinci il ise İstanbul oldu. İstanbul, 9 milyon 8 bin 643 kişi ile ikinci sırada.

Rusların,  Antalya’da en çok ziyaret ettikleri mekânların başında Kemer bulunuyor. Kemer’den sonra Belek ve Alanya en çok ziyaret edilen yerler. Almanlar da aynı şekilde çoğunlukla Akdeniz bölgesini tercih ediyor.

İngilizlerin tercihi ise çoğunlukla Muğla ili oluyor. İngilizler, Muğla’nın güzel mekânlarını ziyaret etmekle kalmakla yetinmiyor, bir kısım İngiliz bu bölgeye temelli olarak yerleşiyor.

Son yıllarda Karadeniz’i ziyaret eden Arap sayısı büyük bir artış gösterdi. Arapların Karadeniz’e duyduğu ilgi sayesinde bölgedeki Arap turistlerin etkisi oldukça artmış bir durumda. Arap turistlerin en çok tercih ettiği yerlerin başında Trabzon yer alıyor. En çok tercih edilen bir diğer yer, Ayder ve İkizdere yaylalarıyla meşhur olan Rize ili yer alıyor. Araplar da sadece Karadeniz bölgesini ziyaret etmekle kalmayıp aynı zamanda burada konut ve fındık bahçeleri satın alıyorlar. Karadeniz bölgesi dışında Arapların en çok tercih ettiği iller, Adana, Mersin ve Hatay.

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen bir diğer tatil noktası olan Kapadokya, Almanya, Güney Kore, İtalya, Fransa, İspanya ve daha birçok ülkenin gözdesi olmuş durumda.

Diğer bir mekân ise tarihi kalıntılarıyla ünlü olan Gaziantep şehri yer alıyor. Gaziantep’teki binlerce yıllık tarihi güzellikleri en çok ziyaret eden ülkeler başında Almanya, Hollanda ve Belçika yer alıyor. Ayrıca Edirne’deki Selimiye Camisi, Almanların en çok tercih ettiği tarihi mekânlar arasında yer alıyor.

Özet
Turistler Türkiye’de En Çok Nereleri Tercih Ediyor?
Makale Başlığı
Turistler Türkiye’de En Çok Nereleri Tercih Ediyor?
Açıklama
Türkiye, gerek doğal güzellikleri, gerek uygun iklim koşulları, gerekse de tarihi mekânlarıyla turistlerin en çok tercih ettiği ülkelerden biridir.  Peki, Türkiye’ye yılda ne kadar turist geliyor?
Publisher Name
Myfriendoo
Publisher Logo

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve bunlar mutlaka web sitemizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınması talep edilir. Bildirim açıklamaları olmadan herhangi bir yorumu silme hakkımızı saklı tutarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.