Beçin Kalesi

Muğla Gezi Alanları ve Örenyerleri 2020

Beçin Kalesi ve Örenyeri

Milas’ı ayaklarınızın altına seren Beçin Kalesi, Milas‘a 5 km uzaklıktadır. Bugün bizlere sadece kalıntıları kalan Beçin Kalesi birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

Arkeolojik çalışmalara göre bu bölgedeki yaşam, M.Ö 3000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Berçin ya da Barçın olarak da bilinen kale 2012 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

Paket tatil fırsatları ile ilgi bilgi almak tıklayınız.

Belçin Kalesi, Romalılar’dan Osmanlı’ya kadar önemini sürdürmüştür. Berçin Kalesi’nde Erken Tunç Çağı’ndan Türk Beyliklerine kadar uzanan kalıntılar bulmak mümkündür.

Berçin’e ev sahipliği yapan uygarlıkların da buraya yeni eklemeler yapmışlardır. Bunlardan birkaçı Berçin Kalesi yakınlarında inşa edilen medrese ve türbedir. Bu medrese Menteşe Beyi Ahmed Gazi’nin inşa ettirmiş olduğu Ahmed Gazi Medresesi’dir. Yine aynı yerde inşaa edilen Orhan Camii de bunlara örnektir.

Çeşitli uygarlıkların esintilerinin bir arada bulunduğu Berçin Kalesi’ni görmeden geçmeyin.

Herakleia Örenyeri

Herakleia Antik Kenti bugün Kapıkırı Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Şehrin kuruluş tarihi hakkında kesin bir bilgiye sahip olmamakla beraber Herakleia Antik Kenti, Karyalılar’ın kentlerinden biri olarak görülmüştür. Antik Kent adını Alkemene ile Zeus’un oğlu Herakles’ten almıştır.

Herakleia Örenyeri
Herakleia Örenyeri

Bafa Gölü’nün doğu yer alan kentin etrafı 6.5 km uzunluğnda surlarla örülüdür. Kent, M.Ö 8. yüzyılda Karia Uygarlığı’nın hakimiyeti altına girmiştir. İlerleyen zamanlarda önce İskender’in, sonra da Seleukoslar’ın hakimiyeti altına girmiştir.

Eski liman kentine ustalıkla işlenmiş kent surları, mezarlıkları ve tiyatro kalıntıları günümüze kadar ulaşmış, bugün ziyaretimize açık olup ziyaretçilerini hayran bırakmaya hazır.

Euromos Örenyeri

Yapılan arkeolojik çalışmalardan öğrendiğimiz kadarıyla kentin tarihi M.Ö 6. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Euromos Antik Kenti’nin en can alıcı noktası buraya inşa edilen Zeus Lepsynos Tapınağı‘dır. M.Ö 2. yüzyılda inşası yapılan tapınağın tamamlanamadığı düşünülmektedir.

Euromos Örenyeri
Euromos Örenyeri

Tapınağın en önemli özelliği ise Türkiye’de günümüze kadar ulaşmış en iyi tapınaklardan birisi olmasıdır. binlerce yıldır ayakta durmayı başaran Zeus Lepsynos Tapınağı’nı ziyaret etmeden geçmeyin.

Damlıboğaz/Hydia Örenyeri

Damlıboğaz hakkında pek bir bilgiye sahip olamasak da kentin kurulumu M.Ö 3 bin yıla kadar uzanmaktadır.

Damlıboğaz Örenyeri
Damlıboğaz Örenyeri

Kentin adı “su” anlamına gelen Grekçe dilinden “hydia” kelimesinden almıştır. Kente taşınan alüvyonlardan ötürü kent içerisinde inşa edilmiş kalıntınlar kalmamıştır.

Knidos Örenyeri

Akdeniz ve Ege’yi birleştiren Tekir burnuna yerleşen Knidoslular’ın tarihi M.Ö 4. yüzyıllara kadar uzanır. Stratejik bölgeye yerleşen Knidos Halkı bu sayede limanlarıyla ticarette oldukça gelişmiştir. Bu şehrin limanı iki ayrı şekilde oluşuyordu; birincisi ticari amaçlı bir diğeri ise askeri amaçlı kullanılıyordu.

Şarap ticaretinde gelişen halk zamanla çokça zenginleşmiştir. Aynı zamanda Knidoslular sanatta, mimaride ve tıp alanında da oldukça büyük ilerlemeler kaydetmişlerdir.

Knidos Örenyeri
Knidos Örenyeri

Toplu mezar olarak adlandırılan devasa büyüklükte bir nekropol, tapınaklar (Korinth Tapınağı, Aphrodite Tapınağı), kiliseler, meclis binası, antik tiyatrolar, gösteriler gerçekleştirilen bir odeon, mevsimleri de gösteren güneş saati gibi önemli yapılar Kente ev sahipliği yapmaktadır.

Kentin önemi artıran en ünlü yapı ise Afrodit Heykeli‘dir. Ancak bu meşhur heykelin henüz orijinaline ulaşılamamıştır. Heykelin en önemli özelliği, “dünyadaki ilk çıplak kadın heykeli” olmasıdır.

M.Ö 360 yılında Tekir Burnu’nun Pers İmparatorluğu’nun hakimiyeti altına girmesiyle Knidos Halkı bölgeyi terk edip, bu bölgenin en yüksek alanına yerleşip yaşamlarını devam ettirmişlerdir.

Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış Knidos Antik Kenti ve bu uygarlıkların iz bıraktığı sanatsal yapılar, nisan ve ekim aylarında ziyaretçilerini bekliyor olacak.

2019 yaz sezonu başlamadan önce indirimli fiyatlardan paket tatil ve ölüdeniz yamaç paraşütü fırsatlarından hemen yararlanmak için sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Özet
Muğla Gezi Alanları ve Örenyerleri
Makale Başlığı
Muğla Gezi Alanları ve Örenyerleri
Açıklama
Tarihi olarak bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Muğla'nın yüzlerce ören yerinden birkaçını bu yazımızda sizlere anlatıyoruz.
Publisher Name
Myfriendoo.com
Publisher Logo

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve bunlar mutlaka web sitemizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınması talep edilir. Bildirim açıklamaları olmadan herhangi bir yorumu silme hakkımızı saklı tutarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.