Muğla Palamutbükü Koyu

Ege Bölgesi Gezilecek Yerler 2020

Ege Bölgesinde Pek Bilinmedik Gezi Alanları

Ege bölgesi girintili çıkıntılı doğası sayesinde binlerce koy, ada ve plaja ev sahipliği yapmaktadır. Her koy kendine has yapısı ile benzersiz bir tabiata sahiptir.

Bu yazımızda sizlere Ege bölgesi için yerel halkın bildiği ama turistik olarak ziyarete gidenlerin araştırmadan bilemeyeceği gezi rotaları önerisinde bulunacağız.


UYKU VADİSİ

Dört mevsim en güzel Uyku Vadisi‘nde yaşanır! Muğla’nın Milas ilçesi sınırında bulunan vadi, içerisinde yürüyüş yolları, mağaraları ve serinleten şelalesi ile tam bir tatil yuvası.

Uyku Vadisi
Uyku Vadisi

40’ı bulan mağaraları son dönemlerde yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. En meşhur mağarası, İncirli İn Mağarası‘dır.

Yıldızların laciverte karıştığı semâsı, size şiirler yazdıracak güzelliğe sahip! Sizde Milas’a gelerek, bu doğa harikası vadinin hazzına erişebilirsiniz.

Uyku Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Milas ilçe merkezinden gün içinde belirli saatlerde kalkan Gökçeler Köyü dolmuşları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
Ayrıca, vadiye şahsi aracınızla da ulaşabilirsiniz.

Milas/Bodrum Havalimanı’ndan Milas yönüne saptıktan 100 m sonra sağa dönerek, Akyol ve Gökçeler Mahallelerinden geçtikten sonra vadiye ulaşabilirsiniz.

Konaklama

Uyku Vadisi’nin olduğu bölgede, 13 odalı bir tesis bulunmaktadır. Bu tesiste, lezzetli yemekler ve içecekler tadabileceğiniz restoran ve cafe yer almaktadır.


YUVARLAKÇAY

Sandras Dağları’nın sularından beslenen Yuvarlakçay’ın vaveylasını, duymazdan gelemeyeceksiniz!

Köyceğiz ve Ortaca arasında yer alan Topgözü Kanyonu’nda bulunan Yuvarlakçay, son zamanlarda tatilcilerin uğrak beldeleri arasında yerini almış durumda.

Yuvarlak Çay
Yuvarlak Çay

Muğla’nın kavuran sıcağından kaçmak isteyenlerin aklına gelen ilk yer, şüphesiz ki Yuvarlakçay. Çay’ın yakınlarında yaklaşık 20 tane restoran işletmesi bulunuyor.

Suya girmek isteyen cesaretli ziyaretçiler, serinliğin zevkine varınca sudan çıkmak istemiyor. Eğer soğuk suya girmeyi tercih etmezseniz de, Çay üzerine kurulu ahşap salıncaklarda salınarak ânın tadını çıkarabilirsiniz.
Yolunuz Muğla veya çevresine düşerse, sizleri Yuvarlakçay’a bekleriz.

Yuvarlakçay’a Nasıl Gidilir?

Dalaman Havalimanı’ndan inince, Köyceğiz/Ortaca yönünde ilerledikten sonra Beyoba sapağından içeri doğru girmeniz gerekiyor. Sonrasında karşınıza çıkan tabelaları takip ederek, Yuvarlakçay’a ulaşabilirsiniz.


CENNET ADASI

Ormanların cevahiri Cennet Adası’na, bâd-ı sabâ bir başka esiyor!

Asıl adı Nimara Adası olan bu adaya, her ne kadar ada denilse de, aslında bir yarımadadır. Marmaris’in merkezine yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunur.

Cennet Adası
Cennet Adası

Marmaris Koyu’nun girişinde yer alan ada, Yalancı Boğaz diye hitap edilen bir yol ile karaya bağlanmıştır. Günübirlik tekne turlarının, değişmeyen durağı haline gelen adanın muhteşem havası ile huzur bulacaksınız. Pirüpak denizinin, doğayla olan uyumuna inanamayacaksınız.

Adanın çevresinde bulunan restoran ve cafelerde vaktinizi değerlendirebilirsiniz. Bölge, dalış yapmak için ideal yerlerden biri. Cennet Adası ile harikulâde bir tatil deneyimi yaşayacaksınız.

Cennet Adası’na Nasıl Gidilir?

Adaya, Marmaris’ten şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Cennet Adası’na Marmaris’ten tekne turu yaparak gitmek, misafirler tarafından daha çok tercih ediliyor.


BOZBURUN YARIMADASI

Marmaris’in güzide doğa harikası: Bozburun Yarımadası!

Türkiye’nin güneybatısında yer alan bu yer, 20 bin kişilik bir nüfuza sahiptir. Kışın tekne tamiratlarının ve bakımlarının yapıldığı yarımada da, korunan körfezler ve koylar bulunmaktadır.

Bozburun Yarımadası
Bozburun Yarımadası

Buraya geldiğinizde, limana demirlenmiş tekneler size hoş bir görüntü sunacak. Doğaseverler, dağlık ve ormanlık alanlara serpilen dik yamaçların estetikliği ile büyülenecek.

Ada aynı zamanda, toprağın altındaki kalıntılar ile merak edilen vadiler ve limanları gözetleyen bir kalelere sahip. Syma ve Rodos Yunan adalarının manzarası Bozburun Yarımadası’ndan izleniyor.

Adada dilerseniz trekking yapabilir, dilerseniz de doğanın kollarında huzura erişebilirsiniz.

Bozburun Yarımadası’na Nasıl Gidilir?

Datça yolunu takip ederek, Hisarönü sapağından ayrıldıktan sonra sahil yolu üzerinden Bozburun’a ulaşabilirsiniz. Ayrıca Marmaris’ten Bozburun’a düzenli olarak minibüs kalkmaktadır.


ZEYTİNLİKUYU PLAJI

Muğla’nın, Milas ilçesine bağlı Kıyıkışlacık mevkiinde yer alan plaj, günden güne değere biniyor!

Zeytinlikuyu Plajı, Milas’a 30 km uzaklıkta bulunan bir halk plajıdır.

Zeytinlikuyu Plajı
Zeytinlikuyu Plajı

Tüm yılın yorgunluğunu atmak adına bir tatil arayışındaysanız, sizleri muntazam bir âhenkle dizilmiş ağaçların, tertemiz denize komşu olduğu Zeytinlikuyu Plajı’na davet ediyoruz.


PALAMUTBÜKÜ KOYU

Zeytin ve badem ağaçlarıyla meşhur Datça’nın nadide koylarından Palamutbükü, ruhunuzda güneş açtıracak!

Palamutbükü Koyu
Palamutbükü Koyu

Uzun bir sahile sahip olan koy, Datça ilçe merkezine 25 kilometre uzaklıktadır. “Üç güzeller ( Hayıtbükü, Palamutbükü, Kızılbük) “olarak adlandırılmış koyların arasında en meşhuru Palamutbükü Koyu’dur.

Yarımadanın en uzun sahillerinden biri olan koy, tatilseverlere yeme/içme tesisleri ve konaklama imkanları sunuyor.

Palamutbükü Koyu’na Nasıl Gidilir?

Palamutbükü’ne, Dalaman Havalimanı’nı kullanarak ulaşabilirsiniz. Dalaman’a indiğinizde, Havaş aracılığıyla Marmaris’e geçebilirsiniz.

Marmaris’ten Datça istikametine giden minibüsleri ile yaklaşık 1,5 saatte Datça’ya ulaşmış olursunuz.

Datça-Palamutbükü arası 40 dakika sürmektedir. Aynı zamanda Bodrum’dan feribot aracılığıyla da koya ulaşabilirsiniz.


EKİNCİK KOYU

Muğla’nın, Köyceğiz ilçesine bağlı Ekincik, küçük bir köy olmasına rağmen, methedilesi doğal güzelliklere sahip.

Ekincik Koyu, Marmaris ile Köyceğiz arasında kalmış bir koydur. Aynı zamanda bir yerleşim yeridir.
Yat turu yapanlar bu koya uğramadan geçmiyor.

Ekincik Koyu
Ekincik Koyu

Kalabalıktan, yoğun iş hayatından sıkılanlara bu güzel koyu ziyaret etmelerini tavsiye ederiz. Ayrıca çamur banyosu yapabileceğiniz Delibey, Sultaniye ve Gelgirme gibi kaplıcalara, Ekincik Koyu’ndan kalkan teknelerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çam ağaçlarıyla dolu alanda mangal ve piknik yapabilirsiniz.

Konaklama

Ekincik sahilinde, küçük büyük fazlaca pansiyon ve motel bulunmaktadır.
Aynı zamanda, koyda yer alan kamp alanından çadır veya karavan kiralamanız mümkün.

Ekincik Koyu’na Nasıl Gidilir?

Ekincik Koyu’na, Dalyan’dan tekne aracılığıyla veya Köyceğiz’den karayolu ile ulaşabilirsiniz.


KARGI KOYU

Muğla’nın meşalesine, Kargı Koyu’nda pervane olun!

Okaliptus ağaçlarının kapladığı bu göz alıcı yerde, güneşin doğuşuna, harika manzaralar eşliğinde tanıklık edebilirsiniz.

Kargı Koyu
Kargı Koyu

Datça merkeze 3 km uzaklıkta bulunan koy, kuzey rüzgarlarına meydan okuyan dağlarla çevrilidir. Dolayısıyla suyu oldukça ılıktır. Kargı’da hiçbir yerleşim yeri bulunmuyor. Kargı Koyu’nu ziyaret ettiğinizde, eminiz ki kısa sürede bu koyun müdavimi haline geleceksiniz.

Kargı Koyu’na Nasıl Gidilir?

Kargı Koyu’na şehir merkezinden yürüyerek gelinebildiği gibi, Datça’nın merkezinden sıklıkla kalkan dolmuşlar ile de ulaşabilirsiniz.


ASPAT KOYU

Aspat Koyu ile festival tadında tatil fırsatı!

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yer alan Aspat Koyu’nda, antik çağların tarih sahnelerini aklınızda canlandıracak, turkuaz denize bakmaya doyamayacaksınız.

Aspat Koyu
Aspat Koyu

Doğal güzelliklerini korumasının en önemli sırrı, I. derece sit alanı olmasıdır. Aspat’a geldiğinizde, Aspat Dağı’na tırmanmayı ve Çıfıt Kalesi’ni seyretmeyi unutmayın.

Kızgın kumların sahile boylu boyunca uzandığı koyda, palmiye ağaçları altında sevdiğiniz müzikleri dinleyebileceğiniz muhteşem bir ortam sizleri bekliyor.

Aspat Koyu’na Nasıl Gidilir?

Aspat Koyu’na Bodrum otogardan kalkan minibüsleri kullanarak gelebilirsiniz. Şahsi araç ile gelecek olanlar ise, Bodrum/Karaincir güzergâhını kullanarak bölgeye ulaşabilirler.


DALYAN GÖLÜ

Sazlıkların tellerinde dans eden maşuk bir göl: Dalyan Gölü!

Muğla’nın, Ortaca ilçesine bağlı Dalyan’da yer alan göl, Kaunos Antik Kenti yakınlarında bulunmaktadır. Bir kum kordonu ile denizden ayrılan göl, dünyanın dört bir yanından gelen turistleri ağırlıyor.

Dalyan Gölü
Dalyan Gölü

Kral Kaya Mezarları ile de ünlenen bu yer, kelimenin tam anlamıyla size ütopyada yaşıyormuşsunuz hissini verecek. Rengarenk teknelerin su üzerindeki serpilişi, ressamlara ilham verecek güzellikte.

Dalyan Gölü’ne geldiğinizde, eminiz ki, bu fevkalâde bölgeyi fotoğraflamak isteyeceksiniz. Dalyan’da vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Dalyan Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Dalyan’a ulaşmak için, beldeye 29 kilometre uzaklıkta bulunan Dalaman Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. Ayrıca, Ortaca ilçesine giden otobüslere binerek Ortaca’ya ulaşıp, buradan da her 20 dakikada bir hareket eden minibüsler aracılığıyla Dalyan’a ulaşabilirsiniz.


KÖYCEĞİZ GÖLÜ

Asar’ın nâzende pınarlarından doğan ayaklı bir göl: Köyceğiz Gölü Muğla’nın, Köyceğiz ilçesinde bulunan Köyceğiz Gölü, tatlı su gölüdür.

Dalyan Kanalı ile Akdeniz’e bağlanmıştır. Nil Kaplumbağalarının da yaşadığı göl, birden çok renk değişimi yaşadığı için, tatilcilere doğal bir renk cümbüşü görüntüsü sergilemektedir.

Köyceğiz Gölü
Köyceğiz Gölü

Caretta carettaların yuvalarını bıraktığı bir göldür.

Dağlardan gelen sularla beslenen gölde, tekne turunun yanı sıra su kayağı yapmakta mümkün.

Köyceğiz Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Göle, Muğla merkezden hareket eden Köyceğiz otobüsleri ve dolmuşları aracılığıyla ulaşabilirsiniz.


BAFA GÖLÜ TABİAT PARKI

Huzurun nabzını, kızılçam ormanlarının efendisi Bafa Gölü Tabiat Parkı’nda tutun!

Muğla-Aydın sınırı arasında yer alan Bafa Gölü, Antik dönemde Ege Denizi’nin bir körfezi idi.

1994 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile “Tabiat Parkı” adını almıştır. Bafa Gölü, bünyesinde Menci Adası’nı ve Hayalet Adası’nı barındırmaktadır.

Bafa Gölü Tabiat Parkı
Bafa Gölü Tabiat Parkı

Doğanın bizlere sunduğu muhteşem güzelliklere burada rastlama ihtimaliniz oldukça yüksek. Bünyesinde 261 kuş çeşidi bulunduran Tabiat Parkı’nda, botanik türü dahil olmak üzere, olta balıkçılığı ve kampçılık faaliyetlerini de gerçekleştirebilirsiniz.

Bafa Gölü Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Bafa’ya, Muğla’nın Milas ilçesinden hareket eden minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Söke Otogarı’ndan, Bafa güzergâhına giden otobüsler mevcuttur. Bafa Gölü-Söke arası 25 kilometredir.


İNBÜKÜ ORMAN KAMPI

Hayalinizdeki tatil, İnbükü Orman Kampı’nda hayat buluyor!

Muğla’nın, Marmaris ilçesinde yer alan İnbükü, sizlere yeni hobiler edinme imkanı sağlıyor.

Şehir hayatının getirdiği dezavantajlardan, kalabalık sokaklardan uzaklaşmak için en ideal yer, kuşkusuz ki İnbükü Orman Kampı.

İnbükü Orman Kampı
İnbükü Orman Kampı

Buraya geldiğinizde, hem denize hem yeşile manzaranız olacak. Yazın çadırınızı kurup, doğanın sakinliğine ortak olacağınız bu güzel tatil bölgesi, siz mülferit ziyaretçilerini bekliyor.

İnbükü Orman Kampı’na Nasıl Gidilir?

Marmaris ile Datça karayolu üzerinde yer alan İnbükü Orman Kampı, karayolu üzerinden gelirseniz Değirmenyanı Köyü’nü geçtikten sonra karşınıza çıkacak olan Askeri Dinlenme Tesisi’nin hemen yanında bulunmaktadır.


SULTANİYE KAPLICALARI

Geçmişten günümüze şifa deposu!

Muğla’nın, Köyceğiz ilçesinde yer alan Sultaniye Kaplıcaları, şifalı sularıyla önemli bir yere sahip.

Binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen bu kaplıca suyunun mineral değerleri yüksektir. Binlerce yıl varlığını sürdürmüş bu suların bulunduğu kaplıca, Köyceğiz Gölü’nün güneybatısında bulunur.

Sultaniye Kaplıcaları
Sultaniye Kaplıcaları

Çamur banyosu ile de ilgileri üzerine toplayan Sultaniye Kaplıcaları, iki bin yıl önce Kaunoslular tarafından kullanılmaktaydı.

Türkiye’nin en yüksek radyoaktivitesi’ne sahip olan kaplıcanın suyunun içeriğinde kalsiyum sülfat, kalsiyum klorür ve radon bulunmaktadır.

İyileştirme özelliğine sahip kaplıca suyu, birçok hastalığa iyi gelmektedir. Bunlardan bazıları; romatizma, bel ağrısı, nefrit, cilt ve kadın hastalıklarıdır.

Ayrıca, Sultaniye Kaplıcaları’nda konaklayabileceğiniz kiralık odalar mevcuttur.

Sultaniye Kaplıcaları’na Nasıl Gidilir?

Sultaniye Kaplıcaları’na, Köyceğiz ve Dalyan’dan hareket eden tekneler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca buraya Köyceğiz’den karayolu ile de ulaşabilirsiniz.


BODRUM BARLAR SOKAĞI

Eğlenceperestlerin vazgeçilmezi, Bodrum geceleri!
Gündüz deniz, kum, güneş üçlüsüne doyanlar, akşamları soluğu Bodrum Barlar Sokağı’nda alıyor!

Bodrum’un en bilinen eğlence mekanlarından olan Barlar Sokağı, ziyaretçilerine dolu dizgin eğlenebilecekleri fırsatlar sunuyor. Yaz-kış turist çeken bu güzel yerde, Türkiye’nin ünlü sanatçıları sahne alıyor.

Bodrum Barlar Sokağı
Bodrum Barlar Sokağı

Çeşitli konserlerle canlanan sokakta, müzik zevkinize hitap edecek şarkılarla gönlünüzce vakit geçirebilirsiniz. Barlar Sokağı’nda açılan ilk bar, 1974 yılında açılmış olan Hadigari Bar’dır.

Canlı müzik yapan mekanlardan, rock barlara kadar her türlü müziği dinleyebileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Bodrum Barlar Sokağı’nda müziğe doyanlar, alışverişe koşuyor!

Aynı zamanda Bodrum’un en uzun çarşısı ünvanını taşıyan sokakta, hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Yolunuz Bodrum’a düşerse, Barlar Sokağı’na mutlaka uğrayın.

Özet
Ege Bölgesi Gezilecek Yerler
Makale Başlığı
Ege Bölgesi Gezilecek Yerler
Açıklama
Ege bölgesi girintili çıkıntılı doğası sayesinde binlerce koy, ada ve plaja ev sahipliği yapmaktadır. Her koy kendine has yapısı ile benzersiz bir tabiata sahiptir.
Publisher Name
Myfriendoo.com
Publisher Logo

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve bunlar mutlaka web sitemizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınması talep edilir. Bildirim açıklamaları olmadan herhangi bir yorumu silme hakkımızı saklı tutarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.