Milas Gezilecek Yerler

Milas, Ege bölgesi’nin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Arkeologların yaptığı çalışmalar doğrultusunda ilk yerleşimin yaklaşık sekiz bin yıl öncesine dayandığına ait bulgular vardır. Milas çevresindeki Beş Parmak Dağları’nda mağaralarda bulunan kazıma yöntemi ile yapılan resimler bulunmuştur. Milas tarihi olarak farklı yüzlerce medeniyet tarafından kazanılmış ve kaybetilmiştir. Bu yüzden Milas’ta kazı yapılan her noktada tarihi bir imge bulmak mümkündür. Tarihi ile ilgili detaylı makaleyi buradan ulaşabilirsiniz.

MİLAS’TA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Milas, konumu ile Bodrum, Didim gibi popüler tatil beldelerine yakındır. Araba ile bu lokasyonlara yaklaşık 1 saatlik mesafededir. Bafa gölüne olan yakınlığı ile de güzel bir konumda bulunmaktadır. Milas’ın tarihi güzelliklerini ve yöresel yapılarını gezdikten sonra gezinize Bodrum ve Didim ile devam edebilirsiniz.

1-) Milas Müzesi

Milas müzesi 40 sene önce kurulmuştur. Milas’la iskele yapılması için başlanan kazıda yüzlerce tarihi eserin bulunması, müzenin açılmasının sebebi olmuştur. İçerisinde Antik Yunan Dönemi’ne ait mermer heykeller, hiyeroglifler, dönemin ticari anlaşmalarını belirten belgeler ve antik döneme ait eşyalardan oluşur.

Milas Müzesi
Milas Müzesi

Müze içerisinde denizcilik eşyaları ve o dönemin mimari ekipmanları da bulunmaktadır. Milas müzesine giriş ücretleri 8 TL’dir. Halihazırda kültür bakanlığına ait Müzekart’a sahipseniz ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

2-) Iassos

Milas sınırlarında bulunan Iassos antik bir kenttir ve milattan önce 5. yüzyılda Argoslular medeniyeti tarafından kurulduğu söylenir. Iassos’un ismi Heraklia ve Büyük İskenderle birlikte sıkça anılmaktadır. Iassos’a giriş ücretsizdir. Milas’ın Kıyıkışlacık semtinde bulunur.

Iassos Antik Kenti

3-) Bafa Gölü Milli Parkı

Muğla ve Aydın sınırlarında yer almaktadır. Göçmen kuşların durak noktalarından biridir. Bini aşkın kuş türüne ev sahipliği yapar. Endemik bitki türleri ve nadir hayvan türlerini barındırması sebebi ile koruma altındadır. Göl içerisinde antik dönemden kalma yapılar, kaleler bulunmaktadır.

Bafa Gölü
Bafa Gölü

Bafa gölü 25 kilometre uzunluğundadır. Bafa gölünü tekne ile gezmek isterseniz ufak sandal kiralama imkanınız bulunuyor. Gölün en derin yeri 25 metredir. Gölde Antik Heraklia kentinin kalıntıları bulunmaktadır.

MİLAS’A NASIL GİDİLİR?

Milas, Muğla’ya bağlı olan 13 ilçeden biridir. Milas’a hava yolu ile gitmek isterseniz Bodrum havaalanı ile arasında 18 kilometre bulunmaktadır. Bodruma oldukça yakındır. Otobüs yolculuğu ile de gitmek mümkündür. Milas’ın içinde bir otogar bulunmaktadır. Otobüs ile de rahatça ulaşabilirsiniz.

 

Özet
Milas Gezilecek Yerler
Makale Başlığı
Milas Gezilecek Yerler
Açıklama
Milas, Ege bölgesi'nin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Arkeologların yaptığı çalışmalar doğrultusunda ilk yerleşimin yaklaşık sekiz bin yıl öncesine dayandığına ait bulgular vardır.
Publisher Name
Myfriendoo
Publisher Logo

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve bunlar mutlaka web sitemizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınması talep edilir. Bildirim açıklamaları olmadan herhangi bir yorumu silme hakkımızı saklı tutarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.