Edirne Erikli Tatil Rehberi

Erikli, yaz aylarında sıkça duyduğumuz şirin bir tatil beldesidir. Edirne’nin Keşan ilçesinde yer alıyor. Saros körfezinde bulunan bu belde yaz aylarında yakın illerden gelen tatilcileri ağırlamaktadır.

ERİKLİ’DE GEZİLECEK YERLER

Yeşil doğası ile doğa harikası bu tatil beldesinde gezilecek bir kaç yer tavsiye edeceğiz. Erikli’de gezilecek yerler olduğu gibi çevresinde de görülmeye değecek bir çok alan vardır.

DANIŞMENT TABİAT PARKI

Erikli beldesinde gezebileceğiniz yerler arasında ilk olarak Danışent Tabiat Parkı gelir. Danışment Tabiat Parkı deniz kenarında bulunan etrafı tamamen yeşilliklerle çevrili bir doğal güzelliktir. Denizi tertemiz ve berraktır. Bazı noktalarında deniz kestanesi bulunduğundan dolayı deniz ayakkabısı ile girilmesi önerilir.

Deniz kestanesi bilindiği gibi sadece temiz sularda var olmaktadır. Tabiat parkı içerisinde piknik için masalar, kamp için ayrılmış alanlar vardır. Doğa ile iç içe aynı zamanda denizede yakın olmak istiyorsanız burası sizin için ideal bir tatil yeri olacaktır.

TUZLA GÖLÜ

Erikli’ye yakın bir noktada bulunur. Eski dönemlerde denizle olan bağlantısı doğa olaylarından dolayı kapanmıştır. Göl yerel halk tarafından hobi balıkçılığı yapmak için kullanılır.

Çevresinde olta kiralama alanları bulunmaktadır. Tatil için Erikli’ye giderseniz bu noktada balık tutmayı deneyebilirsiniz.

İBRİCE GİZLİ KOY

Erikli merkezinden 15 kilometre uzaklıkta bulunan bu koy görülmeye değecek bir diğer yerdir. Burayı bilen kişiler genelde yerel halktır. Bu koyu keşfeden tatilciler de koya iniş biraz engebeli olduğundan tercih etmez.

Küçük bir sahili bulunan bu gizli koyun harika bir manzarası vardır. Denizi dalış yapmak için uygundur. Akvaryum balıkları, mercan oluşumları gibi doğal güzellikleri bu koyda dalış yaparken görebilirsiniz. Deniz kestanelerine dikkat etmenizi öneririz.

ERİKLİ KÖYÜ

Erikli’nin asıl yerleşim merkezidir. Sahil kenarında başlayan yapılaşmalar ile önemini yitirmiştir. Erikli sahilinden 6 kilometre yukarıda kalıyor. Yerel halkın kendi mandırasından ürettiği taze süt ürünlerini burada tadabilirsiniz. Meyve bahçeleri ve yemyeşil doğası ile görülmeye değecek bir köydür.

Köyün girişinde yer alan gözleme evi tüm Erikli manzarasını ayaklarınızın altına seren bir konumdadır. Gözleme malzemelerini de kendi üreten işletmede güzel bir öğle yemeği yiyebilirsiniz.

GALA GÖLÜ MİLLİ PARKI

Keşan sınırlarından çıkınca Enez ilçesinin içerisinde yer alır. Sonbahar ve kış ayları flamingo türü başta olmak üzere bir çok tropikal kuş türünün durak noktasıdır. Doğa yürüyüşü yapmak için güzel bir alandır.

İçerisinde sazlıklar, çalı bitkileri, endemik bitki türleri bulunmaktadır. Meriç nehrinin beslediği göl ve toprak oldukça verimlidir. Erikli’de gezi alanı arıyorsanız sizin için bir alternatif olacaktır.

ERİKLİ’DE HOTELLERİ VE KONAKLAMA

Erikli’de her şey dahil sistemi ile çalışan hotel bulunmuyor. Turizm açısından az gelişmiş bir beldedir. Konaklama seçeneği olarak çoğunlukla pansiyon ve butik hoteller tercih edilir. Erikli Pansiyon fiyatları ortalama olarak 150 lira civarındadır. Erikli Butik hotel gecelik fiyatları ortalama olarak 250 lira civarındadır. Çadır kamp alanlarında çadır kiralama fiyatları da 80 lira civarındadır. Kendi çadırınızı kurmak isterseniz işletme verdiği hizmetlere karşılık 50 lira alıyor.

ERİKLİ’DE YAPILACAK ŞEYLER

  • Mecidiye yolu üzerinde bulunan meyve bahçelerine uğrayın.
  • İbraz koyunda tüplü dalış yapın.
  • Danışment Tabiat Parkında kamp kurun.
  • Gala gölü milli parkında nadir kuş türlerini fotoğraflayın.
  • Erikli köyünün leziz ve organik yemeklerini tadın.
  • Tuzla gölünde balık tutun.
  • Erikli sahilinden deniz bisikleti kiralayın.

ERİKLİ’YE NASIL GİDİLİR?

Erikli, Edirne’nin Keşan ilçesinde yer alır. Yunanistan sınırına 60 kilometre, İstanbul’a 280 kilometre mesafede bulunur. Araç ile gelecekseniz Keşan tabelasını görene kadar E84 karayolunu takip etmeniz yeterli olacaktır. Şehirler arası otobüsler de Keşan otogarına uğramaktadır. Keşan’dan Erikli’ye 30 kilometre mesafe bulunmaktadır. Keşan’dan minibüslerle Erikli beldesine geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *