Kurşunlu Kaplıcaları

En İyi 5 Termal Tatil Yeri 2020

 Türkiye’deki En İyi 5 Termal Tatil Yeri

Vücudun dinginliğini sağlaması ve yenileme özelliği ile termal tatil bir çok tatilci tarafından tercih ediliyor. Doğal mineralli sıcak sular vücuda yararlı bir çok etken madde sağlamaktadır. Sağlık turizmi kapsamında sizlere önereceğimiz bu 5 yer tatil planlaması açısından yararlı olacaktır.

BALIKESİR / GÖNEN KAPLICALARI

Gönen Kaplıcaları
Gönen Kaplıcaları

Türkiye’nin en ünlü kaplıcalarından biridir. Gönen kaplıcalarındaki suların içerisinde magnezyum ve kalsiyum mineralleri bulunmaktadır. Gönen kaplıcalarına gelen sular 120 derecenin üzerinde sıcaklığa sahiptir. Bu yüzden gelen kaynak suları daha önce soğutulan kaynak suları ile karıştırılarak verilir. Topraktan gelen bu doğal şifalı sular bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Bunların başında vücut metobolizmasını hızlandırma, epilepsi, beyin fonksiyonları gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Yüksek sıcaklıklar tansiyon ve kalp hastalıklarına etki edebileceği için bu hastalıklara sahip olan kişilerin girmesi önerilmez.

AFYON / GAZLIGÖL KAPLICALARI

Gazlıgöl Kaplıcaları
Gazlıgöl Kaplıcaları

Şehrin altı jeotermal kaynak suları ile kaplıdır. Tüm hotellerde, pansiyonlarda ve hatta evlerde jeotermal su çıkarılarak kendine özel kaplıca yaptırıldığını görebilirsiniz. Gazlıgöl kaplıcalarında çıkan kaynak sulardaki ağırlıklı mineraller İyot ve Krom mineralleridir. Bu iki mineralin başta iyi geldiği hastalıklar Guatr, Cilt Rahatsızlıkları ve Saç Hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Afyon’da kaplıca için otel veya termal tesisleri tercih edebilirsiniz. Bölgedeki tüm kaynak suyu aynı noktadan çıkmaktadır.

YOZGAT / BOĞAZLIYAN KAPLICALARI

Boğazlıyan Kaplıcaları
Boğazlıyan Kaplıcaları

Türkeye’de ki en eski kaplıcalardan biridir. Osmanlı döneminde ve hatta Eski Anadolu Uygarlıklarından kalma kaplıcaları bu ilimizde görebilirsiniz. Kaynak sularında Selenyum minerali ağırlıklı olmak üzere bir çok farklı mineral içermektedir. Selenyum minerali nadir görülen ve oldukça faydalı bir mineraldir. İyi geldiği hastalıklar arasında Kemik Hastalıkları, Vücut Direncini Arttırma, Eklem Hastalıkları, Gut Hastalığı gibi dertlere deva olmaktadır. Boğazlıyan Kaplıcalarında Osmanlı dönemine ait harika mimariyi görebilirsiniz.

NEVŞEHİR / KOZAKLI KAPLICALARI

Peri bacaları ile ünlü olan bu turistik şehrimizin kaplıcaları da oldukça ünlüdür. Kozaklı bölgesinden çıkan termal sular insanlara şifa dağıtmaktadır. Termal suyun yapısındaki Manganez ve Potasyum mineralleri vasıtası ile vücudu rahatlatıyor. İyi geldiği hastalık ve rahatsızlıklar arasında vücuttaki toksik maddelerin atılımı, Alerjik Hastalıklar, Prostat, Yaraların İyileşme Sürecini Hızlandırma gibi bir çok faydası vardır. Kaplıcadan çıktıktan sonra organik meyvelerden yiyip vitamin takviyeside yapabilirsiniz.

MANİSA / KURŞUNLU KAPLICALARI

Kurşunlu Kaplıcaları
Kurşunlu Kaplıcaları

Ege bölgesinde yerel halk tarafından bilinen tarihi kaplıcadır. Osmanlı döneminden önce, eski anadolu medeniyetleri tarafından inşa edilmiştir. Uzun yıllar ayakta kalan tarihi kaplıca Osmanlı döneminde restorasyon görmüş ve mimarisi ona göre şekillenmiştir. Termal suyun yapısındaki Kükürt, Potasyum ve Sodyum mineralleri vasıtası ile bir çok hastalığa şifa olmaktadır. Bazı hastalıkların alternatif tıp tedavisi olarak bu kaplıcalar önerilmektedir. Bu hastalıklardan bazıları Kronik Mide Sorunları, Eklem ve Kas Hastalıkları, Vücut Metabolizmasını Düzenleme gibi bir çok faydası bulunuyor.

KAPLICA’NIN ŞİFA OLDUĞU RAHATSIZLIKLAR

Eklem Rahatsızlıkları ve Kireçlenme,
Romatizma,
Boyun ve Bel Ağrıları,
Spor Rahatsızlıkları,
Nörolojik ve Psikolojik Bazı Rahatsızlıklar,
Metabolizmayı Hızlandırma,
Deri Hastalıkları,
Saç Hastalıkları,
Diş Eti Rahatsızlıkları,
Hormon Bozuklukları,
Guatr,
Epilepsi,

Özet
En İyi 5 Termal Tatil Yeri
Makale Başlığı
En İyi 5 Termal Tatil Yeri
Açıklama
Vücudun dinginliğini sağlaması ve yenileme özelliği ile termal tatil bir çok tatilci tarafından tercih ediliyor. Doğal mineralli sıcak sular vücuda yararlı bir çok etken madde sağlamaktadır.
Publisher Name
Myfriendoo
Publisher Logo

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve bunlar mutlaka web sitemizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınması talep edilir. Bildirim açıklamaları olmadan herhangi bir yorumu silme hakkımızı saklı tutarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.