Demre Myra Kekova Turu

Myra Antik Kenti

Demre Myra Kekova

Myra Antik kenti, Antalya’nın Demre ilçesine kurulmuş bir antik yerleşim merkezidir. Demre çayı antik kentin kurulmasına öncü olmuştur. Demre çayının tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yanı sıra deniz ile olan bağlantısı sayesinde önemli bir yerleşim alanıdır. Antik dönemin büyük ticaret merkezleri arasında yer alır.

Myra Antik Kenti
Myra Antik Kenti

Ege bölgesinde sıklıkla görülen Likya medeniyetine ait kalıntılar, Roma dönemine ait yapılar, Bizans kiliselerinin yer aldığı bir antik kenttir. Bölgede çok sayıda Likya yazıtı, Likya sikkeleri, dönemsel gereçler bulunmuş olup tarihi açıdan önemli bir kaynaktır.

Bizans medeniyetinde antik kentin farklı bir önemi vardır. Aziz Nikolaus bir diğer tabirle Noel Baba olarak bilinen pisikopusun ölümünden sonra şehre yapılan kilise, antik kentin ününü arttırmıştır.

Mimari yönden şehri zengin eserlere sahiptir. Her medeniyetin kendine has mimari özelliklerini içerir. Farklı medeniyetlerin kendi kültürlerini ekleyerek restore ettiği yapılar da bulunmaktadır.

Likya dönemine ait geleneksel ağaç evler, Roma dönemine ait kültürel yapılar ve tiyatrolar ve Bizans dönemine ait dini yapılar, kiliselere ev sahipliği yapar.

Myra Antik Kenti Kalıntıları
Myra Antik Kenti Kalıntıları

Şehir antik dönemde oldukça zengin, sosyal açıdan ileride, kültürel açıdan gelişmiş bir şehirdir. O günlerde tüm bölge şehirleri arasında “en parlak şehir” ünvanını alan bir antik kenttir.

Antik kent Demre çayı taşkınları, erozyon, deprem gibi afetleri arkası arkasına yaşayınca önemini kaybetmiş ve köy düzenine geçmiştir.

Günümüzde hala kazı çalışmaları devam etmektedir. Antik kentin daha derin bir yapıya sahip olduğu tahmin edilmektedir. Kazı çalışmaları oldukça titizlikle yapıldığından dolayı yavaş devam ediyor.

Yabancı turistlerin antik kenti görmek için geldiği nadir mekanlardandır. Yerli turist tarafından da ilgi ile karşılanır.

Demre ilçesi kültürel olarak zengin bir ilçedir ve Kekova’yı da kapsar. Myra antik kentini ziyaret edenler için Kekova adasını da görmelerini tavsiye ederiz.

Myra antik kentine ulaşmak için öncelikle Antalya’dan Demre ilçesine gelmelisiniz. Ardından, herhangi bir toplu taşıma seferi bulunmadığından özel aracınız ile Myra Antik Kentini ziyaret edebilirsiniz.

Myra antik kentine giriş ücreti kültür bakanlığı tarafından tahsil edilmekte ve 30 TL olarak belirlenmiştir. Antik kente müzekartınız ile de ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Antik kent kültür bakanlığı tarafından saat 08:00 ile 19:00’a kadar hizmet vermektedir. Resmi tatillerde kapalı olarak belirtilmiştir.

Özet
Myra Antik Kenti
Makale Başlığı
Myra Antik Kenti
Açıklama
Myra Antik kenti, Antalya'nın Demre ilçesine kurulmuş bir antik yerleşim merkezidir. Demre çayı antik kentin kurulmasına öncü olmuştur. Demre çayının tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yanı sıra deniz ile olan bağlantısı sayesinde önemli bir yerleşim alanıdır. Antik dönemin büyük ticaret merkezleri arasında yer alır.
Publisher Name
Myfriendoo
Publisher Logo

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve bunlar mutlaka web sitemizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınması talep edilir. Bildirim açıklamaları olmadan herhangi bir yorumu silme hakkımızı saklı tutarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.