Akyaka Gezi Rehberi

EGE’NİN TUVALİ “AKYAKA”

AKYAKA GENEL BİLGİLER

Unutulmaz bir tatil deneyimi yaşamak için, dağlarda kardelen olmaya, toprağı çatlatıp sınırları zorlamaya gerek yok! Gökova Körfezi’nin incisi, tatilcilerin yeni gözdesi Akyaka, tarih kokan toprakları ile sizlere nostalji dolu günler yaşatacak.

Beyazı maviye bulanmış mütenahi denizleri, görülmeye değer nehirleri ve gölleri ile Muğla ile Marmaris arasında kalan Ula’nın Akyaka’sı görenleri büyülüyor! Antik Çağlar’dan günümüze kadar çeşitli uygarlıkları ağırlayan Akyaka, Begonvillerin mora boyadığı sokakları ve yeryüzünün divanı olan çam ağaçları ile bulunduğunuz bölgeye tatil havası estirecek.

Akçapınar Plajı’nda, adrenalin dolu Kitesurf ve Kiteboard yapabileceğiniz, aynı zamanda çevrede bulunan köyleri cip safari turlarıyla gezebileceğiniz Akyaka’nın, en değerli aksesuarı, tartışmasız sahip olduğu doğa harikaları.

Sözü fazla uzatmadan, sizlere Akyaka’da gezilecek yerlerden bahsedelim.

Paket tatil fırsatları ile ilgili bilgi, konaklama ve aktivite paket tatilleri ile detayları bize sorabilirsiniz.

 

AKYAKAYA ULAŞIM

Amiyâne bir tabir ile anlatacak olursak; Akyaka’ya otobüs ile gelecek ziyaretçiler yarım saatte bir kalkan otobüsler için Muğla Otogarı’nı kullanabilir.

Uçakla gelecek olursanız da, Dalaman Havalimanı’na bilet almanız gerekecek. Dalaman’daki Marmaris Otogarı’na giden havalimanı araçları sizler için hizmette. Yaklaşık 1,5 saat sürecek yolculuk sonunda, Akyaka sapağına ulaşmış olacaksınız.

 

AKYAKA VE ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

AKYAKA PLAJI

Yağmur yemiş denizinin çağları, engin ve lekesiz dokusu ile mükemmel ambiyanslara ortam hazırlayan Ege’nin değerli sahil şeritlerinden olan Akyaka Plajı, tablo konusu olmaya değecek görünümü ile görenleri kendisine hayran bırakıyor. Muğla’nın “Mavi Bayrak” ödülünü almaya hak kazanmış bu plaj, aynı zamanda bir halk plajıdır.

Plajın arkasında yer alan ve tabiata hayat veren ağaçlar arasında bulunan kafe ve restoranlarda keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz.

Özgürlük senfonilerinin, kuş seslerine eşlik ettiği doğal orkestrası ile doğanın sadeliğine ve berrak koylarda yüzmeye doyamayacaksınız.


ÇINAR PLAJI

Akyaka’nın cazibesini anlamak için tercümana ihtiyaç yok! Tüm bu göz alıcı güzelliklere küçük çakıl taşlarıyla örtünmüş Çınar Plajı ile yakından tanık olacaksınız.

Çınar Plajı

Tatilseverler tarafından en çok rağbet gören yerlerden biri olan plaj, içerisinde Azmak Göleti’ni barındırıyor. Sakin bir plaj arayışındaysanız, sizleri Akyaka merkeze 3 km uzaklıkta yer alan Çınar Plajı’na bekleriz.


AKYAKA KADIN AZMAĞI

Akyaka’ya akvaryum olan nehir, muhteşemliğe diz çöktürüyor!

Yeraltının dile geldiği Azmak Nehri, yerlilerin ve turistlerin akınına uğruyor.

Bu tatlı su nehri 1200 metre uzunluğa ve 8 metre derinliğe sahip.

Sazlıklar ve ağaçlar arasına köprü kuran nehirde tekne turu yolculuğunu es geçmeyin! 30 dakika sürecek olan tur esnasında, balıkların kaplumbağalarla olan dostluğuna şahit olabilir, sizlere eşlik edecek ördeklerle selamlaşabilirsiniz. Ve ayrıca su samurlarına da rastlayabilirsiniz. Kano ve sörf tutkunları, buraya! Sizleri

Azmak Nehri’ne meydan okumaya davet ediyoruz. Birçok su sporuna elverişli nehir kenarında bulunan masalarda, manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Çevrede bulunan restoranlarda kahvaltınızı yapabilir ve akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz.


AKYAKA ORMAN KAMPI

Muğla’nın bağrında, denize sıfır kamp fırsatı!

Akyaka Sahili’ne 150 km uzaklıkta bulunan kamp alanında, ormanın yeşil sığınağında, birbirine kenetlenmiş ağaçlar arasında devasa çadırlar sizleri karşılıyor. 8 koyun bulunduğu alanda, dilediğiniz yerde çadırınızı kurabilir, rahatlıkla denize girebilirsiniz.

Kamp alanı girişine aracınızı park ettikten sonra, rüya gibi bir alana adım atmış olacaksınız. Sizlere çadırınıza asmak için, görevliler tarafından verilen numaralı kartlar ile kaçak çadır kullanımı önlenmiş oluyor.

Doğanın süsü çiçeklerin nidaları eşliğinde, Akyaka Orman Kampı’nda kaldığınız süre boyunca keyifli dakikalar yaşayacağınızdan eminiz.

Kamp alanında temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz, sıcak-soğuk duş ve çamaşırhane, bulaşıkhane gibi imkanlar hizmetinize sunuluyor.

Ormanın elçileri kuşların, evrensel ıslıklarıyla, şehir gürültüsünden oldukça uzaklaşacaksınız.


SEDİR ADASI

Altın ışığı, Sedir Adası’nın kumsalında saklı!

Altın sarısı kumsalı ve berrak denizi ile akıllara kazınan ada, Türkiye’de tek!

Marmaris’in kucağında bulunan, Antik Çağ’da Kedrae/Cedra isimleriyle anılan ada, Ula ilçesi sınırları içerisindedir. Kleopatra Adası olarak da bilinir. Bunun nedeni bir efsaneye dayanır.

Efsaneye göre; Kleopatra ve Antonius burada yüzmüştür. Cedrae Antik Kenti’ne ait kalıntılarla işlenmiş bölge, ziyaretçilerin estetik bir haz duymasını sağlıyor. Sedir Adası’na, Çamlık İskelesi’nde devamlı olarak yapılan tekne seferleri ile gidebilirsiniz.


SAKARTEPE SEYİR TERASI

Güneş görmeyen çiçek renginden, Sakartepe’ye çıkmayan insan Gökova’dan habersiz kalır!

900 metre yükseklikte bulunan terasta, doğanın cömertliğini fazlasıyla göreceksiniz. Yeryüzünü ve gökyüzünü aynı hizada izleyebileceğiniz terasta, manzara karşısında yudumlayacağınız çayınız daha lezzetli bir hâle gelecek.

Şimdi Sakartepe’ye nasıl gidilir kısmına gelelim. Muğla/Marmaris yolu üzerinde bulunan Kızılağaç Köyü’nü geçtikten hemen sonra, Sakar Geçidi’ne ulaşmış oluyorsunuz. Hemen hemen 500 metre ileride, ormana çıkan yol sonunda Sakartepe’ye gelmiş bulunacaksınız.


AKBÜK KOYU

Aydın Didim’in tescilli güzeli Akbük Koyu rakip tanımıyor!

Yapay olan hiçbir şeyi bünyesinde barındırmayan koy, seyahat plânlarınızda yerini almaya hazır. Dağların arasından, denize yürüyün! Burası, huzurun baş tacı edildiği en nadide yerlerden biri.

Dingin denizin parlak uyanmışlığıyla canlanan bu bakir koy da geçirdiğiniz her dakika ile ânı defterinizin sayfalarını ıslatabileceksiniz. Sadece suda değil, karada da işlevi çok! Piknik yapabileceğiniz koyda, kazlar size komşu olacak.

Ayrıca burada ne ararsanız var! Akbük Koyu, birçok kafe, restoran ve markete sahip. Son olarak, öve öve bitiremediğimiz koya nasıl gideceğinizden bahsedelim: Çınar Koyu’na gidilen yolunu takip ederseniz, 17 km sonra Akbük Koyu ile karşılaşırsınız.


KÜFRE KOYU

Küfre’ye gelin, doğal bir limana kıyınız olsun!

Sazlıkların ince tellerine vuran meltem rüzgarlarıyla sallanan ağaç yapraklarının ihtişamlı dansına, Küfe Koyu’na gelerek tanık olun!

Mavi tur teknelerinin uğrak alanı olan koy, yeşilin ve mavinin tüm tonlarını kanatları altında tutuyor.

Koy, Yedi Adalar yolunun bittiği noktada karşınıza çıkıyor.

Küfre Koyu’nun hazan vaktini andıran görüntüsü eşliğinde, güneşi batırarak gününüzü sonlandırın!


DEĞİRMENBÜKÜ KOYU

Değirmenbükü, “Gökova’nın En Büyük Koyu” ünvanını layığıyla taşıyor!

Çam ormanlarına hemhâl olan zümrüt yeşili denizi ile tatilcilerin ilgi odağı olan koy, en sık ziyaret edilen koylar listesinde kendisini üst sıralara taşımayı başarıyor. Bu tertemiz sulara ulaşmak için, zorlu yollardan geçmenize lüzum yok.

Değirmenbükü’ne, Muğla/Marmaris karayolu üzerinde bulunan Karacasöğüt kavşağı doğrultusunda, asfalttan geçerek ulaşabilirsiniz.


IDYMA ANTİK KENTİ

2500 yıl öncesinin tarihi, bir illüzyon sahnesi gibi gözünüzün önünden geçecek!

Uygarlık tarihinin köklü hazinesi Gökova’da bulunan kentin tesirleri, Kıran Dağı eteklerinde bile görülüyor. Tarih sahnesine M.Ö 5. yüzyılın ortalarında çıkan Idyma, Gökova/Kozlukuyu’nun tepesinde yer alır.

Idyma Antik Kenti

Kent, taş bezemelerinden, kaya mezarlarına kadar çeşitli mimarileriyle varlığını günümüze kadar sürdürmüştür. Kaya mezarlarının ev gibi inşa edilmesinin nedenini biliyor musunuz?

Bilmeyenler için; Kaya mezarları, ölen insanların sonraki hayatlarını geçirebilecekleri bir mekan oluşturmak adına inşa edilmiştir. Sizleri, Idyma Antik Kenti’ne bekliyoruz.


NAİL ÇAKIRHAN EVLERİ

Zambakların gürültüsü saçlarınıza takılacak!

Huzuru inşa eden gazeteci, şair Nail Çakırhan, daha önce kendisi için yaptırdığı Ula tarzı ev ile gündem konusu olmuştur ve kent mimarisini şekillendirecek ilk adımları atmıştır.

Ev, bölgede yaşayan insanlar tarafından çok beğenilmiştir. Bölge sakinlerinin ihtiyaçları esas alınarak tasarlanan evlerde, yörenin doğal kaynakları kullanılıyor.

Malzemesini ahşap ve taşın oluşturduğu evlerde, Güney Batı Anadolu medeniyetlerinin izlerine rastlayacaksınız. Birbirine bitişik olmayan müstakil yapılı evler, genelde iki katlıdır.

Evlerin bahçelerini ve duvarlarını süsleyen rengarenk begonvillerin zevahiri, göz zevkinize uyum sağlayacak. Aynı zamanda bu evlerden odalar kiralayabilirsiniz. Akyaka’ya özgü mimarisi ile Nail Çakırhan evleri daima pâyidar kalacak.

Özet
Egenin Tuvali: Akyaka
Makale Başlığı
Egenin Tuvali: Akyaka
Açıklama
Unutulmaz bir tatil deneyimi yaşamak için, dağlarda kardelen olmaya, toprağı çatlatıp sınırları zorlamaya gerek yok! Gökova Körfezi'nin incisi, tatilcilerin yeni gözdesi Akyaka, tarih kokan toprakları ile sizlere nostalji dolu günler yaşatacak.
Publisher Name
Myfriendoo.com
Publisher Logo

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve bunlar mutlaka web sitemizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınması talep edilir. Bildirim açıklamaları olmadan herhangi bir yorumu silme hakkımızı saklı tutarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.