Ildır

İzmir’in Keşfedilmemiş 4 Güzelliği

İzmir’in Keşfedilmemiş 4 Güzelliği

İzmir en büyük dört şehir içinde bulunmasına rağmen turizm yönünden oldukça gelişmiş bir şehirdir. Türkiye’nin dört bir yanından gelen yerli turist haricinde yabancı turist sayısı da azımsanmayacak düzeydedir. İzmir’in en popüler tatil beldeleri arasında yer alan Alaçatı, Çeşme, Urla, Foça gibi beldeler yaz aylarında oldukça kalabalık oluyor. Sizlere bu yazımızda İzmir’de pek popüler olmayan ama adeta cennetten bir köşe tabirinin hakkını verecek beldeleri paylaşacağız.

ILDIR / ÇEŞME

İzmir’in en popüler beldelerinden biri olan Çeşme ilçesinde yer alıyor. Çeşme ilçesinin en sonunda konumlanmış şirin bir tatil beldesidir.

Ildır Köyü
Ildır Köyü

Yaz aylarında huzurlu bir tatil geçirmek istiyorsanız burası tam size göre. Yazın beldenin nüfusunda bir artış görülmüyor. Beldenin sakinleri tarafından kullanılan halk plajında günün keyfini çıkartabilirsiniz.

Ildır küçük bir semt olmasına rağmen içerisinde arkeoloji yönünden eşsiz tarihi alanlara sahiptir. Athena Tapınağı ve Erythrai Antik Kenti ile gününüzü tarih açısından doyurucu bir şekilde geçirebilirsiniz.

Antik Yunan dilinde kırmızı kent anlamına gelen “Erythrai“, birbirinden eşsiz tarihi eser ve yapılara ev sahipliği yapıyor. Ayrıca antik kentin tepesinde bulunan kilisenin harika bir manzarası bulunmaktadır.

MORDOĞAN / KARABURUN

İzmir’in popüler olmayan, kirletilmemiş, fazla nüfusu bulunmayan kafa dinlenilecek tatil yerlerinden bir diğeridir. Mordoğan’ın adı, güneşin bazı günlerde mor olarak ışıması sayesinde bu isim verilmiştir.

Mordoğan’a ulaşmak için virajlı yollardan geçmek gerekmektedir. Bu şirin beldeye ulaştığınızda o yolların zahmetine değeceğini görürsünüz. Mordağan’ın en popüler yerlerinden biri Ardıç Plajı‘dır. Sahili kumlardan oluşur ve ardından çimenlik alan gelir.

Sahil boyunca dizilmiş palmiye ağaçları sayesinde gölge için her hangi bir araca gerek duymazsınız. Ayı Balığı Kayalıkları adında kayaklıklara sahip olan belde, gençler tarafından popüler bir mekandır. Farklı yükseklikteki kayalıklardan denize atlayıp eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

ORAK ADASI / FOÇA

İzmir’in Foça ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Dünya üzerindeki son Akdeniz Foku Kolonisine ev sahipliği yapan eşsiz bir adadır. Üzerinde yapılacak her türlü ticari faaliyet yasaklanmıştır.

Ticari olarak balık tutmak bile bu bölge çevresinde yasaktır. Adada her hangi bir yerleşim bulunmuyor. Adayı ziyarete açık ve sadece olta balıkçılığına izin verilmektedir. Adaya yukarıdan baktığınızda deniz altında bulunan orak deseninde görülen kaya grubundan dolayı adaya bu isim verilmiştir.

Denizi mavinin en açık tonlarını barındırır. Ada üzerinde tarihi eser bakımından oldukça önemli keşifler yapılmıştır. Adanın sancak yönündeki kıyısında antik çağdan kalma taş ocağı bulunmuştur. Arkeologlar tarafından araştırılan bu bölge Kybele Kutsal Bölgesi olarak kullanıldığı varsayılıyor.

Ayrıca ada üzerindeki kayalıklarda çok fazla belirgin olmasa da heykel tarzı yapılar bulunmuştur.

BALIKLIOVA / KARABURUN

Karaburun yarım adasının bir diğer güzel koyu olan Balıklıova, oldukça küçük ve huzurlu bir yerleşim yeridir. Bu belde köy olarak geçiyor ve sahil üzerindeki tüm yapılar sit alanı olarak korunmuştur.

Balıklıova yerleşim yeri olarak küçük bir sahili, köy kahveleri, bir kaç deniz restoranı bulunmaktadır. Balık restorantlarının menüsünde binbir çeşit deniz ürününü görebilmeniz mümkündür.

Köylülerin ürettiği soğuk sıkım zeytinyağları, dünyaca ünlü markaları geride bırakacak kalitededir. Kent gürültüsü ve karmaşasından uzaklaşmak isteyenler için ideal bir tatil beldesidir. Karaburun bölgesi içerisinde en az tercih edilen tatil beldelerinden biridir. Yakın çevrede bulunan Yuvakent adlı site içerisinde disko vardır.

Özet
İzmir'in Keşfedilmemiş 4 Güzelliği
Makale Başlığı
İzmir'in Keşfedilmemiş 4 Güzelliği
Açıklama
İzmir en büyük dört şehir içinde bulunmasına rağmen turizm yönünden oldukça gelişmiş bir şehirdir. Türkiye'nin dört bir yanından gelen yerli turist haricinde yabancı turist sayısı da azımsanmayacak düzeydedir.
Publisher Name
Myfriendoo
Publisher Logo

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve bunlar mutlaka web sitemizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınması talep edilir. Bildirim açıklamaları olmadan herhangi bir yorumu silme hakkımızı saklı tutarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.