Sağlık Turizmi Nedir?

Sağlık Turizmi Nedir?

SAĞLIK TURİZMİ; TEDAVİ VE TATİL

Sağlık Turizmi dünyada gelişmekte olan bir turizm sektörüdür. Sağlık turizminde amaç hastalık veya sağlık bakımı konusunda uzmanlaşmış ülkelere gidip hem sağlık açısından fayda kazanmak hem de tatil yapmaktır. Sağlık Turizmi çok geniş bir yelpazeye sahip olup, tedavi açısından alternatif yöntemler(Çamur Banyosu, Spa, Akupuntur) veya gelişmiş sağlık merkezleri olabilir.

Sağlık Turizmi gidilecek ülkede cerrahi bir müdahale için gidilmesi anlamına gelmez. Bu yöntemler geleneksel bitkilerden hazırlanan ilaçlarla da olabilir veya mineral bakımından yüksek göl içeren bir sağlık merkezi de olabilir.

SAĞLIK TURİZMİ TERCİH EDİLME SEBEPLERİ NELERDİR?

Sağlık Turizmi her geçen gün biraz daha gelişme göstererek ülkelerin turizm firmalarının tatil türlerine eklenmesini sağlamaktadır.

SAĞLIK TURİZMİ FİYAT AVANTAJI

Sağlık Turizminin tercih edilme sebeplerinden birisi fiyat avantajıdır. Örneğin saç ektirmek için avrupa ülkelerinde fiyat onbinlerce euro’yu bulurken, Türkiye’de beşte biri fiyatına sadece bu iş için uzmanlaşmış ve yüksek teknolojili merkezler bulunmaktadır.

Başka bir örnek olarak estetik ameliyatı avrupa ülkelerinde onbinlerce euro fiyata karşılık Brezilya’da üçte bir fiyatına estetik merkezlerinde aynı kalitede estetik ameliyatı olabilme imkanı vardır.

Fiyat avantajına bir de orada yapılacak tatil eklenirse bir çok turist tarafından tercih sebebi olmaktadır.

SAĞLIK TURİZMİ TATİLİ DE İÇERİR

Sağlık Turizmi sadece sağlık açısından fayda olarak değil, içinde aynı zamanda tatili de barındırır. Sağlık Turizmi ile tatil içerdiğinden dolayı bir paket olarak düşünülebilir.

Sağlık Turizminde belirli bir tesis veya sağlık merkezi sayesinde günlük seanslardan sonra tatilinize devam edebilirsiniz.

Sağlık Turizmi ile satın alacağınız tatiller sağlık merkezi ve tatil yapacağınız oteli içerir ve bu sizin seçiminize göre herşey dahil tatil veya tatil paketi şeklinde olabilir. Sağlık merkezindeki işleme göre tatil çeşitleri vardır.

SAĞLIK TURİZMİ ALTERNATİF TEDAVİ METODLARI SUNAR

Sağlık Turizminin bir diğer tercih sebebi ise alternatif tedavi yöntemleri sunmasıdır. Yani tedavisi olmayan bir hastalığa sahip hasta kişi yüksek teknolojili hastanelerde bulamadığı tedaviyi Asya Ülkelerinde şifalı otların karışımı ile yapılan ilaçlar veya akupunktur tedavisi ile bulabilir.

Dağ zirvelerinde kurulan bir sağlık merkezi bütün kirlilikten uzak ve doğal bir ortam olacağı için çoğu hasta tarafından tercih edilebilir.

SAĞLIK TURİZMİ TEDAVİ İÇİN GELİŞMİŞ ÜLKELER DE OLABİLİR

Sağlık Turizminde diğer bir sebepte hastalığın tedavisi için gelişmiş bir ülkede tedavi olmaktır. Kendi ülkesinde o hastalık alanında yeterli tecrübesi olan veya uzman bir doktor olmayabilir.

Sağlık Turizmi ile gidilecek ülkede o hastalık için uzmanlaşmış bir kadrosu bulunan hastane kişiler tarafından daha makul gelecektir. Örneğin yaşadığı ülkede kalp nakli konusunda uzman bir kadro bulunmayan kişi avrupa merkezli bir hastanede bu işlemi defalarca gerçekleştirmiş bir hastaneyi tercih edecektir.

Sağlık Turizminin bir diğer tercih edilme sebebi de budur.

SAĞLIK TURİZMİNDE HER ŞEY FİRMA TARAFINDAN AYARLANIR

Sağlık Turizminde sağlık merkezi seanslarından, konaklama ve otel rezervasyonları, vize ve pasaport işlemleri, uçak biletleri, transferler ve gerekli tüm şeyler turizm firması tarafından ayarlanır.

Siz sadece firmadan sağlık turu satın alırsın geri kalan her şeyi firma yapar. Bu işleyiş bir çok kişi tarafından daha makul gelmektedir. Size sadece tatilinizi düşünmek kalır.

SAĞLIK TURİZMİ ÇEŞİTLERİ

Önemli Ameliyatlar; Kalp nakli, beyin ameliyatı, böbrek nakli gibi birinci sınıf tıbbi işlemlerin gelişmiş hastanelerde tecrübeli bir ekip tarafından güvenle yapılması için tercih edilen sebeptir.

Estetik Çözümleri; Saç implantı, estetik ameliyatları, plastik cerrahi gibi estetikle alakalı olan tercihler tarafından yapılan sağlık turizmi çeşididir. Bu sebep fiyat avantajı veya o konuda uzman ameliyat merkezinin bulunması gibi sebepler olabilir.

Detoks ve Yenileme; Detoks kampları veya akupuntur gibi işlemleri içeren, tedavi amaçlı değilde daha sağlıklı olmak için yapılan bir diğer seyahat sebebidir. Bu kampların tercih edilme sebebi zayıflama merkezleri de olabilir.

Alternatif Tedavi; Hava kirliliği olmayan ve doğal ürünlerin olduğu, şifalı bitkilerle yapılan ilaçların bulunduğu veya mineral açısından zengin bir göl kenarına kurulmuş bir tesiste sebeplerden bir diğeridir.

 

Özet
Sağlık Turizmi Nedir?
Makale Başlığı
Sağlık Turizmi Nedir?
Açıklama
Sağlık Turizmi dünyada gelişmekte olan bir turizm sektörüdür. Sağlık turizminde amaç hastalık veya sağlık bakımı konusunda uzmanlaşmış ülkelere gidip hem sağlık açısından fayda kazanmak hem de tatil yapmaktır.
Publisher Name
Myfriendoo
Publisher Logo

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve bunlar mutlaka web sitemizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınması talep edilir. Bildirim açıklamaları olmadan herhangi bir yorumu silme hakkımızı saklı tutarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.