Şövalye Adasına Nasıl Gidilir?

ŞÖVALYE ADASI HAKKINDA BİLGİLER

Şövalye Adası geçmişten günümüze ulaşmış tarih zenginliği ve göz alıcı manzarasıyla popüler adalardan biridir.

Şövalye adası tarih boyunca farklı onlarca medeniyeti, kültürü ve ulusu görmüş, ev sahipliği yapmış bir adadır. Ada üzerindeki her ev denize bakar ve ayrı bir güzel manzarası vardır.

Şövalye Adasının dört cephesi de kayda değer güzelliğe sahiptir. Bir yanı Çalış Plajı’nın güzel sahili, bir yanı uçsuz mavilik, bir yanı yarım adanın yeşil tonları ve diğer yanı da Fethiye silüeti ile çevrili olan ada güzel bir görüş açısına sahiptir.

ŞÖVALYE ADASI DİĞER İSİMLERİ

Şövalye adasının tarihi olarak uzun bir geçmişi bulunması sebebiyle ele geçiren her medeniyet tarafından farklı isim verilmiştir. Şövalye adasının günümüze kadar onlarca farklı isim koyulmuştur.

Megri Adası : Şövalye adasının bir diğer ismidir. İsminin anlamı milattan önce 8. yüzyıla denk gelmektedir. Antik çağda Makri olarak anılan adanın ismi Markianes isimli pisikopozun isminden geldiği söylenmektedir.

Şövalye Adası : Tarih olarak biraz daha ileri gittiğimizde Aziz John’un ortaçağ döneminde şövalyelerinin konakladığı ada olarak anıldığından adı halk tarafından Şövalye Adası olarak belirtilmiştir.

Fethiye Adası : Adanın Türk toprakları dahilinde anıldığından beri isim olarak bilinen Şövalye Adası yetkililer tarafından Fethiye Adası olarak dönüştürülmüştür. Resmi adı Fethiye Adası olarak bilinsede Şövalye Adası ismi hala kullanılmaktadır.

ŞÖVALYE ADASINDA NELER YAPILIR?

Şövalye Adası, gürültüden uzak ama aynı zamanda Fethiye merkezine oldukça yakın olması sebebi ile tatil yapmak için sıklıkla tercih edilen bir adadır. Berrak denizi, yumuşacık kumlardan oluşan plajları ile oldukça ideal bir tatil mekanıdır. Şövalye Adasının insanı etkileyen manzarasını saatlerce izleyip doyamazsınız.

Adayı güzel bir kano turu eşliğinde dolaşabilir, deniz bisikleti eşliğinde arkadaşlarınız veya ailenizle güzel vakit geçirebilirsiniz.

Adada medeniyetlerin arkasında bırakmış olduğu birçok antik ev, antik eşya kalıntıları ve kaya mezarlar bulunmaktadır. Adada küçük bir tur ile binlerce yıllık medeniyetlerin tarihi gözünüzün önünden geçer. Adadaki çoğu konutta antik bir kalıntı vardır.

Adanın zeytin ağaçlarından oluşan küçük bir ormanı bulunmaktadır. Adada yapılacak bir diğer etkinlik doğa gezisidir.

Gökyüzünün berrak olduğu bir gecede, Ağustos böceklerinin güzel tınıları eşliğinde güzel bir akşam yemeği ile tatilinizi sonlandırabilirsiniz.

Adada geçireceğiniz süre boyunca bir sonraki tatil planını yapmaya başlarsınız.

ŞÖVALYE ADASINA ULAŞIM

Şövalye Adası, Çalış Plajı’nın karşısında konumlanmış bir ada olup oldukça yakın gözükmektedir. Kondisyonlu yüzücüler tarafından yüzerek ulaşılabilecek mesafededir.

Adaya ulaşım tekne turları ile vardır. Ayrıca balıkçı tekneleri sizleri karşıya geçirebilmektedirler. Kış ayında adaya tekne turları yapılmadığından dolayı ziyaretçileri tarafından ulaşılamaz. Adanın sakinleri kendi ulaşım araçlarını kullanmaktadırlar.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *