Tlos Antik Kenti Arkeoloji Alanı

Tlos Antik Kentine Nasıl Gidilir?

TLOS ANTİK KENTİ SEYAHAT REHBERİ

Tlos Antik Kenti Muğla’nın sayılı arkeoloji alanlarından biridir. Saklıkent’in kuzeyinde yer alan Tlos Antik Kenti dünya mirasları listesinde geçici sıra statüsünde bulunmaktadır. Efes Antik Kenti kadar bilindik olmasa da içinde çok sayıda mitolojik yapı ve anıt mezarlar dahil olmak üzere bir çok antik yerleşim kalıntıları bulunmaktadır.

TLOS ANTİK KENTİ’NE SAKLIKENT’TEN NASIL GİDİLİR?

Saklıkent gezisine çıktıysanız mutlaka bu antik kenti de görmeniz gerekiyor. Saklıkent‘in önünden geçen minibüslerle 20 dakika yolculuktan sonra antik kente ulaşabilirsiniz.

TLOS ANTİK KENTİ TARİHİ

Milattan önce on dördüncü yüz yıla dayanan tarihi ile Hitit yazıtlarında Dlawa olarak geçmektedir.

İçinde bulunan en değerli anıtlardan biri mitolojide kanatlı bir at olan Pegasus’un, bir çok başı bulunan canavar Chimera ile yaptığı savaşın heykelleştirilmiş hali olan Bellerephontes’e ait mezardır.

Akropol(Antik Yunanca’da Yüksekte Bulunan Şehir) kelimesini tam anlamıyla ifade eden Tlos Antik Kenti aynı zamanda uçurumlara oyunmuş bir çok anıt mezar bulundurur.

Bölge için en önemli psikopozluk merkezi konumunda olan şehir bu özelliğini on ikinci yüz yıla kadar sürdürmüş olup Akdeniz Bölgesi’nin o gün için en önemli ticaret yollarının orta noktasında bulunduğu için ekonomi olarakta gelişmiş bir şehir olma özelliğini göstermektedir.

Bünyesinde bulunan tiyatro sahnesi, stadyum alanı, okul ve kilise gibi yapılarla o günün şartları için sosyal açıdan da gelişmiş bir şehir olduğu görülüyor.

TLOS ANTİK KENTİ’NE FETHİYE’DEN NASIL GİDİLİR?

Tlos Antik Kenti‘ne Fethiye’den ulaşım otogardan minibüsler ile sağlanıyor ve yol süresi 45dk ila 1 saat arasını bulabiliyor.

TLOS ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETLERİ

Tlos Antik Kenti giriş cüreti 2019 yılında 8 TL olarak güncellenmiştir, Müzekarta sahipseniz yıl içinde 2 kez ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Özet
Tlos Antik Kentine Nasıl Gidilir?
Makale Başlığı
Tlos Antik Kentine Nasıl Gidilir?
Açıklama
Tlos Antik Kenti Muğla'nın sayılı arkeoloji alanlarından biridir. Saklıkent'in kuzeyinde yer alan Tlos Antik Kenti dünya mirasları listesinde geçici sıra statüsünde bulunmaktadır. Efes Antik Kenti kadar bilindik olmasa da içinde çok sayıda mitolojik yapı ve anıt mezarlar dahil olmak üzere bir çok antik yerleşim kalıntıları bulunmaktadır.
Publisher Name
Myfriendoo.com
Publisher Logo

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve bunlar mutlaka web sitemizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınması talep edilir. Bildirim açıklamaları olmadan herhangi bir yorumu silme hakkımızı saklı tutarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.