Muğlada Gezilecek Yerler 2020

MUĞLA’DA NERELER GÖRÜLMELİDİR?

Ruhunuzun Miftah-u Kalb-i, Asar Dağı Eteklerinde Yatıyor!

Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin hafızalarına kazınan, Türkiye’nin güzide ili, Ege ile Akdeniz’in kesiştiği noktada yer alan Muğla, tarihi ve kültürel yapılarıyla ilgi çekerken, aynı zamanda doğal güzellikleriyle de adından söz ettiriyor.

Bu yazımızda sizlere, tarihin kapılarını aralayan Muğla’da, gezip görülmeye değer yerlerden bahsetmek istiyoruz.


KONAKALTI HANI

Muğla’da gezilecek yerler başlıklı yazımıza, Konakaltı Hanı ile başlamalıyız diye düşündük.19. yüzyılın sivil mimari özelliklerine rastlayacağınız mekân, konaklama amacıyla inşa edilmiştir.

Muğla’ya bağlı, Müştakbey Mahallesi’nde yer alan han, ahşap mimarisine yön vermiş durumdadır. Konakaltı Hanı, Cumhuriyetin ilanından sonra ki yıllarda, Muğla Oteli olarak kullanılmaktaydı. Han, iki kat ile kendini tamamlamıştır. Üst katında şehre ticaret amaçlı gelen tüccarlar ile mevsimlik çalışan işçilerin konaklaması için kullanılmıştır. Alt katta ise, hayvan damı ve ambarı bulunmaktaydı.


KURŞUNLU CAMİ

Her bir köşesi, Osmanlı müzesi gibi!
Muğla’ya bağlı Menteşe Balıbey Mahallesi’nde yer alan Kurşunlu Cami, 1493 yılında Esseyyid Şucâeddîn Bey’in isteği üzerine inşa edilmiştir.

Klasik Osmanlı mimarisine ait motifleri bünyesinde barındıran bu yapı, daha önce medrese olarak kullanılmaktaydı. Kurşunlu Cami’sinin en göze çarpan özelliği, başka hiçbir camide bulunmayan kubbesinin kurşunla kaplı olmasıdır.

Cami içerisinde yer alan, Kâbe ve yelkenleri gemi resimleri, ziyaretçilerine tablo sergisi havası estiriyor! Ünlü seyyah Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde de sözü edilen ve Selçuklu mimarisinin özelliklerini de görebileceğiniz bu şaheser, Osmanlı Dönemi’nden günümüze kadar gelmeyi başaran önemli bir eserdir.


ŞEYH CAMİ

16. yüzyıl Osmanlı Devri’ne ait Şeyh Cami, Muğla’ya bağlı Müştakbey mahallesine konumlanmıştır. Cami, Şeyh Bedrettin tarafından, 1565 yılında yaptırılmıştır.

İçerisinde başta Şeyh Bedrettin olmak üzere dönemin öne çıkan ulemalarından bazılarının mezarları bulunmaktadır. En çok atama yapılan cami ünvanına sahip Şeyh Cami, 1831 yılında Ümmü Gülsüm Hatun tarafından ilk kez tamir ettirilmiştir.

İkinci kez onarımı, 1896 yılında, Şerif Efendi ve Ragıp Efendi tarafından gerçekleştirilmiştir. Ayrıca camiye, Ümmü Gülsüm Hatun’un eşi Osman Ağa camiye geniş çaplı vakıflar kurdurmuştur. Sadelik ve güzelliğin mükemmel uyumunu yakalayan yapı, beyaz ve turkuaz renklerine ağırlık verilerek oluşturulmuştur.


MUĞLA MÜZESİ

Türkiye’nin “İlk Doğa Tarihi Müzesi” ünvanına sahip, Konakaltı Kültür Merkezi‘nin yanında yer alan müze, daha önce cezaevi olarak kullanılmıştır. 1992’de Özlücü Köyü Kaklıcatepe bölgesinde yapılan kazı çalışmaları sonucu çok sayıda bitki ve hayvan fosiline ulaşılmıştır. Bu fosillerin müzede sergilenmesiyle, Muğla Müzesi 1994 yılında resmi açılışını gerçekleştirmiştir.

Kazılarda bulunan etçil hayvan fosillerinden bazıları, müzenin doğa tarihi bölümünde sergilenmektedir. Müzede sergilenen arkeolojik kalıntıların birçoğu, Stratonikeia Antik Kenti kazılarından alınmıştır.

Muğla Müzesi içerisinde üç ana bölüm ve bir sanat galerisi mevcuttur. Muğla’ya ait yöresel giyimleri ve şehrin çeşitli dönemlerini baz alan Etnografya bölümü, ziyaretçilerine müzenin renkli yanlarını gösteriyor.


MUĞLA EVLERİ VE BACALARI

Muğla evlerinin meşhur bacalarını duymayanınız kalmamıştır.
Yüzyıllardır kullanımı ile kentin bir simgesi haline dönüşen Muğla bacaları, 19. yüzyıldan itibaren kullanılmaya başlanmıştır.

Oluklu kiremit çatı kullanımının yayılmasıyla, 1940’a kadar topraktan yapılmış çatıları kullanan Muğlalılar, evlerine kiremitli çatı yaptırmaya başlamışlardı. Muğla’nın bol yağışlı ve rüzgarlı hava koşulları göz önüne alınarak geliştirilen bu bacalar, Rum ustaları tarafından oluşturulmuştur.

Sözünü ettiğimiz Rum ustaları, aynı zamanda Osmanlı Dönemi’nde el sanatları ve zanaat işleriyle ilgilenmişlerdir. Zaman geçtikçe, bu tarz inşaatlar Türk inşaat ustaları arasında yaygınlaşmıştır.

Bacalar, şiddetli yağan yağmuru ve rüzgarı engellemek adına dört bir tarafı açık olacak şekilde tasarlanmıştır. Bacaların üzeri kapalı ve geniş ağızlıdır. Böylece daha güvenli olduğu bilinmektedir.


KAUNOS ANTİK KENTİ

Diğer adıyla Kbid Antik Kenti, Antik Çağ’da ticaret yapma amacıyla kullanılan önemli bir limandı ancak denizin alüvyonlarla dolması sonucu liman özelliğini yitirmiştir.

Şair Ovidius’a göre; Miletos’un ikiz çocukları olan Kaunos ve Biblis birlikte büyürken, Biblis ikiz kardeşini oldukça fazla severmiş, ona olan yoğun sevgisinden dolayı da sürekli onunla birlikte olmak istermiş.

Biblis, Kaunos’a olan aşkını bir mektupla ona bildirince, bu duruma fazlaca sinirlenen kral, Biblis’i bir daha görmek istemediği için, Milet’ten kaçıp Karya ile Likya sınırına gelerek Kaunos kentini kurmuştur. Lâkin, Anadolu kıyılarında yer alan pek çok liman gibi, Kaunos da kıyıdan oldukça içeride kalmıştır.

Kaunos Antik Kenti’ne geldiğinizde dikkatinizi çekecek ilk şeylerden biri, kayalara oyulmuş kral mezarları olabilir.


HALİKARNAS MOZOLESİ

Dünyanın yedi harikasından biri de Muğla’da!
Halikarnassos’ta, Kral Mausollos adına karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafından yaptırılan bu anıt mezar, 2400 yıl önce Muğla’nın Bodrum ilçesinde yapılmıştır.

Açık hava müzesi olarak da kullanılmış olan bu baş yapıt, Büyük Anadolu depreminin yaşanmasıyla, 1034’te yıkılmıştır.12. yüzyılda Saint Jean şövalyeleri, Bodrum’a geldiğinde yıkık yapıtın parçalarından Bodrum Kalesi‘ni inşa etmişlerdir.


İZTUZU PLAJI

Deniz suyu ile tatlı suyun harmanlandığı İztuzu Plajı, babayani tavırlarıyla tatilseverlerin gönlünde taht kuruyor!
Muğla’nın Ortaca iline bağlı Dalyan beldesinde bulunan plajın toplam uzunluğj, 4,5 kilometredir.

Caretta carettaların, yumurtalarını bölgeye bırakması, plaja “Kaplumbağa Plajı” denilmesini de beraberinde getiriyor. Ayrıca plajda, Nil Kaplumbağalarına da rastlamanız mümkün. The Times gazetesinin, “Avrupa’nın En İyi Açık Alanı” olarak nitelendirdiği ince kumlu İztuzu Plajı’na Dalyan’dan karayoluyla ulaşım sağlanılıyor.

Kumsalın gerisinde yer alan İztuzu ve Dalyan ağzı plaj tesislerinde, kabinler ve büfeler bulunmaktadır. Denizin sakin sularında seyahat ettikten sonra, kumsala uzanarak güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Diğer yanında bulunan gölün tatlı sularında, doyum olmaz keyifler yaşayabilirsiniz.

Sezon daha başlamadan paket tatil ve ölüdeniz yamaç paraşütü fiyatlarında %50 indirim fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *