Patara Kum Tepeleri

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı bir beldedir. Filmlerde çöl sahnesi varsa büyük ihtimalle burası kullanılır. Göz alabildiğine uzun sahili bulunmaktadır. Sahilden kum tepelerine doğru gidildikçe küçük havuz gibi yapılar görülür. Bu yapılar doğal olarak oluşmuştur ve çoğu simetriktir.

PATARA PLAJI

Cam gibi berrak ve masmavi denize sahiptir. Plajı incecik kumlardan oluşur ve özel bir kuma sahiptir. Sahil 10 kilometre uzunluğundadır. En olarak ise 70 metredir. Oldukça geniş bir sahildir. Sahilden tepelere doğru gidildikçe havuz tarzı doğal yapılar bulunmaktadır.

Patara plajında dahi bir çok tarihi kalıntı bulunmaktadır. Patara, Likya döneminde başkent olarak kullanılmıştır. Patara denizi yelken ve sörf için uygundur. Patara plajının doğusunda kalan burunda tüplü dalışta yapılmaktadır. Ayrıca sahilde arazi motorlarını sıklıkla görebilirsiniz.

Arazi motoru kiralayan firmalar mevcuttur. Deniz kenarında her hangi bir otel veya konaklama için bir yer bulunmadığından doğallığını korumuştur.

PATARA TEPELERİ

Patara tepelerine giderken ufak bir ormanlık alan bulunmaktadır. Bu alanda piknik yapabilmek mümkündür. Harika bir manzarası vardır ve tüm körfezi bu noktadan görebilirsiniz.

Piknik alanını geçtikten sonra kum tepeleri başlar. İncecik kumların oluşturduğu tepeler rüzgarın durumuna göre sürekli değişmektedir. Tepeler yaz aylarında yamaç paraşütü sporu için uygundur. Ayrıca bu bölgede bazı zamanlar uçurtma yarışmaları düzenlenmektedir.

Kum tepelerinde sosyal medya için harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Patara köyünde bulunan motor kiralama firmaları ile gününüzü eğlenceli şekilde geçirebilirsiniz. Bu firmalarda atv motor ve cross motor bulmak mümkündür.

PATARA ANTİK KENTİ

Antik çağda Patara, Likya’nın başkentliğini yapmıştır. Likya döneminde eğlence ve zenginliğin sembolü olarak anılıyormuş. Patara plajının batısında kalan Likya Büyük Meclisi, o dönemde tüm bölgeyi ilgilendiren kararların alındığı yer olarak bilinmektedir.

Antik sütunların nizami yapısı, Aslan yolu gibi mimari yapılar, o dönemin mimarisinin oldukça gelişmiş olduğunu gösteriyor. Patara içinde bulunan Antik tiyatroda gladyatör savaşları ve aslan ile gösteriler yapılmış. Bölgede Likyalılar tarafından kullanılmış farklı bir toplantı merkezi de bulunuyor.

Büyük kayaların yontulması ile yapılmış koltuk tarzı yapılar ile şehrin sorunları konuşulurmuş. Toplantı merkezinin ortasında Likya sembolü olan heykel bulunuyor. Antik şehir çok iyi korunmuştur ve çoğu yapı iyi durumdadır.

Patara hem güzel bir tatil merkezi hem de zengin bir tarihi olan beldelerden biridir. Bu yaz burayı da ziyaret etmenizi öneririz.

PATARA HOTEL VE KONAKLAMA

Patara’da konaklama isterseniz her çeşitte ve konforda konaklama imkanınız bulunuyor. Patara’ya yakın olan noktalar genel olarak kiralık evler, bungalov evler ve bir kaç butik hotelden oluşuyor. Beş yıldızlı ve herşey dahil konseptli hoteller Patara’nın dışına doğru ormanlık alanlara kurulmuş durumdadır.

Hotellerin gün içerisinde sürekli gidiş ve dönüş yapan servisleri ile sahile kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca Patara sahilinde kamp kurmak isterseniz bu imkanınız da bulunuyor. Patara sahili sürekli rüzgar alan bir nokta olduğu için çadırda sıcağı hissetmessiniz. Pansiyonlarda da konaklayabilirsiniz.

Patara’da kalmak için ortalama 50 lira ile 250 lira arasında gecelik fiyatlara konaklayabilirsiniz. Lüks arttıkça fiyat ve konforda artacaktır.

PATARA’YA NASIL GİDİLİR?

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Patara beldesine uçak, otobüs ve kendi aracınızla ulaşabilirsiniz.

Havayolu ile ulaşım sağlayacaksanız bulunduğunuz ilden Antalya’ya uçak bileti almalısınız. Ardından Antalya merkezden Kaş ilçesine giden şehiriçi otobüslere binmeniz gerekiyor. Kaş’a ulaştıktan sonra minibüsler ile Patara’ya geçebilirsiniz.

Şehirler arası otobüsler Kaş otogarında durmaktadırlar. Kaş’tan sonra minibüsler ile Patara’ya ulaşabilirsiniz.

Kendi aracınızla gelecekseniz sahil yolunu kullanarak güzel manzara eşliğinde yolculuk yapabilirsiniz. Diğer yolları kullanmak isterseniz ilk önce Antalya merkezine sonra da Kaş tabelalarını takip ederek Kaş ilçesine ulaşmanız gerekiyor. Ardından Patara tabelalarını takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *