Türkiye’nin Turkuaz Kıyısını Keşfedin: Fethiye’de Yapılması Gereken 11 Kaçırılmayacak Şey

Google’da Fethiye’yi aradığınız vakit, Türkiye ve ‘Fethiye’de yapılacak en iyi şeyler’ neler olduğunu söyleyen çok sayıda arama sonucunuz olacak. Gerçek şu ki, Fethiye’de yapılabilecek pek çok şey var, tek bir blog yazısına sığmayacaklar. Yani size ne yapacağınızı söylemeyeceğiz. Bunun yerine, ilk görüşte aşk olmasa da, neden Fethiye’yi sevdiğimizi göstereceğiz. Bize göre, Fethiye bir ev. Ve işte Fethiye’yi ziyaret ettiğinizde hissetmenizi istediğimiz şey: evde ne yapmayı planlıyorsanız yapın.

FETHİYE’NİN HALK SULARI

İlk başta bunu farkedemeyebilirsiniz, ancak Fethiye’deki sahil boyunca gezinti yolunda (kordon) yürümek rahatlatıcı bir deneyimdir. Evet, kulağa basit geliyor, ama özellikle de mevsim dışı, gerçekten ne kadar rahatlatıcı olduğunu bilmek zorundasınız. Sebebi açık: Fethiye, uzun bir koy, ormanlık bir yarımada ve Şövalye Adası adı verilen küçük bir ada ile korunan doğal bir limana sahip. Bu nedenle, Fethiye’deki deniz kıyınızdaki yürüyüşlerin çoğu, eşsiz bir dinginliğe sahiptir. Huzurlu bir his gizlice içeri giriyor ve siz bunu bilmeden oltayı elinize almış oluyorsunuz…

Ayrıca, Fethiye düşük anahtarlı bir çalışma kentidir ve balıkçılar ağlarını tamir eden gület sahiplerinin yanında ağlarını tamir ederler. Kordon, deniz kenarı kafe ve restoranların ve birkaç marinaya sahip, hepsi de çam kaplı dağların, küçük adaların ve pırıl pırıl denizin muhteşem manzarasının tadını çıkarıyor. Günün veya haftanın herhangi bir saatinde yürüyüş yapmak için mükemmel bir mekandır. Fethiye sahil şeridi, deniz manzarasına sahip uzun ve tipik bir Türk kahvaltısı için, aynı zamanda Belediye çay bahçesi’nde (belediye meclisi çay evi) yerliler arasında dolaşmak ve bir çay (Türk çayı) için gittiğiniz yerdir.

ZENGİN FETHİYE TARİHİ

Seyahat ederken, hayret etmekten asla vazgeçmeyin. Fethiye’deyken yaşanması kolay olacak güzel bir alıntı. Türkiye zengin bir tarihi mirasa sahiptir ve Fethiye bunun bir istisnası değildir. Fethiye’de antik kalıntılar günlük yaşamın bir parçasıdır. Fethiye, Likya topraklarında ortaya çıkmıştır ve ünlü simge yapılarından biri olan Amynthas’ın mezarı hala körfeze bakmaktadır. Türbe, MÖ 4. yy’a kadar uzanır ve bulunduğu konumdan aşağıdan şehrin muhteşem manzarasını göreceksiniz.

Şimdi bize söyleyin, bir Likya lahitine ne sıklıkta dolambaçlı olarak rastlayacaksınız? Muhtemelen o kadar sık değil. Ama Fethiye’de olacaksınız ve tıpkı bizimle olduğu gibi, yüzünüzde bir gülümsemeye yol açacak. İnsanları çamaşırlarını bir Likya mezarlığının çitine koyarak keşfedecekler.

Ve tüm tarihi eserler bulundukları yerde bırakılamadığından, Fethiye Müzesi, Fethiye bölgesindeki birçok antik alandan kurtarılan bazı şaşırtıcı parçalara ev sahipliği yapmıştır. Müzede diğerlerinin yanı sıra Letoon, Xanthos ve Tlos bölgelerinden heykeller, seramikler, madeni paralar, takılar ve diğer arkeolojik buluntular bulunmaktadır.

FETHİYE’NİN DOĞAL ÇEVRESİ

Fethiye’ye gelince, Türkiye doğal ortamına hayran kalacaksınız. Yüksek binalar inşa etmeyeceksiniz ve şehir merkezinden ayrı olarak, hala her yerde doğanın olduğunu göreceksiniz. Kış aylarında kar ve plaj birbirinden sadece 15 dakika uzaklıktadır. Ve tüm bölgedeki sevimli koylar neredeyse terkedilmiş durumda. Fethiye, ormandaki mütevazı yürüyüşlerden, Fethiye, Türkiye’de başlangıç noktası olan Likya Yolu’nun bir veya tüm bacaklarına kadar her türden yürüyüşçüler için mükemmel bir yerdir.

Manzaraları emmek için mükemmel bir yer Babadağ’ın zirvesi. Orada, Fethiye’nin çevresinin gerçekten de ne kadar bozulmamış olduğu konusunda gerçek bir his edinirsiniz. Bu görüş muhtemelen bunun paraşütçüler için bu kadar popüler bir nokta olmasının temel nedenlerinden biri.

Ve sonra Kelebekler Vadisi’nden, Ölüdeniz’den ve mavi lagününden veya Kayaköy’den bile bahsetmedik!

FETHİYE’NİN YETKİSİ

Evet, bu – önceki her şeyin üstünde – muhtemelen insanların Fethiye’yi sevmelerinin en önemli nedenlerinden biri. Otantik. Her yıl birçok turisti ağırlamasına rağmen, birçok gurbetçiye ev sahipliği yapmasına rağmen, gerçek. Fethiye’de olmak, Türkiye’nin neyle ilgili olduğuna daldırılıyor. Fethiye’nin eski kenti Paşpatur’un küçük sokakları kışın daha da sessizleşiyor, ancak Fethiye hiç ıssız değil. Yerel pazarlar ve balık pazarı tüm yıl boyunca etkinlikle doludur ve Fethiye, Türklerin yabancıların olduğu kadar sevdikleri bir destinasyondur. Fethiye’de karşılanacağınızı söylediğimizde bize güvenin!

Fethiye’de taze ürünlerin ve tüm yerli kokuların ve renklerin tadını çıkarın.

FETHİYE, TÜRKİYE’Yİ ZİYARET İÇİN PRATİK BİLGİLER

Kendin için gelip bakmayı düşünüyorsun? TripAdvisor’da Fethiye bölgesinde yapılacak şeyleri inceleyin ve Fethiye’de konaklamak için büyüleyici bir yer arıyorsanız, otellerine ve kiralık tatillerine bakın. Bir kahve düzeltme ihtiyacı mı var? Sizi koruduk, kaya mezarlarının yakınındaki Köşe Kahve’ye gidin.

En yakın havaalanı olan Dalaman, gerektiğinde İstanbul havaalanları ile kolay bağlantılara sahip. Burada ucuz uçuş seçeneklerini bulacaksınız.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *