İğneada

İğneada Tatil Rehberi

İğneada Tatil Rehberi

İğneada, Karadeniz kıyısında bulunan en güzel tatil beldelerinden biridir. Karadeniz’in genel özelliği olan tabanı çakıl taşı plajların aksine İğneada’nın sahili kumlardan oluşur. Denizi dalgasız ve son derece berraktır. Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde yer alıyor.

İĞNEADA GEZİLECEK YERLER

İğneada, yeşil alan açısından oldukça zengindir. Mavi deniz ve yeşil ormanların ihtişamlı manzarasını bu güzel beldede bulabilirsiniz. Sizlere İğneada’da gezilecek bir kaç yer tavsiyesi verelim.

LONGOZ ORMANLARI MİLLİ PARKI

İğneada’da görülmeye değecek doğal güzelliklerden biridir. Ormancılık bakanlığı tarafından korunur. İçerisinde mesire alanları bulunmaktadır. Yeşil doğanın içerisinde deniz manzaralı piknik yapmak isterseniz bu alanı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. İçerisinde 3 tane göl ve 1 nehir bulunmaktadır.

Longoz Ormanları
Longoz Ormanları

Kıyı balıkçılığı için güzel bir noktadır. Suları oldukça zengindir ve bir çok balık türüne ev sahipliği yapar. Ormanda avrupa familyasına ait kuş türleri gözlemlenmiştir. Bitki örtüsü oldukça zengindir. İğneada’ya çok yakın mesafede bulunuyor.

LİMANKÖY

Küçük bir balıkçı kasabasıdır. İğneada burnunda bulunuyor. Oldukça küçük ve şirin bir kasabadır. İçerisinde bir kaç çay bahçesi, bir cami ve deniz feneri bulunuyor. Deniz feneri burunun en uç noktasındadır. Fotoğraf çekimi için harika bir alandır.

Limanköy
Limanköy

Kasabada tekne balıkçılarının ürünlerini sattığı balık pazarı da bulunmaktadır. Taze balık ve deniz ürünlerini bu kasabada uygun fiyatlar ile satın alabilirsiniz. Oldukça sakin bir kasabadır. Araç ile İğneada’dan 10 dakikalık mesafe uzaklığındadır.

PALİVOR ÇİFTLİĞİ

Ormanın içerisine kurulmuş, geleneksel evler ile doğal ve organik ürünler sunan güzel bir mekan. İçerisinde koyun, keçi, köpek, at ve tavşanlar bulunduran butik bir hotel olarak düşünebilirsiniz.

Palivor Çiftliği
Palivor Çiftliği

Kendi ürettikleri doğal ürünler ile sadece kahvaltı yapma imkanınız da bulunuyor. İşletme sahibi son derece nazik ve ilgililer. İğneada’dan 15 kilometre mesafede bulunan Palivor Çiftliği, aracınızla 15 dakikada ulaşabilirsiniz.

DUPNİSA MAĞARASI

Kırklareli bölgesinde yer alan, çok fazla bilinmeyen bir doğa güzelliğidir. İki katmanlı olan mağaranın alt katı dize kadar su yer alıyor. Üst mağarada ise tamamen kurudur. Mağaranın tüm uzunluğu 2 kilometredir. Mağara girişi ücretlidir ve kültür bakanlığı tarafından işletilmektedir.

Dupnisa Mağarası
Dupnisa Mağarası

Doğu avrupanın en büyük yarasa kolonisine sahiptir. İçerisinde dikit, sarkıt, damlataş gibi doğal yapılar mevcuttur. Doğal bir taş olan Kireç Taşı’nın erimesi ile içerisindeki yapılar oluşmuştur. Mağara yaklaşık olarak 160 milyon yılda oluşumunu tamamlamıştır.

İĞNEADA’DA YAPILACAK ŞEYLER

  • Dupnisa mağarasını keşfedin.
  • Palivor çiftliğinde organik kahvaltı yapın.
  • Limanköy deniz fenerinde fotoğraf çekin.
  • Longoz ormanında piknik yapın.
  • Bulgaristan sınırındaki köyleri ziyaret edin.
  • Cehennem şelalesine doğru doğa yürüyüşü yapın.
  • İğneada’nın berrak sularında serinleyin.

İĞNEADA HOTEL VE KONAKLAMA

İğneada’da konaklama için çok fazla seçenek yoktur. Beldede iki butik hotel, bir kaç pansiyon ve çadır kamp alanları bulunmaktadır. İğneada hotel fiyatları gecelik olarak 120 lira ile 200 lira arasındadır. İğneada pansiyon fiyatları ortalama 100 lira denilebilir. Çadır kamp alanlarında kendi çadırınızı kurabilirsiniz veya çadır kiralayabilirsiniz. İğneada çadır kamp fiyatları da 50 lira ile 80 lira arasındadır.

İĞNEADA’YA NASIL GİDİLİR?

İğneada’ya en kolay ulaşım seçeneği şehirler arası otobüslerdir. İğneada merkezinde bulunan otogar ile rahatça ulaşım sağlanabilir. Kendi aracınızla gitmek isterseniz 3,5 saatlik yolculukla İğneada’ya ulaşabilirsiniz. İğneada ile İstanbul arasındaki mesafe 220 kilometredir. İstanbul’dan İğneada’ya gitmek için Silivri, Çerkezköy, Pınarhisar, Demirköy rotasını izleyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

 

Özet
İğneada Tatil Rehberi
Makale Başlığı
İğneada Tatil Rehberi
Açıklama
İğneada, Karadeniz kıyısında bulunan en güzel tatil beldelerinden biridir. Karadeniz'in genel özelliği olan tabanı çakıl taşı plajların aksine İğne adanın sahili kumlardan oluşur.
Publisher Name
Myfriendoo
Publisher Logo

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve bunlar mutlaka web sitemizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınması talep edilir. Bildirim açıklamaları olmadan herhangi bir yorumu silme hakkımızı saklı tutarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.