Göcek Adası

Muğla’da bulunan irili ufaklı bir çok ada arasında popüler olanlardan biri de Göcek Adası‘dır. Minimal bir ada olması, koyu mavi denizi ve altın sarısı kumları ile yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilir.

Fethiye’ye bağlı Göcek semtine dahil olarak bulunan ada Göcek limanından 1 kilometre mesafe uzaktadır. Göcek semtine kurulan yat limanı sayesinde yaz ayları yatlar tarafından demir atılan durak noktalarından biridir. Büyüklüğü 2 dönümdür ve içerisinde 1 plaj, palmiye ve zeytin ağaçları, birkaç yapı bulunmaktadır.

Adaya gidiş Göcek belediyesi tarafından düzenlenen seferler ile sağlanmaktadır. Adaya tekne ile gidiş ücreti 25TL olup adaya giriş ücreti de 30TL’dir. Toplam 55 TL’ye adayı ziyaret edebilirsiniz. Ada özel bir işletme tarafından kiralanmış olup, adada yiyecek ve içecek satılan cafe bulunmaktadır. Adaya kendi yanınızda götüreceğiniz yiyecek ve içecek alınmamaktadır. Adada yine işletme tarafından kiralanan şezlong ve şemsiyeler bulunmaktadır.

Adayı tamamen dolaşmak 15 dakika gibi bir süre sürmektedir. Doğal yapısı ve tabiatı ile ilgi çeken adada endemik bitki türleri bulunmaktadır. Yaz ayları kalabalık olduğundan dolayı yaz öncesinde gitmek daha iyi olacaktır. Nisan,Mayıs ayları ve Eylül,Ekim ayları gidilmesi için en uygun tarihlerdir.

Adaya tekne turları ile herhangi bir ücret ödemeden ziyaret edebilirsiniz. Tekneler yaklaşık 1 saat burada mola vermektedir. İstediğiniz gibi yüzebilir, dinlenebilir ve güneşlenebilirsiniz. Muğla’nın her adasında olduğu gibi bu adada da tarihi eser kalıntıları bulunmaktadır. Adanın kıyılarında denize yarı gömülü kaya mezarlar ziyaretçiler tarafından ilgi görmektedir.

Göcek körfezinin güzel manzarasını seyredebilirsiniz. Denizi bakımından dipteki taşları sayabilecek kadar berrak bir denize sahiptir. Deniz tabanı yumuşak kumlardan oluşmaktadır. Sahilide bu kumlarla kaplı bir sahildir. Fotoğrafçılık ile ilgilenenler için ideal bir adadır. Gün doğumu ve gün batımı müthiş pozlar yakalanabilir.

Adada küçük iskeleleri andıran deniz balkonları bulunmaktadır. İşletme tarafından kiralanan bu balkonlar ailece vakit geçirmek için güzel bir yerdir. Birkaç adım atarak denize atlayabilirsiniz.

Gün batımı eşliğinde balık menüsü ile romantik bir akşam yemeği yenilebilecek en güzel yerlerden biridir.

Asırlar boyunca birçok medeniyet tarafından ele geçirilen, kaybedilen adalarda olduğu gibi medeniyetlerin kalıntılarını taşımaktadır.

Sizde bu güzel adayı ziyaret ederek ufkunuzu açabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *