Bodrum’dan Kos Adasına Nasıl Gidilir?

Bodrum’un tüm güzelliklerini keşfettikten sonra yeni bir arayışına giderseniz Kos adası sizi tatmin edecektir. Bodrum limanından kalkan hidrofil botlar ile Kos adasına geçebilmeniz mümkündür. Farklı bir ülkenin kültür, mimari ve mutfağını keşfetmeniz için ideal bir rotadır.

KOS ADASI GENEL BİLGİLER

Kos adası, Yunanistan’a bağlı eyaletlerden biri olan 12 Adalar’dan biridir. Ada nüfusu yaklaşık olarak 50 bin olarak belirtilmiştir. Ada’nın en büyük gelir kaynağı turizmdir ve oldukça gelişmiştir. Ada yüz ölçümü bakımından 300 kilometre kare alanı kapsamaktadır.

Adanın çok meşhur restaurantları vardır. Restaurant işletmeleri arasında Türklerin işlettiği bir kaç restaurantta bulunuyor. Bu restaurantlarda Türk ve Yunan yemek kültürünün karışımı ile harmanlanmış lezzetleri tadabilirsiniz. Restaurantlar genel olarak deniz ürünleri servis etmektedir. Her gün gelen taze balıklarla yemekler hazırlanmaktadır. Şarapları da oldukça ünlenmiştir.

KOS ADASINA NASIL GİDİLİR?

Kos adasına her gün Bodrum’dan ve Datça’dan hidrofil botlar ile sefer düzenlenmektedir. Kos adası bilet fiyatları; yetişkinler için aynı gün gidiş dönüş 26 Euro, Çocuklar için 13 Euro ve Bebekler için 5 Euro bedel alınmaktadır.

Kos adasında konaklamayı düşünüyorsanız tek yön olarak bilet almanız gerekmektedir. Dönüş için biletinizi istediğiniz zaman alabilirsiniz. Seferler her gün bulunuyor. Tek yön bilet fiyatları; Yetişkin 22 Euro, Çocuk 11 Euro ve Bebek 5 Euro olarak belirtiliyor.Bu fiyatların içinde liman ücreti de dahildir.

KOS ADASI İÇİN VİZE GEREKİYOR MU?

Kos adası, Yunanistan’a bağlı ada grubuna dahil olduğu için vize dahilinde giriş yapılabiliyor. Yeşil ve gri pasaporta sahip bireyler Kos adasına vizesiz olarak giriş yapabiliyorlar. Diğer seçenek ise shengen vizesi dahilinde giriş yapılabiliyor. Avrupa ülkelerinde shengen ülkesi olarak geçen bir ülkede oturma iznine sahipseniz vizesi olarak girebiliyorsunuz. Bilet almak için buradaki linki ziyaret edebilirsiniz.

Bunların haricinde kapıda vize uygulaması ile giriş yapabilirsiniz. Bu sistemde vize almayı kolaylaştıran ve adayı belirli bir süre ziyaret edenlere verilen geçici vizedir. Bu vize kapsamında en fazla 7 olmak üzere giriş izni verilir. Pasaportunuzun en az 6 ay geçerlilik süresi bulunmalıdır. Gidiş ve dönüş feribot biletinizi temin ederek ve vize için danışmanlık hizmeti veren bir firmayı tercih ederek sorunsuz olarak giriş yapabilirsiniz. Vize danışmanlık firmaları 60 Euro ücret almaktadır.

Not: Pasaportunda KKTC’ne giriş ve çıkış yapmış kişiler Yunan makamlarının kararı ile adaya alınmamaktadır.

Kos adası hakkında daha fazla bilgi almak linki ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *