Çalış Plajı Kuş Cenneti

Fethiye’nin girişinde yer alan Çalış Kuş Cenneti, Dalaman yönünden Fethiye’ye gelirken sizi karşılıyor. Çalış Kuş Cenneti toplam 3,5 kilometre uzunluğunda plajı ile geniş bir alana sahiptir. Her yıl göçmen kuş türlerin ve Flamingoların belirli bir süre dinlendikleri bir alandır.

ÇALIŞ KUŞ CENNETİ

Kuş cennetinin alt bölümü yer yer makilerle kaplıdır. Denize açılan noktasında Şat deresi ile birleşen iki tane gölcük bulunmaktadır. Bu alanın büyük bölümü sazlıklarla kaplıdır. Su seviyesi olarak olarak sığdır. Göçmen kuşlar bu alanı dinlenme noktası olarak kullanır. Son on senede 250 farklı kuş türünün bu alanda bulunduğu gözlenmiştir. Kuş türleri arasında leylek, flamingo, yaban kazı, sığırcık ve bir çok değerli tür bulunmaktadır. Aynı zamanda bu alanda su samurları için ideal bir yaşam alanıdır.

Şat deresi ile Kuş cennetinin giriş bölümü arasında bir çok su samuru yuvası bulunmaktadır. Bu bölge belediye tarafından canlılara zarar verilmesin diye korumaya alınmıştır. Bu bölgede balık tutmakta yasaktır. Çalış Kuş Cenneti toplam üç buçuk kilometre sahili bulunmaktadır.

Sahilin tam karşısında bulunan Şövalye adası ile güzel bir manzaraya sahiptir. Bu ada da bir çok canlı yaşamına ev sahipliği yapmaktadır. Şövalye adasına geçiş için Şat iskelesi kullanılmaktadır. Çalış sahilinin başında yer alan iskeleden kalkan teknelerle adayı gezmeye gidebilirsiniz.

ÇALIŞ PLAJI

Sahil geniş ve uzun bir alanı kaplamaktadır. Çalış sahili ince kumlardan oluşuyor. Sahil boyunca yol üzerinde bir çok kafe, restoran bulunmaktadır.

Şezlong ve şemsiye kiralama alanları mevcuttur. Denizi durgun ve temizdir. Güneşli günlerde açık mavi tonlarda renk alır. Çalış plajı İngiliz turistler tarafında tercih edilen popüler bir tatil bölgesidir. Çalış plajında yaklaşık 10 adet beş yıldızlı otel bulunmaktadır. Bu hotellerden en popüler olanı Tui Sensatori hoteldir.

Çalış Plajı

Yaz aylarında Çalış sahili üzerinde etkinlikler de düzenlenmektedir. Sahil üzerinde bir sörf dükkanı bulunuyor. Bu dükkandan sörf ekipmanı kiralayıp sörf yapmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca parasailing hizmeti veren teknelerde vardır. Bu teknelerle Çalış sahilini gökyüzünden bakabilirsiniz. Şat iskelesinde kiralık tekne ve sandallar da bulunuyor. Balık tutmak veya gezmek için bu teknelerden kiralayabilirsiniz. Tekne ve sandallar saatlik olarak kiralanabiliyor.

Çalış plajına Fethiye’den minibüslerle ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *