Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti, İzmir’in yaklaşık 80 km güneyinde Selçuk ilçesinde yer almaktadır. Türkiye’nin batı kıyılarında yer alan kenti her yıl bir çok yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir.

Kentin kuruluş efsanelerinden biri İyonya Prensi Androclos tarafından M.Ö 11. Yüzyılda kurulduğu yönündedir. Androclos yeni bir Yunan yerleşimi kurmak için yer aramaktadır. Yeri bulma konusunda yol göstermesi için Delphi kainlerine gider. Kainler ona bir balığın ve bir domuzun yeni kentin yerini göstereceğini söylerler.

Günlerden bir gün Androclos balıkları kızartırken balıklardan biri tavadan fırladı ve çalılıkların arkasında saklanan yaban domuzunun üzerine düştü. Yaban domuzu korkudan kaçtı. Bunun üzerinde Androclos domuzu izledi ve onu öldürdüğü yerde Efes şehrini kurdu.

Diğer bir efsaneye göre Efes Kenti, M.Ö 3000 yılında amazonlar tarafından kurulmuştur. Bazı Kaynaklar, “Ephesos” un Apasas olarak adlandırılan başarılı bir Amazon kraliçesi isminden geldiğini söylemektedir.

Efes Antik Kentinde Görülecek Yerler

Efes Antik Tapınağı

Efes tiyatrosu, Efes antik kentindeki en görkemli yapıdır. Efes Büyük Tiyatrosu Panayır Tepesi’nin yamacında, Liman Sokağı’nın karşısında ve güney girişinden Efes’e girerken kolayca görülebilir. İlk önce Hellenistik Dönem’de, MÖ 3. yy’da Lysimachos devrinde inşa edilmiş, ancak Roma Dönemi’nde genişlemiş ve bugün görülen tarzını oluşturmuştur.

Sahne binası üç katlı ve 18 metre yüksekliğindedir. İzleyiciye bakan cephesi kabartmalar, nişli sütunlar, pencereler ve heykeller ile süslenmiştir. Orta kısmı diğerlerinden daha geniş olan orkestra alanına açılan beş kapı var. Bu, sahnenin görünümünü kolaylaştırır ve ona daha büyük, anıtsal bir görünüm kazandırdı.

Efes tiyatrosu sadece konserler ve oyunlar kullanılmıyordu, aynı zamanda dini, politik ve felsefi tartışmalar yapılıyor, gladyatör ve hayvan dövüşlerine de sahne oluyordu.

Celsus Kütüphanesi

Celsus Kütüphanesi, Efes’teki en güzel yapılardan biridir. Celcius Kütüphanesi, M.S 107 yılında Galius Julius Aquila tarafından babası için inşa edilmiştir. Asya eyaletinin valisi olan Gaius Julius Celsus Polemaeanus için anıtsal bir mezardır.. Celsus’un mezarı giriş katının altında, girişin karşısındaydı ve üzerinde bir Athena heykeli vardı. Çünkü Athena bilgeliğin tanrıçasıydı.

Yazıların el yazıları, duvarlardaki nişlerdeki dolaplarda tutulmuştur. Aşırı sıcaklık ve nemden korunmaları için kitaplıkların arkasında çift duvarlar vardı. Kütüphanenin kapasitesi 12.000’den fazla parşömendi. Alexandra ve Pergamum’dan sonra eski zamanların en zengin üçüncü kütüphanesiydi.

Domitian Tapınağı

Domitian Caddesi’nin güney ucunda bulunan, Efes’te bir imparatora adanmış olduğu bilinen ilk yapı, temellerin üzerine 50×100 metre ölçülerinde yüksek ve geniş bir terasa inşa edilmiştir. Terasın kuzey ölçüsü, merdivenlerle ulaşılan iki kat yüksekliğindedir. Merdivenler bugün hala görülebilmektedir.

Tapınağın kısa tarafında sekiz sütun, uzun tarafında on üç sütun ve cella önünde dört sütun daha vardı. Kuzey tarafında, şu anda İzmir müzesinde sergilenen, u şeklinde bir sunak vardı.

Aziz John Bazilikası

Bazilika UNESCO’nun Tarihi miras listesi içerinde yer almaktadır. Evanjelist St. John’un son yıllarını Efes çevresindeki bölgede geçirdiği ve Ayosolug Tepesi’nin güney yamacında gömüldüğü düşünülmektedir. Aziz John’un ölümünden üç yüz yıl sonra, 4. yüzyılda mezarın üzerine küçük bir şapel inşa edilmiştir. Aziz John Kilisesi, İmparator Justinian Bölgesi’nde (MS 527 -565) muhteşem bir bazilikaya çevrildi.

Efes Teras Evleri

Efes teras evleri, Hadrian Tapınağı’nın karşısındaki tepede yer almaktadır. “Zengin evler” olarak da adlandırılırlar. Bu nedenle Roma dönemi boyunca bize aile hayatı hakkında bilgi vermektedir.

Bulbul Dağı’nın yamacının alt ucunda üç terasta altı tane yerleşim birimi vardır. En eski bina M.Ö. 1. yüzyıla ve M.S. 7. yüzyıla kadar ikamet amaçlı olarak kullanılmaya devam eder.

Ticaret Agorası

Memmiyus Anıtı

Hadrian Tapınağı

Kuretler Caddesi

Traian Çeşmesi

Mermer Cadde

Liman Caddesi

Devlet Agorası

Bouleuterion(Meclis Binası)

Odeon (Konser Salonu)

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *