Tatile Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekilen Şeyler

Tatile Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekilen Şeyler

Yaz ayları yaklaşırken tatil için ön hazırlıklar yapılmaya başlandı. Güneşlenmek, denize girmek, seyahat etmek gibi aktiviteler için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sizlere tatile çıkmadan önce unutmamanız gereken şeyler hakkında bu makale yararlı olacaktır.

EVCİL HAYVANLARINIZI UNUTMAYIN!

Tatilde Evcil Hayvanlar
Tatilde Evcil Hayvanlar

Tatil dönemi yaklaşırken insanlar otel rezervasyonu, bavul hazırlıkları, uçak biletleri derken evcil hayvanlarımızı evden çıkarken unutuyoruz. Tatil hazırlıkları yapmaya başladığınız anda evcil hayvanınızı da nereye bırakabileceğinizi düşünmelisiniz. Evcil hayvanınız sürekli göz önünde bulunan kedi, köpek gibi canlılar olursa unutmanız mümkün değil ama balık, kaplumbağa, kuş gibi canlılar zaman zaman unutulmaktadır. Bu canlıları tanıdığınız birine teslim edebilirsiniz. Petshop gibi yerlerde tatil boyunca bu canlıları ücret dahilinde kabul edebiliyor. Ayrıca çiçeklerinizin toprağına su dolu pet şişe sokmayı unutmayın.

EVDEKİ TÜM VANALARI KAPATIN

Tatil Çıkarken Vanaları Kapatın
Tatil Çıkarken Vanaları Kapatın

Yapılan araştırmalara göre tatildeyken basit bir kaçağa müdahale edilmediğinden kaza yaşanabilmektedir. Evinizdeki elektrik şarterlerini, ana su vanalarını, doğal gaz hattınızın vanasını kapattığınıza emin olun. Çıkmadan önce kesinlikle kapalı olup olmadığını kontrol edin. Tatile gitmeye yakın buzdolabındaki yiyecekleri tüketirseniz buzdolabının çalışmaması önemli olmayacaktır. Buzdolabınızda çok fazla gıda varsa elektrik hattınızın sadece mutfak bölümünü aktif bırakabilirsiniz. Bunu yaptığınızda mutfaktaki diğer elektrikle çalışan aletlerin prizle bağlantısını kesmeniz önerilir.

HIRSIZ GİRME İHTİMALİNE KARŞI DİKKATLİ OLUN

Tatile Giderken Hızsızlara Dikkat Edin
Tatile Giderken Hızsızlara Dikkat Edin

Hırsızlık olaylarının çoğaldığı aylar genelde yaz aylarına denk gelmektedir. Bunun sebebi hırsızların yaz aylarında evi kontrol ederek evde biri olup olmadığını belirlemeleridir. Hırsızların yaptığı bu keşif ile ev halkının tatile çıktığını anlarlar. Evinizde bulunan değerli eşyalarınızı bir tanıdığınıza emanet edebilirsiniz. Evin içerisinde kasa bile olsa hırsızların kasayı açması için yeterli süre bulunacaktır. Bu yüzden evinizde bulunan kasaları tatile çıkarken kullanmayın. Değerli eşyalarınızı bir tanıdığınıza emanet edemiyorsanız akla gelmeyecek yerlere saklayabilirsiniz. Buzdolabınızın buzluğu veya bunun gibi yerler olabilir. Ayrıca evinizde bir radyo açık bırakın ve kapıya yakın bir yere koyun. Hırsızların evde biri olduğunu düşündürecektir.

TATİL SİGORTASI YAPTIRIN

Tatil Sigortası Yaptırın
Tatil Sigortası Yaptırın

Tatilinizi çok önceden planlamış ve izinlerinizi buna göre ayarlamış olabilirsiniz. Hotel rezervasyonunu yaptırdınız ve ücretini ödediniz. Tatil günü veya tatil gününe yakın olumsuz bir olay olabilir veya işiniz çıkabilir. Bu gibi durumlarda yaptıracağınız tatil sigortası ile rezervasyonunuzu son güne kadar iptal etme hakkına sahip olursunuz. Genel olarak tatil sigortaları rezervasyonunuza ek 100 TL gibi bir rakam olmaktadır. Tatil sigortası yaptırmadığınız durumlarda her hangi bir aksaklık çıkarsa ödediğiniz binlerce lira boşa gitmiş olur.

YOLCULUK BİLETLERİNİZİ İKİ KEZ KONTROL EDİN

Uçuş Biletlerinizi Kontrol Edin

Tatil rezervasyonunuzu tamamladıysanız ve yolculuk biletleri kaldıysa, bilet seçim ekranında tarihi iki kez kontrol edin. Bazen önceden aklınızda kalan bir tarihi seçersiniz ve fark etmeden bileti satın alırsınız. Bu durum tüm tatil planının iptal olması demektir. Kendi aracınızla gidecekseniz bu maddeyi okumanıza gerek yok. Uçak veya otobüs bileti alacaksanız tatil rezervasyonunuzda yazan check-in tarihine göre biletlerinizi satın alın. Ayrıca erken rezervasyon tatil planı yapmak fiyat olarak yüzde 40’a varan avantaj sağlar. Aynı zamanda uçak ve otobüs biletleri de erkenden alındığında indirimli olarak satın alınabilir.

FAZLA EŞYA ALARAK BAVULUNUZU AĞIRLAŞTIRMAYIN

Bavulunuzdaki Fazlalıklardan Kurtulun
Bavulunuzdaki Fazlalıklardan Kurtulun

Tatil için otele yerleştiğiniz zaman eşyalarınızı boşaltırken bir sürü fazlalık olduğunu görürsünüz. Bir haftalık tatil için bavullar dolusu eşyayı yük edinmeyin. Zaten gün boyunca deniz, geziler, turlar derken üzerinizi değiştirmeye vakit bulamayacaksınız. Ayrıca uçak yolculuklarında bavul ağırlık limiti olduğundan dolayı ek olarak bagaj ücreti alınıyor. Ek bagaj ücretleri yüksek ücretlerdir. Giysi seçerken bu koşula dikkat ederseniz avantajınıza olacaktır.

OTEL ODASININ REZERVASYON YAPTIĞINIZIN AYNISI OLDUĞUNA DİKKAT EDİN

Otel Odanızı Kontrol Edin

Turizm acentalarından seçtiğiniz oda otele geldiğinizde size verilen ile aynı olmayabilir. Bazı zaman otel yönetiminden bazı zaman ise turizm acentalarından kaynaklanmaktadır. Seçtiğiniz ve turizm acentasından satın aldığınız oda, otele geldiğinizde size verilen oda ile eşleşmiyorsa hakkınız arayın. İlk olarak otel görevlilerine bu durumu bildirin. Otel yönetimi her hangi bir değişiklik yapmıyorsa turizm acentası temsilcisi ile iletişime geçin. Sorun büyük ihtimalle bu şekilde çözülecektir. Yine çözülmüyorsa otele giriş yapmayın ve tüketici hakem heyetine şikayet oluşturun.

 

Özet
Tatile Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekilen Şeyler
Makale Başlığı
Tatile Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekilen Şeyler
Açıklama
Yaz ayları yaklaşırken tatil için ön hazırlıklar yapılmaya başlandı. Güneşlenmek, denize girmek, seyahat etmek gibi aktiviteler için sabırsızlandığınızın farkındayız.
Publisher Name
Myfriendoo
Publisher Logo

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve bunlar mutlaka web sitemizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınması talep edilir. Bildirim açıklamaları olmadan herhangi bir yorumu silme hakkımızı saklı tutarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.