Fethiye’de Gezilecek Görülecek 12 Yer

Türkiye’nin güneybatısındaki, eski Telmessos şehrinin eski yerinde, popüler kıyı kenti Fethiye’ye oturur. Fethiye’de gidilecek çok yer var, çünkü klasik kökene inanan, modern bir görünüme sahip, çok fotoğrafı çekilen bir metropol. Aynı zamanda iç ve dış turizmin yanı sıra Mavi Yolculuk yatçılık için son derece elverişlidir.

Büyüleyici eyalete panoramik Akdeniz manzaralarından daha var. Türkiye tatilleri olağanüstü çekicilikleri ve sonsuz doğal güzellikleri ile tanınır ve Fethiye’ye gelen ziyaretçiler, bölgenin büyüleyici manzarası ve güzel plajları ile hayal kırıklığına uğramayacaktır. Babadağ Dağından daha az bilinen Şövalye Adasına (ada) kadar birçok açık hava atraksiyonu ve aktivitesi vardır.

Fethiye’de Gezilecek Görülecek En İyi Yerler

Doğal Güzellikleri

Muhteşem Saklı kent geçidi inancı meydan okuyor. Bu dramatik kanyon, korumalı bir milli parkta sessizce oturur ve güneş ışığı olmaması sayesinde; su soğuktur, ancak bölgedeki güzel manzaraları bulmak için gezinmeye değer. Geçidin içine daha fazla girmeye karar verirseniz, güvenlik nedenlerinden dolayı profesyonel bir rehber kiralayın.

En sevdiğim bölgelerden biri, Jurassic parkından bir sahneyi andıran, Butterfly’ın rustik vadisidir. Olu Deniz sahilinden şınorkelli su taksisine binin ve çakıl taşlı plajda güneşlenin, vadiden küçük şelalelere doğru yürüyün ya da self-servis restoranda Türk mutfağının tadını çıkarın. Geceleyin ahşap bir kulübede kalabilir ya da çadırınızı sahilde toplayabilirsiniz.

Yakapark, Jeep Safari turlarında popüler bir destinasyondur. Fishpond barda çok eğlendim ve ucuz büfe öğle yemeği zevk. Buradaki ana yemek, alabalık çiftliğinin yanında olduğu için balık ama köfte gibi başka eşyalar sipariş edilebiliyor. Parkın kendisi son derece güzel ama oradaki dağ sürüşü şahane manzara manzaralarını gözler önüne seriyor.

Doğruyu söylemek gerekirse, bölgedeki birçok seyahat broşürünü süsleyen Blue Lagoon’dan etkilenmedim, ancak listeye koymamak suç gibi görünüyor, çünkü çoğu insanın yapmasını tavsiye ettiği bir etkinlik. . Bunun yerine, sahil boyunca, Ölü Deniz’in uzun, kumlu ve son derece güzel kumsalında daha fazla takılmayı tercih ettim.

Fethiye Şehir Merkezi içindeki Mekanlar

Kahve dükkanları, balık pazarı, 16. yüzyıl hamamı, baharat pazarı ve çarşı, eski şehir Fethiye (Pasapatur), geleneksel Türk rengine ve karakterine sahip, şirin, dar sokaklardan oluşan bir ağdır. Bu alanda hediyelik eşya alışverişimi yaptım ve aynı zamanda Arnavut kaldırımlı yolları sıralayan antika barları ziyaret etmek zorunda kaldım.

Sokak 505’teki küçük ama anlayışlı Fethiye müzesinde lahitler, adak taşları, mücevherler, heykeller, çömlekler ve diğer sanat eserleri arasında madeni paralar var, ancak çoğu üç dilimli stel olarak öne çıkıyor. Etrafına yavaşça bakmak bir saatimi aldı ve ekranlardan çok etkilendim. Bölgenin tarihi ile ilgilenen herkes bundan keyif alacak.

Fethiye’yi iki kez ziyaret ettiğimi ve hala ana şehir merkezine bakan Likya kaya mezarlarını görmediğim için utanıyorum. 350BC civarında Likya imparatorluğunun vatandaşları tarafından yaptırılmış, en çok ilgi çeken yerlerdir. Ödül mezarı, girişe hakim olan karmaşık dört sütunlu cephesiyle Amyntas’tır.

Akşam eğlenceleri için, Fethiye’deki gece ziyaret edilebilecek yerler önerim balık pazarı, bu çok eğlenceli ve her büyük kasabada olması gereken bir konsept. Küçük bir meydanda yer alan, ortasındaki bir satıcıdan balık ya da deniz ürünlerinizi seçin, ardından yakındaki bir restorana yemek pişirip taze salata ile servis etmek için on ya da yirmi metre uzağa götürün.

Eski ve Tarihi Yerler

Hayalet köyü Kayaköy, şu anki durumunu, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra yapılan nüfus anlaşmasının ardından Yunanistan vatandaşları Yunanistan’a döndüğünde kazanmıştır. Dönen Türkler önceki yerliler gibi çiftçi değildi ve sonunda köy terk edildi. Ticari bir proje için bunun üçte birini kiralamak için resmi planların onaylanması muhtemeldir ve bunun yapısı ve görünümünü değiştirmesi mümkün olacak.

Tlos dağ köyündeki antik kalıntılar Likya, Roma, Bizans ve Osmanlı egemenliği altında hayata bir bakış sağlar. Akdağ Dağları’na sokulmuş olan Tlos, bir zamanlar gelişen ve hareketli bir kentin kalıntılarına sahiptir; burada kaya mezarları, lahitler ve hamamlar, bir stadyum, kilise ve Xanthos Vadisi’nin muhteşem manzarası bulunmaktadır.

Gemiler Adası’ndaki harabeler Tlos kadar büyük ve etkileyici değil, ancak boş vaktiniz varsa, bu şekilde atılmaya değer. Bir garaj teknesine gittim ve zamanlama mükemmeldi çünkü güneş batıyordu. Eski şehir duvarlarına ve kiliseye dikkat edin. Bu adaya Saint Nicholas adası ve Noel Baba da denir.

Çevreleyen Tatil Yerleri

Son olarak Fethiye’de görülecek yerler listesinde ana şehir merkezini çevreleyen pek çok alt merkez bulunuyor. Bunlar arasında Ölü Deniz, Çalış, Hisarönü ve Ovacık bulunmaktadır. Hepsi keşfedilmeye değer ancak en sevdiğim tatil yerleri, Kaş ve Kalkan gibi bir otobüs yolculuğu mesafesindedir. Her ikisi de son derece zengin bir Akdeniz hissine sahiptir, dükkanlardan ve restoranlardan gelen zorluk neredeyse yoktur ve her ikisi de lezzetli buz gibi kahve frappes servis eden antika kafelere sahiptir!

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *