Telmessos Antik Kenti

Fethiye Tarihi

FETHİYE’NİN TARİHİ VE KURULAN UYGARLIKLAR

Fethiye’nin tarihi, M.Ö 5 bin yıl önce Likyalılar ile başlar. Likya Uygarlığı, günümüzde Akdeniz Körfezi ve Fethiye Körfezi arasında yer alan Teke Yarımada’da kurulmuştur.

Bu dönemde bölgeye “Işıklar Ülkesi” anlamını taşıyan Telmessos adı verilmiştir. Telmessos adı, Güneş Tanrısı Apollon’un oğlu Telmessos’tan gelir. Telmessos’ta yılın 210 günden fazla güneşli olması da “Işıklar Ülkesi” adını desteklemiştir.

Telmessos Antik Kenti
Telmessos Antik Kenti

M.Ö 540’lı yıllara gelindiğinde Telmessos Kenti, Pers Generali Harpagos’un önderliği ile işgale uğradı. Pers işgaline karşı bütün varını yoğunu ortaya koyarak yiğitçe savaşan Ksanthos – Likya’ya başkentlik yapmıştır-  sonunda bu işgale karşı gelememiş ve neticesinde Ksanthos, Karya Satraplığı’nın hakimiyeti altına girmiştir.

Özgürlüklerine düşkün olan Likya halkı tarihte ilk kez gerçekleşen toplu intihar eyleminde bulunmuşlardır. Bu dönemlerde yapılan kaya mezarları Likyalıların sembolü haline gelmiştir. Bundan sonra Roma ve Bizans Uygarlıkları hakimiyeti de altına giren Likyalılar kendilerine özgü yaşayış biçimlerini sürdürebilmişlerdir.

Likyalılar Antik Mezarları
Likyalılar Antik Mezarları

Roma Dönemi’nde şehir yenilenmiş ve antik tiyatro gibi eklentiler yapılmıştır. Ayrıca bu dönemde Telmessos’un adı “Uzak Diyar” manasına gelen Makri ile değişirilmiştir. VIII. yüzyılda Bizans İmparatorluğu egemenliği altına giren Makri, Bizans İmpratoru Anastasia’nın adını alarak Anastasia Polis olarak anılmıştır. Anastasia Polis adı ancak IX. yüzyıla kadar kullanılabilmiştir. IX. yüzyıldan sonra bölge tekrar Makri adını almıştır.

Makri adı ilerleyen dönemlerde Meğri kelimesine dönüşerek 1914 yılına kadar kullanılmaya devam etmiştir. Meğri, 1284 yılında Menteşeoğulları, 1424’te ise Osmanlı egemenliğine girmiştir. 1914 yılında Türk pilot Fethi Bey’in şehit düşmesinden sonra Meğri adı V. Mehmed Reşad tarafından değiştirilerek Fethiye adını almıştır. Fethiye adı 1914’ten günümüze kadar kullanılmaya devam etmiştir.

M.Ö 5 bin yıllarına dayanan Fethiye tarihi bir çok uygarlıklara ve İmparatorluklara ev sahipliği yapmış ve o dönemlerden kalan izleri eşsiz güzellikleri günümüze kadar ulaştırmayı başarmıştır. Likyalılar’dan Osmanlı’ya uzanan bu tarihi izler Fethiye’yi Türkiye’nin en güzel ilçelerinden biri haline getirmiştir.

Tatil Paketi ile birçok aktivite ile birlikte konaklama dahil olarak uygun fiyatlardan tatil yapabilirsiniz. Tatil Paketlerinde erken rezervasyon indirimini kaçırmayın.

FETHİYE GENEL BİLGİLER

FETHİYE İKLİMİ

Likyalılar’ın da adlandırdığı üzere “Işıklar Ülkesi” Fethiye’de yılın büyük bir bölümü güneşli geçmektedir.

Özellikle Haziran – Ekim ayları arasında ortalama sıcaklık 24°C ile 36°C arasında değişmektedir. Bununla birlikte Temmuz ve Ağustos aylarında neredeyse hiç yağış görülmemektedir. Fethiye en çok Ocak ve Mart aylarında yağış alır. Ocak ayında ortalama yağış 163 mm’dir. Kış aylarında en düşük sıcaklık ortalama 10°C ‘dır. Kar yağışı ise Ocak, Mart ve Aralık aylarında yüksek kesimlerde görülmektedir.

FETHİYE’DE KIŞ

Fethiye, kış aylarında diğer aylara göre daha fazla yağış alır. Bununla birlikte bu aylarda hava ılımandır. Böylelikle kış aylarında da Fethiye’de tatil planları yapılabilir. Şehirlerin trafiğinden, kalabalığından uzaklaşmak isterseniz Fethiye bunun için iyi bir kaçamak olacaktır.

FETHİYEDE KIŞ AYINDA YAPILACAK AKTİVİTELER

YAMAÇ PARAŞÜTÜ

Ölüdeniz manzarasını birde kışın izlemek ister miydiniz? O zaman yamaç paraşütü hava koşulları uygun olduğunda kış aylarında da hizmetinize açık. Myfriendoo sizler için yılın her günü hizmet vermeye hazır. Transfer ve sigorta dahildir.

WINDSURFING

Kış aylarında yapılabilecek en güzel su sporlarından biri Windsurfing. Mavi serin sularda Windsurfing’in keyfini çıkarın.

AT TURU

Tecrübeli ekip eşliğinde diler Kayaköy, dilerseniz de Ölüdeniz’in muhteşem kıyısını at turu ile gezebilirsiniz. At turuna transfer ve sigorta da dahildir.

ATV TURU

Doğa ile buluşmak için bu güzel aktiviteyi deneyebilirsiniz. Günde 3 veya 4 kez olmak üzere Myfriendoo ile hizmetinizde. Ayrıca öğle yemeği de dahil.

DALIŞ TURU

Fethiye’nin berrak sularında onlarca çeşit canlılar ile tanışın. Profesyonel eğitmenler ile güvenle bu aktivitenin tadını çıkarabilirsiniz. Dalış turuna transfer, öğle yemeği ve sigorta da dahildir.

TARİHİ ALANLARI ZİYARET

Kış aylarında hava çok sıcak olmadığından ötürü tarihi alanları ziyaret edebilirsiniz. Bu ziyaretler arasında ilk durağınız “Barış ve Dostluk Köyü” olarak da bilinen Kayaköy olabilir. Kayaköy’ün yanı sıra Kral Mezarlıkları, Tlos Antik Kenti ve Saklıkent de rotalarınız arasında bulundurabilirsiniz.

YÜRÜYÜŞ VE YEMEK

Fethiye sahili olan Kordon’u kıyı boyu yürüyerek temiz havanın ve mavinin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca bir çok deniz ürününü bulabileceğiniz Balık Pazarı’nda yemek yiyip güzel vakit geçirebilirsiniz.

TATİL PAKETİ İLE DOLU DOLU BİR TATİL

Tatil Paketleri fiyat olarak uygun ve aktivite olarak zengin konaklama dahil aktivitelerin bulunduğu tatil çeşididir. Tatil Paketleri ile aile boyu eğlenebileceğiniz bir çok aktiviteden isteğinize uygun olanı seçerek ailece güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Tatil Paketleri ayrıca arkadaş grubu olarak gelen misafirlerimize de çok uygundur. İster adrenalin dolu bir tatil paketi ile hareketli ve heyecanlı bir tatil geçirin isterseniz de gezi ağırlıklı bir tatil paketi satın alabilirsiniz.

Tatil Paketi rezervasyonunuzu hemen oluşturarak indirimli fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Sakin bir kıyı kasabası olan Fethiye sizler için en iyi tatil rotası olabilir.

Özet
Fethiye Tarihi
Makale Başlığı
Fethiye Tarihi
Açıklama
Fethiye'nin tarihi, M.Ö 5 bin yıl önce Likyalılar ile başlar. Likya Uygarlığı, günümüzde Akdeniz Körfezi ve Fethiye Körfezi arasında yer alan Teke Yarımada'da kurulmuştur. Bu dönemde bölgeye "Işıklar Ülkesi" anlamını taşıyan Telmessos adı verilmiştir. Telmessos adı, Güneş Tanrısı Apollon'un oğlu Telmessos'tan gelir. Telmessos'ta yılın 210 günden fazla güneşli olması da "Işıklar Ülkesi" adını desteklemiştir.
Publisher Name
Myfriendoo.com
Publisher Logo

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve bunlar mutlaka web sitemizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınması talep edilir. Bildirim açıklamaları olmadan herhangi bir yorumu silme hakkımızı saklı tutarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.