Fethiye Babadağ Yamaç Paraşütü

BABADAĞ JEOLOJİK YAPISI

Fethiye’nin simgesi haline gelen Babadağ, Ölüdeniz beldesinde yer almaktadır. Dağın zirve noktası 1965 metredir. Dağın üzeri çam ağırlıklı olmak üzere sedir ve ladin ağaçları ile kaplıdır.

Dağ aktif olarak yamaç paraşütü merkezi olarak kullanılmaktadır. Dağcılık faaliyetleri için uygundur. Jeolojik yapısı 4 tepeden de rüzgarı alması nedeniyle yamaç paraşütü sporu için çok uygundur.

Babadağ’dan 4 mevsimde de yamaç paraşütü ile uçuş yapabilmek mümkündür. Zirve noktasından Dalaman kıyılarına kadar görüş açısı vardır. Güneşli ve görüş açısı berrak olduğu günlerde Rodos adasını bile görebilmek mümkündür.

Dağ üzerinde yerel halktan küçük bir kesim yaşamaktadır. Babadağ’da yaşayanlar hayvancılık ve ormancılık ile uğraşmaktadır. Babadağ’ın rüzgar açılarına göre 1200 metre, 1700 metre, 1800 metre ve 1965 metre yamaç paraşütü kalkış pistleri bulunmaktadır. Kışın rüzgarı sadece 1200 metredeki tepesi karşıladığında dolayı kışın sadece bu tepeden uçuş yapılabilir.

Babadağ zirvesinde bulunan restaurant, geniş açısıyla güzel bir manzaraya sahiptir. Yamaç paraşütü için tepeye çıkan kişiler burada çaylarını içebilir ve güzel fotoğraflar çekebilirler.

BABADAĞ TELEFERİK

Teleferik projesi ile gündeme gelen Babadağ, 2017 senesinde projeye başlanmış olup hala devam etmektedir. Proje kapsamında Babadağ zirvesinde yoğun bir çalışma vardır. Proje bitiş tarihi 2020 yılı olarak öngörülmektedir. Teleferik hattı hizmete açıldığından her yıl yaklaşık 100.000 kişiyi taşıması planlanıyor.

Hattın açılması ile birlikte turizme katkıda bulunacağı düşünülüyor. Ayrıca projenin çevreci bir tarafıda bulunmaktadır. Halihazırda yamaç paraşütü aktivitesi için dağa minibüslerle çıkılıyor.

Hat açıldıktan sonra yamaç paraşütü için yoğun olarak kullanılacağı belirtildi. Proje hizmete sunulduğunda karbon emisyonu olarak katkıda bulunacaktır. Babadağ üzerinde nadir bitki ve hayvan türleri koruma altında bulunmaktadır.

Dağ milli park alanı olarak geçmektedir. Avcılık ve benzeri faaliyetler yasaklanmıştır. Dağı ziyaret etmek isteyenler için ücret alınmamaktadır. Yamaç paraşütü yapılacaksa giriş ücreti olarak 35 TL single, 61 TL tandem uçuşları ücretlendirilmiştir.

BABADAĞ’DA KAMP KURMAK

Babadağ’da kamp kurmak için her hangi bir engel bulunmamaktadır. Çadırınızı görürüp kamp yapabilirsiniz. Dağ üzerinde yoğun olarak yaban domuzu popülasyonu vardır.

Kamp kuracaksanız yiyecek çöplerinizi çadırdan uzakta tutmanız güvenli olacaktır. Çöplerinizi 1700 metrede bulunan kafede atabilirsiniz veya yanınızda indirmeniz gerekmektedir.

Kamp kuracaklar için ateşi sadece kullanacağınız zaman fazla büyük olmamak kaydı ile yakabilirsiniz. Akşam yatarken ateşi söndürmeniz gerekmektedir. Güne Babadağ zirvesinde uyanmanın nasıl bir his olduğunu öğrenmeniz tavsiye edilir.

BABADAĞ DAĞCILIK VE TIRMANMA

Dağcılık faaliyetleri açısından başlangıç seviyesine uygun noktaları bulunmaktadır. İleri düzey dağcılar için farklı rotalar seçilerek zirveye zorlu bir tırmanış yapmak mümkündür. Dik yamaç kısımları mermer benzeri sert kayalar ile kaplıdır. Dağ üzerinde bir çok mağara ve akarsu bulunmaktadır.

Yeni yerler keşfetmek isteyenler için dağın kuzeydoğu cephesine tırmanmaları tavsiye edilir. Aynı zamanda Babadağ’dan Mendos dağına rota oluşturulup kısa bir trekking yapılabilir.

Fethiye Dağcılık Klübü, dağcılık faaliyetleri ile eğitim ve bilgi vermektedir. Fethiye’nin Çalış bölgesinde bulunan kulüp bir adet tırmanış sahasına sahiptir. Dağa tırmanmadan önce burada güvenli bir şekilde egzersiz yapabilirsiniz. Dağcılık kulübünün etkinlik takvimini takip ederek zirve tırmanışı etkinliklerine katılabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *