Tekirova Gezi Rehberi

Antalya’nın bir diğer güzel tatil beldesi Tekirova doğal güzellikleri, muhteşem denizi, lüks hotelleri ile sizleri bekliyor. Tekirova Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunuyor. Dört tarafı ormanlarla çevrili bu şirin belde her sene binlerce turist ağırlıyor.

TEKİROVA HOTELLERİ

Tekirova bölgesi tatil konsepti olarak beş yıldızlı hotellerden oluşuyor. Tekirova’nın en gözde hotelleri Rixos Premium Tekirova ve Güral Premium Tekirova hotelleridir. Tekirova beldesi hotelleri sezona göre gecelik kişi başı 600 TL ile 1000 TL arasında değişiyor.

Ultra lüks hotellerde bir çok etkinlik ve aktivite bulunuyor. Tekirova bölgesi için daha makul butik hoteller de mevcuttur. Belde yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih edildiği için hotel fiyatları genel olarak yüksektir. Hoteller denize çok yakın konumda olup odaları eşsiz Tekirova manzarasına sahiptir.

TEKİROVA GEZİLECEK YERLER

Antalya’nın turistik ve tarihi anlamda zengin olmasının kanıtını Tekirova bölgesinde de görebiliyoruz. Çevresinde bir çok turistik yapı, arkeolojik alan, koy ve ada bulunuyor. Yaz aylarında Tekirova bölgesi için yapılacak bir çok aktivite bulunmaktadır.

OLIMPOS TELEFERİK

Olimpos dağının zirve noktasına kurulmuş olan teleferik 2300 metre yükseklikte bulunmaktadır. Yemyeşil doğası, temiz havası, muhteşem manzarası ile insanları büyülüyor. Olimpos dağının zirve noktasındaki manzarası ile muhteşem bir atmosfere giriş yapıyorsunuz.

Teleferiğe bindikten sonra çam ormanlarının üzerinden geçerken temiz havayı içinize çekebilirsiniz. Olimpos Milli Parkı, bir çok sporun yapılabilmesi için uygun yapıdadır. Teleferikte giderken yamaç paraşütü ile uçanları görebilmeniz mümkündür. Tekirova’ya 40 kilometre mesefade bulunan milli park girişinden minibüsler ile zirve noktaya tırmanabilirsiniz.

PHASELIS ANTİK KENTİ

Antik liman kenti olarak geçen Phaselis, içerisinde tapınak, liman, tiyatro, antik evler, yazıtlar ve heykeller bulunan nadir yerlerden biridir. Antik dönemde deniz ticaretinin merkez noktası olarak bilinmektedir. Kıyısının açıklarında tarihi gemi batıklarını görebilmeniz mümkündür.

Dalış yapmak için güzel bir noktadır. Antik kent dahilinde bulunan tarihi eşyalar ve araç gereçlerin sergilendiği bir tane de müzesi vardır. Tarihi açıdan zengin bu ören yerini kesinlikle gezmeden dönmeyin. Müzekart ile giriş yapılabilmektedir. Müzekartınız yoksa 12 tl ücret ödeyerek içeri girebilirsiniz.

KLEOPATRA KOYU

Mitolojiye göre Kleopatra’nın güzelliğini bu sulardan aldığı, Sezar ile bu bölgede tanıştığı efsanesine dayanır. Sahilin incecik ve sapsarı kumları vardır. Denizinin turkuaz rengi ile diğer noktalardan ayrıldığını söyleyebiliriz. Belirli bir bölgeye kadar sığ suları nedeniyle aileler tarafından tercih edilmektedir.

Bu muhteşem bölge kamp kurmak için mükemmel bir noktadır. Sahilin yakında olan ağaçlar, altına çadır kurmak için iyi bir alandır. Tekirova’dan 3 kilometre uzaklıkta bulunan bu bölgeye sahilden yürüyerek geçebilirsiniz.

YANARTAŞ ÖREN YERİ

Çıralı tarafında bulunan ören yeri Tekirova’dan 8 kilometre uzaklıktadır. Taşların altında bulunan doğal gaz kaynağı ile sönmeyen ateş bulunuyor. Mitolojide Pegasus atının sırtındaki Belleroponthes’in öldürdüğü ejderhanın bıraktığı ateş yanmaya devam etmektedir. Ören yerinde on küsür taşın yandığı görülmektedir.

Yanartaş ören yerini gece görmenizi öneririz. Gece harika bir atmosfer oluşturuyor. Ören yerine giriş noktasında fenerler satılıyor. Ören yerine araba ile ulaşım vardır. İsterseniz yürüyerek veya bisikletlerle de gidebilirsiniz.

ALACASU CENNET KOYU

Issız bir adayı andıran Alasu Cennet Koyu, Taşova’ya yakın olan bir başka gezi alanlarından birisidir. Alasu, girintili çıkıntılı sahili ve berrak suları ile ziyaretçileri kendine çekiyor.

Ormanlık alanın sahile yakın olduğu bölgede piknik yapılabilir. Phaselis Antik Kentine yakın olan bu koyu da gezmenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *