Kefken

Kefken Gezilecek Yerler

Kocaeli’nin küçük bir ilçesi olan Kefken, Karadeniz bölgesindeki tatil beldelerinden birisidir. Yaz aylarında Kocaeli halkı ev az da olsa çevre illerden tatile gelen kişileri görebilirsiniz. Ankara, İstanbul ve Bursa gibi temiz denize sahip olmayan illerden bu bölgeye tatile gidilebilir. Konum olarak bu üç şehre yakın olması avantajı vardır.

KEFKEN GEZİLECEK YERLER

Kefken’de gezilecek yer açısından pek zengin değildir. Bir kaç yer dışında gidip görülmeye değecek fazla bir alan yoktur. Fakat bu bir kaç yerde gittiğinize değecek yerlerdir.

KEFKEN ADASI

Kefken Adası
Kefken Adası

Kefken adası, Osmanlı döneminde aktif olarak kullanılmış bir adadır. Osmanlı’dan önce ada Roma ve Bizans imparatorlukları tarafından deniz feneri olarak kullanılmış.

Günümüzde ada üzerinde deniz kontrol ofisi ve bir ev bulunuyor. Babası deniz fenerinde görevli olan Mustafa ada üzerinde yaşamını devam ettiren tek kişi.

Kefken adası Roma imparatorluğundan kalma surlar ve tarihi eserler açısından zengin bir ada. Kefken adasına günümüzde tur veya organizasyon düzenlemek mümkün değil.

Balıkçı tekneleri veya kiralayacağınız tekne ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Karadeniz’de üzerinde yaşam olan tek ada olma özelliğine de sahip.

CEBECİ KÖRFEZİ

Cebeci Plajı
Cebeci Plajı

Cebeci sahilinin tamamını oluşturan körfez yaz aylarında yerel halk tarafından tercih ediliyor. Sahili görünce kendinizi Ege veya Akdeniz kıyılarında sanabilirsiniz.

Karadeniz’de bulunan sahillerin geneli dalgalı denize sahiptir. Cebeci plajı ise dümdüz denizi ile görenleri şaşırtıyor. Sahili tamamen kumlardan oluşuyor.

Denizi berrak ve temiz. Sahil uzunluğu ve genişliği oldukça büyük. Körfezde küçük balık lokantaları mevcut. Taze balık ve deniz ürünleri sunan bu salaş mekanlara gitmeniz tavsiye edilir.

Körfez boyunca alışveriş yapabileceğiniz bir çok mekan bulunuyor. Sahile yakın olma avantajı ile bu mekanlar tatil boyunca ihtiyacınız olan her şeyin satışını yapıyor.

İlkbahar aylarında oldukça sakin olan sahil yaz aylarına doğru kalabalıklaşıyor. Kefken’de denize girebileceğiniz en iyi nokta olduğunu söyleyebiliriz.

UZUNKUM TABİAT PARKI

Uzunkum Tabiat Parkı

Cebeci burnuna yakın bir konumda yer alan bu tabiat parkı, ilkbahar ve yaz aylarında piknik yapmaya giden aileler ile dolup taşıyor.

Harika manzaraya karşı yeşilin içerisinde mangal yapmak isterseniz Uzunkum Tabiat Parkı ideal bir alandır. Gün boyunca kuşların cıvıltısı, dalga sesi eşliğinde geçireceğiniz günü unutamayacaksınız.

Tepede yer alan piknik alanını veya sahili tercih edebilirsiniz.

PEMPE KAYALIKLAR

Pembe Kayalıklar
Pembe Kayalıklar

Kefken merkezinden Cebeci’ye doğru giderken tabelasını görebilirsiniz. Yol ayrımından Pembe Kayalıklara doğru yönelmeniz halinde göreceğiniz doğal güzelliklere inanamayacaksınız.

Kahverengi, yeşil ve mavi tonlarının birbirine keskin geçişine hayran kalacaksınız. Kayalıklar tam olarak pembe renginde değil.

Üzerinde bulunan mineraller deniz ile etkileşime girince pembeyi andıran tonları yansıtıyor. Kayalıklar denizin hemen üzerinde ve ayaklarınız sular ile temas ediyor.

Bölgede mercan kayalıkları da bulunuyor. Bu sayede kayalıklar zengin bir deniz yaşamına da ev sahipliği yapmaktadır. Kefken’e giderseniz kesinlikle görmenizi tavsiye ederiz.

KEFKEN’E NASIL GİDİLİR?

Kefken’ gitmek için şehirler arası otobüsleri kullanabilirsiniz. Bazı firmalar Kefken üzerinden geçerken bazılar sadece Kocaeli otogarına uğruyorlar. Bilet alırken Kefken’den geçtiğini öğrendikten sonra biletinizi alın. Kocaeli otogarında inerseniz şehir içi otobüsleri ile de Kefken’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kendi aracınızla gelirken ise en yakın rotadan Karadeniz’e sahil otobanına çıkın ve Sahil boyunca Kocaeli iline doğru sürün. Yol üzerinde Kefken tabelalarını görürsünüz. Ayrımdan sonra Kefken’e devam edin ve önerdiğimiz bütün yerleri gezin.

Keyifli yolculuklar,

Özet
Makale Başlığı
Kefken Gezilecek Yerler
Açıklama
Kocaeli'nin küçük bir ilçesi olan Kefken, Karadeniz bölgesindeki tatil beldelerinden birisidir. Yaz aylarında Kocaeli halkı ev az da olsa çevre illerden tatile gelen kişileri görebilirsiniz.
Publisher Name
Myfriendoo
Publisher Logo

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve bunlar mutlaka web sitemizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınması talep edilir. Bildirim açıklamaları olmadan herhangi bir yorumu silme hakkımızı saklı tutarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.