Yeşilüzümlü Köyü

Fethiye Yeşilüzümlü

Fethiye Yeşilüzümlü

Son 8 yılda, Uluslararası kuzugöbeği festivali ile adını duyuran ‘Yavaş şehir’ Yeşilüzümlü köyü turizm açısından son yılların en gözde yeri haline gelmiştir. Bu sakin köy Fethiye’ye 16 km uzaklıkta ve deniz seviyesinden 700 metre yüksekliktedir.

Yeşilüzümlü Köyü
Yeşilüzümlü Köyü

Çam ormanları içinde, sakin ve dikkatleri bir hayli üzerine çeken bir belde olarak dikkat çekiyor.
Yeşilüzümlü köyünün eski adının Üzümlü olduğunu biliyor muydunuz? Adını ovadaki Üzüm bahçelerinin kokusu ve tadından almış etrafı çevreleyen yemyeşil ovaların, çam ağaçların ve üzüm asmalarının da o kusursuz rengi eklenince Yeşilüzümlü adı verilmiştir.

Burada ki evler 2 katlı binalardan oluşuyor. Evlerin ve binaların çoğu Osmanlı döneminden kalma 100 – 200 yıllık tarihi taş ve ahşap evlerdir. Ayrıca içleri muhteşem bir şekilde dekore edilmiş, bahçeleri ise peyzaj çalışmaları ile süslenmiştir.

Yöre halkı ve dışarıdan gelen yabancı misafirler bu köyün güzelliklerine, doğal zenginliklerine, sakinliğine ve huzura çok önem verirler.

Yeşilüzümlü köyünün tarihi kökleri ise Likyalılara ve hatta Romalılara kadar uzanmaktadır. Halk dışarıdan gelen yabancılara, turistlere ve ziyaretçilerine son derece mütevazi bir o kadar da misafirperverdir.

YEŞİLÜZÜMLÜ FESTİVALLERİ

Yeşilüzümlü köyü şimdiye kadar yapılmış ve her sene yapılmakta olan festivaller sayesinde ün kazanmıştır. Festivallerin asıl amacı; dünya mutfaklarının aranan lezzeti kuzugöbeği ve mantar türlerinin tanıtımına, bölgedeki zenginliklere, değerlerine, geleneklerine ve turizmin gelişip büyümesine katkı sağlamaktır.

Festival süresince ülkemize gelenler arasında öğretim üyeleri ve öğrenciler köy kahvesinde seminerler ve söyleşiler düzenler. Uzmanlar tarafından düzgün mantar toplama hakkında yararlı ve değerli bilgiler veriliyor. Festival bitene kadar ise gruplar halinde çeşitli mantar toplama gezileri düzenleniyor.

Yeşilüzümlü ve etrafında ki dar sokaklarında köy halkının kurmuş olduğu tezgahlarda el emeği göz nuru dediğimiz ürünler, hediyelik eşyalar, organik ürünler, konserveler, çeşitli reçeller, zeytin ezmesi ve elbette en önemlisi mantar satılıyor.

Yeşilüzümlü köyünde Osmanlı döneminden kalan bu taş binalarda dokuma dükkanları ve bu dükkanlarda ‘DASTAR’ adı verilen pamuk üretiliyor. Yeşilüzümlü, dokuma ürünlerine emek harcamış satıcı kadınlar, canlı müzik barları, resim sergileri, müzik konserleri, şarap evleri ile cıvıl cıvıl bir köy beldemiz.

YEŞİLÜZÜMLÜ MANTARCILIK

Türkiye’de, dünyanın en değerli ve en güzel mantarlarına sahip olduğunu biliyor muydunuz? Yeşilüzümlü köyü de enlerden biri her yıl Nisan ayında Yeşilüzümlü Mantar Festivali düzenleniyor.

Mantarlar, çam ormanı açıklıklarında ilkbahar ve sonbahar aylarında yağmurdan sonra ortaya çıkıyor ve yöre halkı bu mantarları topluyor. Bu köyde önce ki yıllarda öldürücü ve zehirli mantarı ayırt eden hiçbir teknik maalesef ki yoktu. Fakat 1 yıl önce Muğla Sıtkı Koçman üniversitesi Mantar Araştırma Merkezinde akademisyenlerce hangi mantar türünün yenilip yenilmediğini vurgulamıştır.

Özellikle sonbahar yağmurlarının ardından yetişen mantarların rastgele toplanıp tüketilmemesi gerektiğini belirtti.
Kuzugöbeği mantarı ülkemizde nadir bulunan bir mantar türüdür.İlkbahar da yetişen bu mantar oldukça lezzetli ve pahalı, bağırsaklara ve mideye iyi geldiği ve çok tüketilmemesi gerektiği tavsiye ediliyor.

YEŞİLÜZÜMLÜ ŞARAPÇILIK

Yeşilüzümlü köyüne ismini veren üzüm bağları uzun bir süre üzümlerin şaraba dönüşmesini beklemiştir. Bu sayede şarapçılık hem gelişmiş hem de şaraplar damaklarda daha iyi tatlar bırakmıştır. Ev yapımı şarapçılıkta oldukça popülerdir. Bu bölgede eski bir ev restore edilerek Şarap Evi olarak halkın huzurunda kullanıma açılmıştır bu mekanda şarap dışında üzüm suyu ve ev yemekleri de yapılıyor. Sadece üzüm değil bir çok meyveden yapılan şaraplar satılmaktadır.

Özet
Fethiye Yeşilüzümlü
Makale Başlığı
Fethiye Yeşilüzümlü
Açıklama
Son 8 yılda, Uluslararası kuzugöbeği festivali ile adını duyuran ‘Yavaş şehir’ Yeşilüzümlü köyü turizm açısından son yılların en gözde haline gelmiştir.
Publisher Name
Myfriendoo
Publisher Logo

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve bunlar mutlaka web sitemizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınması talep edilir. Bildirim açıklamaları olmadan herhangi bir yorumu silme hakkımızı saklı tutarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.