İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri

İstanbul’da yaşayan insanların yorucu çalışma ritminden kısa süreli uzaklaşmak için yakın tatil beldelerini listeleyeceğiz. Tatil beldeleri İstanbul’dan hafta sonu gidip dönülebilir mesafede olması ile sizlere avantaj sağlayacak. Hafta sonu huzurlu bir tatil yeri arayanlar için bu yazı iyi bir kaynaktır.

KUMBAĞ / TEKİRDAĞ

Kumbağ, İstanbul’dan 195 kilometre mesafededir. Araçla yaklaşık 2 saatte ulaşabilirsiniz. Kumbağ’da devasal üzüm bağları ve şarap mahzenleri bulunmaktadır. Bu üzüm bağlarını gezebilirsiniz ve isterseniz ev yapımı şarapları tadabilir ve satın alabilirsiniz.

Hafta sonu Cuma günü akşamı yola çıkıp Pazar günü akşamı dönüş yapabilirsiniz. Yalnızca 2 saatlik mesafe bulunduğundan hafta sonu tatiliniz dolu dolu geçecektir. İstanbul’a geri dönerken yanınızda köy peyniri ve karpuz götürmeniz tavsiye edilir.

KUMBAĞ’DA YAPILACAK ŞEYLER

 • Kumbağ’a yakın olan Uçmakdere köyünde tandem yamaç paraşütü yapabilirsiniz.
 • Yeşil çimlerde ailenizle veya arkadaşlarınızla mangal yapabilirsiniz.
 • Kumbağ’da bulunan panayır alanı ve lunaparka gidebilirsiniz.

MARMARA EREĞLİSİ / TEKİRDAĞ

İstanbul’a en yakın tatil yerlerinden birisidir. İstanbul’dan yalnızca 90 kilometre uzaklıktadır. Araçla bir buçuk saatte varabilirsiniz. Botaş tesislerini geçtikten sonra tabelasını görürsünüz.

Denizi genel olarak temizdir. Akıntı çıkarsa deniz anlık olarak kirlenebiliyor. Sahili kumlardan oluşuyor. Konaklama seçeneği olarak pansiyon ve kiralık ev seçebilirsiniz. Denizde fazla olmasa da yosun bulunuyor.

MARMARA EREĞLİSİ’NDE YAPILACAK ŞEYLER

 • Sahilde denize sıfır mesafedeki evlerden birini kiralayıp parti verebilirsiniz.
 • Olta malzemeleri kiralayıp balık tutmayı deneyebilirsiniz.
 • Deniz bisikleti kiralayıp arkadaşlarınızla veya ailenizle eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

ORMANLI / ÇATALCA

Ormanlı, Çatalca’nın bir mahallesi’dir. İstanbul Avrupa Yakasından olan uzaklığı 95 kilometredir. Ormanlı, İstanbul’da bulabileceğiniz en temiz ve sakin denizlerden biridir.

Karadeniz’e kıyısı olmasına rağmen yaz aylarında suları durgundur. Ormanlı sahilinde yamaç paraşütü uçuşları yapılmaktadır. Güneşlenirken uçan insanları izlemenin tadını çıkarabilirsiniz. Sahili 9 kilometre boyunca uzanır ve geniş sahili vardır. Ormanlı sahilinde bir kaç çay bahçesi de bulunmaktadır.

ORMANLI’DA YAPILACAK ŞEYLER

 • Ormanlı sahilinden yamaç paraşütü ile uçanları seyredebilirsiniz.
 • Sahilde mangal partisi ile keyifli bir gün geçirebilirsiniz.
 • Ormanlı’nın dalgalı denizi ile kıyıda eğlenebilirsiniz.

KARASU / SAKARYA

İstanbul’dan olan uzaklığı 200 kilometredir. Araçla yaklaşık olarak 3 saatte ulaşabilirsiniz. Sahili kumdan oluşmaktadır. Yeni popüler olan tatil beldelerindendir. Turizm yatırımları devam etmektedir.

Denizi Karadeniz sahillerine bağlı olmasına rağmen sahil boyunca koyulan 9 adet dalga kırıcı blok sayesinde çok fazla dalga olmaz. İlçe merkezi olarak gelişmiş bir yerdir. Karasu’da bir adet aquapark bulunur. Tekne kiralayıp denize de açılabilirsiniz.

KARASU’DA YAPILACAK ŞEYLER

 • Sakarya’nın kendine has yemeği olan çömlek kuru fasulye yiyebilirsiniz.
 • Karasu yakınında bulunan aquapark ile eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.
 • Atv motor kiralayıp orman bölgesinde güzel bir tur atabilirsiniz.

AĞVA / ŞİLE

Anadalo yakasından daha yakın olan Şile, Avrupa yakasından 120 kilometre mesafededir. Araçla yaklaşık olarak bir buçuk saatte ulaşabilirsiniz. Ağva’ya Anadolu yakasından otobüsler gitmektedir. Ağva’da pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.

Ağva genel olarak meyve bahçeleri ve yeşil alanları ile güzel bir tatil beldesidir. Huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler için hafta sonunu değerlendirerek gidebilirsiniz. Ağva sahilinde bulunan Ağlayan Kayaya tırmanabilirsiniz. Ağva köylerinde organik köy ürünlerini tadabilirsiniz.

AĞVA’DA YAPILACAK ŞEYLER

 • Meyve bahçelerini gezebilir, organik meyvelerden satın alabilirsiniz.
 • Sahilde çadır kurup gününüzü değerlendirebilirsiniz.
 • Sahilde denizin içinde bulunan Ağlayan Kaya’ya tırmanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *