Sığacık’ta Tatil Rehberi

Sığacık, İzmir’in şirin bir tatil beldesidir. Sıcakkanlı halkı, temiz plajları, tarihi yapıları ile öne çıkıyor. Butik bir tatil beldesi diyebiliriz. Gezilecek yerleri ve ulaşım kolaylığı ile ideal bir tatil yeridir. Tatilcilerin geneli İzmir’in farklı ilçelerindendir. Farklı şehirlerde yaşayanlar bu tatil beldesini pek bilmiyorlar.

SIĞACIK NEREDEDİR?

İzmir’in ilçelerinden biri olan Seferihisar’da yer alıyor. Seferihisar merkezinden uzaklığı 7 kilometredir. Ege’nin ortak özelliği olan sıcakkanlı yerel haklı, zeytin ağaçları, temiz sahil ve berrak denizi Sığacık’ta da görebilirsiniz.

SIĞACIK’TA GEZİLECEK YERLER

Bu şirin tatil beldesinde görülmeye değer bir kaç yer vardır. Güzel denizi, mavi bayraklı plajı dışında bu ören yerleri ve doğal güzellikleri de gezmenizi öneririz.

SEFERİHİSAR DEĞİRMENİ

Denizi ayaklarınızın altına seren manzarası olan bir konumda yer alıyor. Değirmenin tarihi bir özelliği olmasa da mimari olarak güzel yapılmış. Eskitme görüntüsü ile çoğu zaman tarihi eser sanılıyor. Bir film çekimi için 2016’da inşa edilen bu değirmen görülmeye değecek yerlerden. Gün batımı değirmen eşliğinde deniz manzarası ile fotoğraf çektirmek isteyebilirsiniz. Harika kareler yakalayacağınıza eminiz.

TEOS ANTİK KENTİ

Antik kentin içerisinde tarihi evler, antik kilise, antik tiyatro, o döneme ait eşyalar bulunuyor. Büyüklük olarak 2 kilometre kare alana sahip olan antik kentin tamamını gezmek zamanınızı alabilir. Mermer sütunlardan oluşan heykeller, işlenmiş mimari eserler ile görülmeye değecek bir antik kenttir. Giriş ücreti olarak 6 lira alınıyor. Müzekartınız varsa antik kente ücretsiz girebilirsiniz.

EKMEKSİZ PLAJI

Etrafı tamamen yeşil ağaçlar ile kaplı olan Ekmeksiz Plajı, sıcak günlerde gölge aramadan rahatlıkla gidebileceğiniz yerlerden. Denize keyfi ile pikniği birleştirmek isterseniz bu alan size hitap ediyor. Sahili kumlarla kaplı olan bu plaj bolca rüzgar almaktadır. Denize girerken deniz ayakkabısı giymeniz önerilir. Deniz tabanında çok fazla olmasa da deniz kestaneleri bulunuyor.

EŞEK ADASI

Bakir kalmış olan bu adayı görebilmeniz için küçük tekne kiralamanız gerekiyor. Adaya her hangi bir tekne turu aktivitesi bulunmuyor. Bu yüzden ada son derece temiz ve bakir kalmış. İsterseniz adada kamp kurabilirsiniz. Balık tutmak için güzel bir bölgedir. Sığacık’a oldukça yakın bir noktada bulunuyor. Sığacık plajı ile arasındaki mesafe 200 metredir. Kendinize güvenen bir yüzücüyseniz adaya rahatlıkla yüzerek geçebilirsiniz.

SIĞACIK’TA YAPILACAK AKTİVİTELER

Sığacık burnunda tüplü dalış yapmak

Eşek adasında kamp kurmak

Yel değirmeni eşliğinde fotoğraf çekmek

Teos Antik Kenti gezisi

Ekmeksiz Tabiat Parkında doğa yürüyüşü

SIĞACIK’A NASIL GİDİLİR?

Sığacık’a gitmek için şehirler arası otobüs, uçak veya kendi aracınızı kullanabilirsiniz.

Uçakla ulaşım için ilk önce İzmir Hava Limanına uçak bileti almanız gerekiyor. Ardından İzban kullanarak Cumaovası durağında inmeniz gerekiyor. Ardından Seferihisar’a ulaşacaksınız ve ilçe içi minibüsler ile sığacık’a gidebilirsiniz.

Şehirler arası otobüs ile ulaşım için Sığacık Otogarına bilet almanız gerekiyor. Otogarda indikten sonra minibüsler ile Sığacık’a ulaşabilirsiniz.

Kendi aracınızla ulaşmak isterseniz İzmir merkeze kadar gelip ardından Urla tabelalarını izlemeniz gerekiyor. Urlaya yaklaştığınızda Seferihisar yol ayrımı göreceksiniz. Seferihisar’dan Sığacık’a rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *