8 Mart Dünya Kadınlar Günü

”Kadın, baharın solmayan ezharıdır”

1857 yılında, Amerika’nın Newyork kentinde yer alan bir dokuma fabrikasında ağır çalışma koşullarına, uzun süren mesailere karşın düşük maaşlar verilmesine ve günden güne artan yoğun iş temposuna baş kaldıran kadın işçilerin seslerini duyurmak için giriştikleri protestolar, ”eşit iş, eşit ücret” sloganları ile bir dönemin grev yapan emekçi kadınları, böylesine büyük bir işçi dayanışmasını doğurarak, siyasetçi Clara Zetkin önderliğinde günümüzde dahi 8 Mart’ın evrensel bir boyut kazanmasına ve dünyanın her yerinde kutlanmasına vesile olmuşlardır.

Amerika’da bulunan dokuma fabrikasında, çalışma koşullarının zorluğundan yakınan 129 kadının, daha normal çalışma saatlerine kavuşmak adına göstermiş oldukları direniş esnasında şüpheli bir şekilde yaşamlarını yitirmesi üzerine, 8 Mart’ın, Dünya Kadınlar Günü olarak anılması ve kutlanması için mücadele eden, o zamanların Almanya Sosyal Demokrat Parti üyesi Clara Zetkin, bu tasarıyı öne sürdü ve bu tasarı oy çokluğuyla kabul edildi ve böylece İsviçre tarihinde ilk kez 8 Mart 1911 yılında Kadınlar Günü kutlandı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, 1977 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilmiştir.

Türkiye’de ise, ilk defa 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Kadın, hem ailede ki rolü hemde toplumdaki önemli statüsü sayesinde öne çıkmaktadır. Uygar bir toplumun en önemli mimarlarından biri de kadındır.

Fazilet sahibi bir kadın, adeta bir mücevhere benzer. Zamanı, dönemi ne olursa olsun her zaman değerlidir. Fakat tüm bunların yanı sıra günümüzde unutulmaya yüz tutan toplumsal değerler arasında ne yazık ki ”kadın” da payına düşeni almış durumda. Bu bir toplumsal meseledir. Eğer bir millet başarısızlığa uğruyorsa, unutulmamalıdır ki, bunun başlıca nedenlerinden biri de kadına verilen önemin gerektiğinden daha düşük olmasıdır.

Yeryüzünde, ”annelik” gibi kutsal bir mesleği icra eden kadın, ne olursa olsun saygının en büyüğünü hak eder. Birlik ve beraberliğin sağlanabilmesi için, öncelikle egemenliğe ayna olan kadınlarımıza karşı örülmüş ihmal duvarlarının yıkılması gerekir.

İnsan hakları bünyesinde kadına tanınan siyasi, sosyal ve ekonomik özgürlüğün kutlanıldığı bu özel günde, kadın haklarının, sadece belli bir tarihte değil, her zaman göz önünde bulundurulması gereken bir konu olduğunu ve muadeletin değil, ayrımcılığın tükenmesi gerektiğini belirtmekte fayda görüyoruz.

Şüphesiz bir bireyin öğrenebileceği en kıymetli şey, eşitliği parçalara bölerek dağıtmak yerine, dengeli bir şekilde paylaşmak olacaktır. Kadının değerinin daha iyi bilindiği, özgürce dolaşabildiği ve kadına yönelik şiddetin son bulduğu yarınlara uyanmak ümidiyle.

Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *