Erdek’te Tatil Önerileri 2020

Erdek, İstanbul’a yakın konumda bulunan en iyi tatil beldelerinden biridir. Temiz denizi, geniş sahili, gelişmiş şehir merkezi ve ucuz fiyatları ideal bir tatil seçeneği sunuyor. Balıkesir’in ilçesidir ve konumu itibari ile Marmara adalarına yakındır. Yazın sıcak günlerinde bile sürekli rüzgar alan yapısı vardır.

ERDEK GEZİLECEK YERLER

Erdek’in gezilecek yerlerinin başında Marmara adaları gelir. Bunun yanı sıra çeşitli tatil beldeleri de görülmeye değer niteliktedir. Erdek’te yaz tatili için rezervasyon yaptıysanız bol bol dolaşacak yeriniz var demektir.

OCAKLAR BELDESİ

Erdek beldesine tatile gelenler genelde hafta sonları kalabalıktan kaçmak için Ocaklar köyünü tercih ediyor. Erdek’in kuzeyinde yer alan Ocaklar köyü bol rüzgar alan bir noktadadır. Beldede ufak bir kaç butik hotel bulunuyor.

Köyde üretilen organik ürünler ile kahvaltı, gözleme gibi doğal yiyecekler satılıyor. Denizi rüzgar sayesinde her zaman temiz. Beldede çadır kamp alanları da vardır. Tatilinizin içinde mini bir tatil daha yapmak isterseniz çadır kamplarda kalabilirsiniz.

PAŞALİMANI ADASI

Marmara adalar grubundan Erdek’e en yakın olanıdır. Günde 2 kez feribotla ulaşım sağlanmaktadır. Paşalimanı adası diğer adalardan oldukça büyük olmasına rağmen daha az nüfusa sahiptir. Ada üzerinde bağcılık yapılıyor. Burada yetiştirilen üzümler şarap yapımında kullanılıyor ve ada üzerinde bulunan mahzenlerde yıllanıyor.

Ada üzerinde 5 tane köy bulunuyor. Adanın ismi, Lalapaşa’nın bir seferinde kötü hava koşullarından dolayı bu adaya sığınmasından gelmiştir. Ayrıca Paşalimanı açıklarında tarihi eser niteliğinde bulunan bir batık vardır.

AVŞA ADASI

Marmara’nın en popüler adasıdır. Ada üzerinde turizm yatırımları oldukça gelişmiştir. Şarap mahzenleri ve üzüm üretimi yaygındır. Adanın gelir kaynağı turizmden sonra bağcılıktır. Adada butik hoteller, pansiyonlar ve yazlıklar bulunmaktadır.

İstanbul’dan her gün iki ya da üç deniz otobüsü sefer düzenlemektedir. Erdek’ten deniz otobüsü ile 2 saatlik mesafededir. Adanın güzel bir plajı, şirin kafeleri, gece kulüpleri bulunmaktadır. Gün batımı ve gün doğumu zamanında muhteşem fotoğraflar yakalanıyor. Ada fotoğrafçılık tutkunları tarafından da sıklıkla ziyaret ediliyor.

ERDEK’TE YAPILACAK AKTİVİTELER

  • Anıt ağacı ziyaret edin.
  • Avşa’da şarap mahzenlerinde tadım yapın.
  • Ocaklar köyünde organik kahvaltı yapın.
  • Tekne kiralayıp balık tutun.
  • Kapıdağ yarım adasında akşam yemeği için balık restoranına gidin.
  • Soğuk sıkım zeytinyağlardan satın alın.
  • Seymen kır gazinosunda nostaljik bir gün geçirin.

ERDEK PANSİYON FİYATLARI 2019

Erdek’te tatil yapmak diğer tatil beldelerine göre daha ucuzdur. Erdek’te konaklama için çok sayıda pansiyon vardır. Ayrıca yirmi tane kadar butik hotel ve az sayıda beş yıldızlı hotel bulunuyor. Pansiyon fiyatları ortalama olarak günlük 120 lira ile 200 lira arasında değişiyor. Butik hotel fiyatları ise 200 lira ile 300 lira arasında değişmektedir. Günlük kiralık ev seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Günlük kiralık ev fiyatları ortalama olarak 200 lira bandındadır.

ERDEK’E NASIL GİDİLİR?

İstanbul Yenikapı’dan kalkan IDO seferleri Bandırma’ya gitmektedir. Bandırma’dan Erdek’e minibüs seferleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul’dan Bandırma’ya deniz otobüsü fiyatları kişi başı 80 TL‘dir. Aracınız ile ulaşmak isterseniz arabalı feribotlarda mevcut. Feribotlar Bandırma’ya yaklaşık olarak 1,5 saatte ulaşıyorlar.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *