Kaz Dağları Gezi Tavsiyesi

Kaz dağları Balıkesir’in Edremit ilçesinde yer alıyor. Toplam kapladığı alan 220 kilometrekaredir. Türkiye’nin ciğerleri olarak bilinir. İçerisinde bir çok akarsu, şelale, göl ve mağara bulunmaktadır. Oksijen kalitesi olarak Türkiye’de ki sayılı yerlerden biridir.

KAZ DAĞLARI GENEL ÖZELLİKLERİ

Kaz dağları eski Türk medeniyetlerinden olan yörüklerin bölgeye yerleşmesi ile düzenli yerleşim başlamıştır. Günümüzde bir kaç şaman köyü yer almaktadır. Bunlardan birisi de başka bir yazımızda bahsettiğimiz Tahta Kuşlar köyü olarak geçmektedir. En yüksek noktası 1770 metre irtifada bulunmaktadır. Sadece Kaz dağlarında yetişen özel bir Göknar türü bulunmaktadır. Ayrıca 40 farklı endemik bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Dünyada oksijen kalitesi bakımından 2. sırada yer almaktadır. Eski çağlara ait ismi İda’dır. Kaz dağlarının yunan mitolojisinde önemli bir yeri bulunmaktadır.

KAZ DAĞLARINDA GEZİLECEK YERLER

Kaz dağları içerisinde bir çok şelale ve akarsu bulunmaktadır. Bu doğal yapıların çevresinde bulunan çay bahçeleri ve restorantlar ile günübirlik güzel bir gün geçirme imkanı sağlıyor.

HASANBOĞULDU

Turkuaz mavisi renginde harika bir doğal alandır. Akarsunun bazı kısımları kayaları aşındırdığından minik göller oluşturmuştur. Yüzmek ve piknik yapmak için harika bir alandır. Buraya gitmek biraz zahmetlidir ama gittiğinize kesinlikle sevineceksiniz. Yaz aylarında bile suyu oldukça soğuktur. Hasanboğuldu efsanesinden ismi gelen bu yer Kaz dağlarında gezmek isteyeceğiniz güzel doğal alanlardan biridir. Hikayesine değinecek olursak kısaca Hasan ile Emine’nin aşkını anlatır. Hasan, Emine’nin babası tarafından sınava sokulur. Bu sınav Hasan’ın sırtında 40 kiloluk tuz çuvalı ile dağın tepesine ulaşmasıdır. Hasan bir noktada ağırlığa yenik düşer ve sulara kapılıp kaybolur. Bu üzücü hikayeden adını almış şelaleyi görmenizi tavsiye ederiz.

MIHLI ŞELALESİ

Yaklaşık 10 metre yükseklikten dökülen sular başlangıcını oluşturur. Mıhlı şelalesinde de minik gölet tarzı yapılar görülmektedir. Şelalenin yanına kurulan işletmede yemek yiyebilirsiniz. Kendi getirdiğiniz yiyecekler ile piknik yapmanız da mümkündür. Kaz dağlarının genelinde görüldüğü gibi burada da sular oldukça soğuktur. Kanyonun arasından geçen Mıhlı şelalesi güneşi fazla görmemektedir. Suya atlamak için farklı yüksekliklerde kayalar bulunmaktadır. Su derinliği 10 metre olarak ölçülmüştür. Kaz dağlarında görülmesi gereken bir diğer doğal güzellikten birisidir.

SARIKIZ DÜZLÜĞÜ

Göçebe hayat yaşayan yörüklerin burada oba kurduğu bilinmektedir. Tepe tüm körfezi görmektedir. Kaz dağının zirve noktalarından birisidir. Sarıkız tepesi adını Sarıkız efsanesinden almıştır. Sarıkız efsanesini kısaca anlatalım. Sarıkız ve babası Kaz dağlarında bir köye yerleşir. Sarıkızın babası hacca gitmek ister ve gider. Kızını bir komşusuna emanet eder. Köydeki gençler kıza talip olurlar. Sarıkız bunları geri çevirir. Bundan sonra Sarıkız hakkında dedikodu yayarlar. Babası hacdan döndüğünde kimse ona selam vermez. Bunun nedenini sorar ve kızının kötü yola düştüğü dedikodusunu duyar. Babası kızını öldürmek ister ve Sarıkız tepesine götürür. Orada öldürmeye kıyamaz ve yanında götürdüğü bir kaç kaz ile orada bırakır. Sarıkız efsanesi buradan gelmektedir. Günümüzde Sarıkız tepesine turlar düzenlenmektedir. Ayrıca Sarıkız türbesi bu tepede yer alıyor.

KAZ DAĞLARI HOTELLERİ

Kaz dağları turizm açısından gelir kaynağıdır. Bunun yanısıra sağlık turizmi için de güzel bir tedavi merkezidir. Dağda bir kaç hotel bulunuyor. Bunlardan bazıları tedavi merkezi amaçlı ekipmanlara da sahiptir. Kaz dağları’nın oksijen kalitesi çok iyi olduğundan dolayı bazı hastalıklara şifa oluyor. Özellikle astım ve bronşit rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. Kaz dağlarının suları da doğal mineral kaynağı olduğundan dolayı çoğunlukla hastalıklara şifa olmaktadır.

Kaz dağlarında hotel az olduğundan talep yüksektir. Gecelik konaklama fiyatları 300 lira ile 500 lira arasındadır. Hoteller konum itibari ile tüm körfezi görürler. Organik beslenmek, temiz hava almak ve doğal mineralli sulardan içmek isterseniz bu hotellerde bir gece konaklamanızı tavsiye ederiz.

KAZ DAĞLARINA NASIL GİDİLİR?

Kaz dağları, Çanakkale sınırından başlar ve Balıkesir’in iç kısımlarına kadar devam eder. Kaz dağlarına Marmara bölgesinden gelecekseniz Çanakkale yolu oldukça virajlıdır. Manzarayı görmek isterseniz Çanakkale yolunu tercih etmelisiniz. Bursa üzerinden de ulaşım sağlanabilir. Çanakkaleyi bitirdikten sonra Altınoluk tabelalarından devam ederseniz Kaz dağlarının ilk girişini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *