Ayvalık Gezi Rehberi

Ayvalık, Ege bölgesinin en şirin tatil beldelerinden birisidir. Doğal zeytinyağı ürünleri, mavi bayraklı denizi ve taş evleri ile ünlenmiştir. Dizi ve filmlerde çoğu zaman karşımıza çıkar. Ayvalık, Balıkesir iline bağlı olan bir ilçedir. İlçenin 65 bin nüfusu bulunuyor ve tatil dönemlerinde bu nüfus geçici olarak iki veya üç katına kadar çıkabiliyor. Aynı zamanda meşhur Cunda Adası‘na ev sahipliği yapmaktadır.

AYVALIKTA GEZİLECEK YERLER

Ayvalık bölgesinde gezilip görülecek onlarca yer vardır. Cunda Adası (Alibey), narenciye bahçeleri, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, Pınar Adası, Poyraz Adası, Ayvalık Doğa Müzesi, Taksiyarhis Anıt Müzesi ve Rahmi Koç Müzesi gezilecek yerler arasında başlıcalarıdır.

CUNDA ADASI (ALİBEY)

Ayvalık’ın simgesi haline gelen bir yarımadadır. Üzerinde kiliseler, antik mezarlar, tarihi kalıntılar ve eski rum evleri bulunmaktadır. Cunda adası ile Ayvalık arasında küçük bir karayolu ile ulaşım sağlanıyor. Ada üzerinde 2 tane müze ve 4 adet kilise bulunuyor. Tarihi gezi yapmak istiyorsanız bu ada sizi başka bir dünyaya götürecek.

AYVALIK NARENCİYE BAHÇELERİ

Ayvalık doğası ve iklimi nedeniyle narenciye ve turunçgil yetiştirmek için uygun yapıya sahiptir. Ayvalık yerel halkının turizmden sonra gelen en büyük gelir kaynağıdır. Mandalina, Portakal, Şeftali gibi meyvelerin bahçelerini gezmeye gidebilirsiniz. Geniş meyve bahçelerinden kendiniz için dalından meyveleri koparıp tadına bakabilirsiniz.

AYVALIK ADALARI TABİAT PARKI

Cunda Adasının batısında yer alan Ayvalık Adaları Tabiat parkı, görenleri büyülüyor. Göz alabildiğine deniz manzarası, yeşilin her tonunu görebileceğiniz ormanı ile eşsiz bir manzarayı oluşturuyor. Tatilinizi Ayvalık’ta yapmayı düşünürseniz bu alanda piknik yapmadan geri dönmeyin. Orman koruma kanunu nedeniyle ateş yakılmadığını unutmayın.

PINAR ADASI

Ayvalık adaları içerisine dahil olan Pınar Adası, bölgedeki üçüncü büyük adadır. Yaz aylarında tur tekneleri ile gidilebilir. İsterseniz Ayvalık Limanından kiralayacağınız küçük tekne ile de gidebilirsiniz. Adanın en ünlü yeri Ortunç koyudur. Koy suyu aşırı derecede soğuktur. Sıcak yaz aylarında bile suya girmeye çekinebilirsiniz. Ada üzerinde yerleşim yoktur.

POYRAZ ADASI

Ayvalık Adaları grubuna dahil bir adadır. Üzeri yaban otları ve kısa bitkilerden oluşmaktadır. Oldukça yaşlı bir zeytin ağacı bulunmaktadır. Kıyısı taşlık, deniz tabanı ise kumlarla kaplıdır. Denizin berraklığı sayesinde dipteki her taşı görebilmeniz mümkündür. Tekne turları ile ziyaret edilen adalar arasındadır. Ada üzerinde yerleşim yoktur. Dalış için uygun bir bölgedir.

AYVALIK DOĞA MÜZESİ

Ayvalık’ta çeşitli deniz kabuklarının toplanması ile müze kurulması için adım atılmıştır. Ardından bölge deniz canlılarının maketleri ile müzenin eserleri çoğaltılmıştır. Müzenin amacı ilk okul öğrencilerine hayvanları tanıtmak olarak kurulsa da şuan kapsamlı bilgilere de sahiptir. Ayvalık’ta gezebileceğiniz mekanlardan bir diğeridir.

TAKSIYARHIS ANIT MÜZESİ

Ayvalık’ın ilk müzelerinden biridir. Mimari olarak işlenmiş sütunları, kubbeli yapısı, mozaikli pencereleri ile eşsiz bir mimariye sahiptir. Üç farklı medeniyetin eline geçmiş ve bu dönemlerde mimari olarak düzenlenmiştir. İçerisindeki simetrik mimari ile güzel bir görünümü vardır. Ayvalık’a gittiğinizde görmeden gelmemeniz gereken yerlerden biridir.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *