Cunda Alibey Adası Gezilecek Yerler

CUNDA ADASI GENEL BİLGİLER

Cunda Adası, Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlıdır. Ege üzerinde bulunan en büyük dördüncü ada olma özelliğini taşır. Büyüklük sıralaması bakımından Gökçeada, Bozcaada, Uzun Ada’dan sonra gelir. Cunda adasının bir diğer ismi de Alibey adasıdır. Kurtuluş savaşında önderlik gösteren Ali Çetinkaya‘nın anısına bu isim verilmiştir. Bölgede toplam 22 irili ufaklı ada bulunmaktadır. Bu ada grubuna Ayvalık Adaları denilir. Cunda adası, üzerinde yerleşim bulunan tek adadır.

CUNDA ADASINDA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Cunda adası, Ege’nin üzerinde yerleşim tespit edilmiş en eski adalarından biridir. Üzerinde bilinen 3 kilise bulunmaktadır. Taksiyarhis Kilisesi tespit edilen en eski kilisesidir. Kilise üzerinde mozaik sanatı ve çini eserleri bulunmaktadır. Taştan yapılma bir kilisedir. İçerisinde kemerli ve kubbeli yapılar bulunmaktadır.

Panaya Kilisesi, ada üzerinde bulunan bir diğer kilisedir. Adanın en büyük kilisesidir. Rahiplerin inzivaya çekildiği ve yeni rahipler yetiştiren kilise olarak bilinir.

Bir diğer kilisesi Yannis Agios olarak adlandırılan kilisedir. Ada çok büyük olmamasına rağmen üzerinde 3 adet kilise vardır. Bunun sebebi adanın eski dönemlerde sadece ibadet etmek amaçlı kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Ada üzerinde ayrıca bir kütüphane bulunmaktadır. Moshonisia kütüphanesi önemli yazıtlar ve kitaplara ev sahipliği yapmaktadır.

Adada bir kaç tane restorant bulunmaktadır. Her restorant denize sıfır konumda ve ağırlıklı olarak balık ürünleri sunmaktadır. Bu restorantlardan birinde güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Taze balık ve deniz bitkileri ile yemekler iştah açıyor.

Adada eski bir değirmen vardır. Adaya gittiğinizde kesinlikle görmeniz gereken bir diğer gezi yeridir. Gün batımı ve gün doğumunda mükemmel bir atmosferi vardır. Manzara olarak yeşillerin içinden çıkan değirmen, göz alabildiğince mavi suları selamlamaktadır.

Cunda adasının organik zeytin ve zeytinyağı giderken götürmek isteyeceğiniz lezzetlerdendir. Adanın her tarafında restorasyon bekleyen bir tarihi eser bulunmaktadır. Ünlü fast food zincirlerinden ve avmlerden uzak huzur dolu bir mekan.

CUNDA ADASINA NASIL GİDİLİR?

Cunda adasına otobüs veya uçakla gidebilirsiniz. Hava yolu ile Edremit’te bulunan Kocaseyit Havalimana indikten sonra ayvalık istikametine doğru devam etmeniz gerekiyor. Otobüs ile ise İzmir güzergahına giden hatlar Ayvalık Otogarında durmaktadır. Kendi aracınızla gitmek isterseniz sahil güzergahını takip ederek Ayvalık rotasına sapmanız gerekiyor. Yol boyunca güzel manzaralar ile karşılaşmak için kendi aracınızla gitmeniz önerilir.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *