KAPADOKYA’DA KENDİ DÜNYANIZI İNŞA EDİN

Times’a ait “Dünya’nınYeni 25 Harikası” listesinde 5. sırada yer alan ve aynı zamanda da 1985’ten beri UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde bulunan Kapadokya, mistik, tarihi ve romantik havasıyla tatilinizi muhteşem geçireceğiniz Türkiye’nin sahip olduğu en güzel köşelerden biri. Bella Hadid, Adut Akech Bior gibi dünyaca ünlü top modellerin hayran kaldığı bu güzel yerde, sıradan bir yürüyüşte bile karşınıza kartpostallık görüntüler çıkacağını belirtelim.
İnsan eliyle oyulmuş peri bacaları arasından doğan güneşe karşı balonla gökyüzüne havalanmayı kim istemez ki? Bu ve bunun gibi birçok güzel ânlara şahit olmak için gelin sizin için hazırladığımız ”Kapadokya’da Yapılması Gereken Aktiviteler” adlı listemizden bahsedelim.

Yeraltı Şehirleri

Kapadokya yerin üstünde olduğu kadar yerin altında da bir o kadar etkileyici.
Akın ve yağmalardan korunmak için yerin altına ikinci bir köy inşaa eden Kapadokya halkı, bu yeraltı köyleri arasında tüneller kazarak birbirine bağlamış ve yeraltında görmeye değer şehirler meydana getirmişler. Enteresandır ki, bu şehirlerin içinde havalandırma, sulama, ısınma, kilise gibi birçok kamu kurumları var.

Güllüdere Vadisi’nde Yürüyüş

Uzunetap ve Argos Kültür Sanat işbirliği ile yapılmakta olan Moonlight Cappadocia yürüyüş turlarına mutlaka katılmanızı öneririz.
Nisan-Ekim arasındaki her ay, dolunayınortaya çıktığı gecede, Göreme’de yer alan Royal Balloon önünde toplanıp, kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra 20.30’da başlayan tur daha sonra transfer aracıyla Güllüdere Vadisi’ne geçiliyor. İşte tur şimdi başlıyor. Yaklaşık 1 saatlik yürüyüşün ardından mola verilmek üzere Haçlı Kilise’de duruluyor. Sonrasında Kolonlu Kilise’ye geçiliyor ve burada etkileyici bir müzik dinletisi ve ikramın ardından 40 dakikalık bir yürüyüş ile Kızıl Vadi’ye yürünüyor. Gece 00.00 gibi de dönüş için yola çıkılır. Tura katılma fikrinde olanlara şöyle ufak birkaç tüyo da bizden gelsin.
Tur için yanınızda bulundurmanız gerekenle

r;
– Yürüyüş için rahat ayakkabıları ve rahat kıyafetleri tercih edin.
– Yanınızda mutlaka su bulundurun.
– Ay ışığının yetemeyebileceği durumlarda size yol gösterecek tepe lambası edindiğinizden emin olun.
– Kapadokya’da gündüz ve gece sıcaklıkları arasında büyük farklar olmasından ötürü yanınıza uzun kollu, sizi sıcak tutacak kıyafetler alın.
– Hareket kabiliyetinizi en az düzeyde kısıtlaması açısından tercihinizi küçük bir sırt çantasından yana kullanın.

Gerekli bilgiler;

Tura katılım ücreti 150₺. Kontenjan 40 kişi ile sınırlı. Tura katılabilmek için web sitesinden online kayıt yaptırmanız gerekiyor. 18 yaşından küçükbireyler sadece aileleri ile birlikte katılım sağlayabilmekte.
Toplanma adresi: Avcilar Mahallesi, Dutlu Sokak No:9, 50180 Göreme Belediyesi/Nevşehir Merkez/Nevşehir

Avanos’ta Çömlek Atölyesine Gidin

Tarihte Hitit Uygarlığı’ndan günümüze kadar ulaşan çömlek yapımı bölgenin en önemli değerlerinden biri. Kızılırmak Nehri’nin iki yakasında da yer edinen Avanos, toprağın şekillenip kap kaçağa dönüştüğü eşsiz me

kanların başında geliyor.

Galerie İkman’da Fotoğraf Çekin

Göreme’de bulunan meşhur halı kilim galerisi olan Galerle İkman’ı bilmeyen kişi sayısı çok azdır diye düşünüyoruz. Dünyaca ünlü yıldızların da fotoğraf çektirdiği bu galeri de fotoğrafınızın olmasını istiyorsanız rezervasyon yaptırmanız gerektiğini de bilmeniz gerekiyor. Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan bu mekan fotoğraf çektirmeyecek olsanız da bizce gözle görülmeyi hak ediyor.

Kapadokya Vadilerinde Yoga Yapın

Yogasevelerler buraya!
Matınızı alıp, muhteşem manzaralara karşı yoga yapmak istiyorsanız, Kapadokya vadilerine bekleriz. Özellikle gündoğumu sırasında yaptığınız yoga, sizi daha dinç ve huzurlu hissettirecek. Son yıllarda büyük talep gören bu alarlarda küçük yoga komünitesi kurulmaya başladı bile. Ayrıca Cappadox Festivali programı kapsamında gündoğumu yogalarından birine katılabilirsiniz.

Kızılırmak’ta Gondol Turu

Turistik bir hava sunan küçük bir gondol turu ile tatilinize kaldığı yerden devam edebilirsiniz.
Yaklaşık 15 dakika süren Gondol turları Pazar günü hariç diğer günler 13.00’de başlıyor. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerekmekte. Tek seferde gondol altı kişi, bot ise yaklaşık kırk kişiye kadar yolcu alabilecek kapasiteye sahip. Ödemeler kişi sayınıza göre değişiklik göstermemekte.

Mapping Show’u İzleyin

Peri Bacaları’na yansıtılan üç boyutlu harita ile yapılan bu görsel showda, bölgenin ideolojik yapısının oluşum sürecini, nasıl oluştuğunu ve bu topraklarda hayat bulmuş medeniyetlerin inanç çeşitliliği konu alınmakta.
Rezervasyon ve Ücret
Gösteri için havanın kararması beklenmekte ve yaklaşık otuz dakika sürmekte. Ücreti 100₺. Gösteri rezervasyon sayısı dikkate alınarak yapıldığı için her gün gösteri olamayabiliyor. Bunu göz önünde bulundurun ve mutlaka bilgi edinin. Peri bacalarına yansıtılarak yapılan bu göz alıcı gösteriyi her yerde bulma şansınız olmayabilir, bu nedenle buraya kadar gelmişken vadilere sadece panorama gözüyle bakmakla kalmayın. Bizden söylemesi.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *