Bozcaada

Bozcaada Bağ Bozumu 2020

Çanakkale ilinin bir ilçesi olan Bozcaada, her yıl bağ bozumu festivali ile eğlenceli bir ortama ev sahipliği yapıyor. Birbirinden renkli stant alanlarından oluşan festival alanında yerli üzüm üreticilerinin ürettiği şaraplar, taze üzüm satışları yapılıyor.

BOZCAADA GENEL ÖZELLİKLERİ

Bozcaada, Ege’nin kuzeyinde bulunuyor ve üzüm yetiştiriciliği için iklim ve toprak yapısı olarak çok uygundur. İklim olarak Akdeniz iklimi özelliklerini taşımaktadır. Adalar yapıları gereğiyle genel olarak her mevsimde rüzgarlıdır. Bozcaada’da da bu özellik mevcuttur.

Bozcaada
Bozcaada

Türkiye’de ki en batı yerleşim yerlerinden biridir. Adanın yüzölçümü 35 kilometre kare yani 35000 dönümdür.

Bozcaada Sahil
Bozcaada Sahil

Adada uçsuz bucaksız kumsallar bulunmaktadır. Ada olması itibari ile denizi berrak ve tertemizdir.

Genelde Ege haklı tarafından tercih edilen bir tatil beldesidir.

BOZCAADA BAĞ BOZUMU FESTİVALİ 2019

Adanın yüz ölçümünün üçte birini kaplayan üzüm bağlarının hasat edilmesi anlamına gelen bağ bozumu festivali, geleneksel olarak her yıl eylül ayında kutlanmaktadır. Adaya has dört üzüm çeşidi bulunmaktadır. Kuntra, Karalahana, Çavuş ve Vasilaki üzümleri adanın simgesi üzümlerdendir. Bu üzümlerden üretilen şarapların satışı bu festivalde uygun fiyatlara yapılmaktadır.

Yerli yüzlerce şarap üreticisi bulunmaktadır. Her lezzetten şarabı bu festivalde bulabilirsiniz. Bu şarap üreticileri şaraplarını çoğu zaman markalaştırmıştır. Gökçeada’da yerel şarap markaları çok ünlüdür. Bunun yanında ev yapımı denilen şaraplarında üretimi oldukça popülerdir.

Şirince’de ki şarap üretiminin aksine ana mahsül olarak sadece üzüm kullanılır. Festival kapsamında Gökçeada dışında da markaların ürünleri sergilenmektedir. Diğer illerden gelen üreticilerden bal şarabı, ahududu şarabı, nar şarabı gibi farklı türde şaraplar satın alınabilir.

Damak tadınıza en uygun şarabı almak için ürünleri test ederek deneyebilirsiniz. Festival programında bağ ziyaretleri, geleneksel şarap üretim teknikleri, festival oyunları gibi etkinliklere katılabilirsiniz.

Her yıl eylül ayında gerçekleşen Bozcaada Bağ Bozumu 2019 yılında da 7 eylülde gerçekleşecektir.

BOZCAADA’YA NASIL GİDİLİR?

Bozcaada’ya hangi ilden gelmek istiyorsanız öncelikle Çanakkale’ye ulaşmanız gerekmektedir. Çanakkale merkezinden kalkan dolmuşlar veya belediye otobüsleri ile Geyikli beldesine ulaşmalısınız. Geyikli beldesinde bulunan liman aracılığı ile Bozcaada’ya geçebilirsiniz. Liman işletmesi devlet tarafından yapılmaktadır. Her saat başı Bozcaada’ya çift yönlü sefer bulunmaktadır. Bozcaada ile Geyikli limanı arası sekiz kilometre mesafededir. Bozcaada içerisinde otobüs, taksi gibi ulaşım imkanları vardır.

BOZCAADA’DA KONAKLAMA

Bozcaada için konuşmak gerekirse her şey dahil konseptinde hotel bulunmamaktadır. Konaklama tipleri genelde Butik Hotel, Pansiyon, Konukevi ve Villa Kiralama gibi seçeneklerdir. Bu konaklama seçenekleri her kesimden insana hitap eder.

Bozcaada Konaklama
Bozcaada Konaklama

Evli çiftlerin tercihi şirin butik hotellerden yana olabilir. Butik hotel fiyatları gecelik 150TL ile 300TL arasında değişmektedir. Kişi sayısı bakımından büyük aileler için villa tipi konaklamalar daha uygundur. Gecelik 400TL ile 900TL arasında bir fiyatı vardır. Villalarda 8-10 kişi konaklayabilir. Öğrenciler içinse fiyat bakımından çok uygun olan konuk evleri ve pansiyonlar önerilir. Gecelik 50TL ile 120TL arasında değişen fiyat öğrenciler için makul olabilir.

Bozcaada Kalesi
Bozcaada Kalesi

Bozcaada genel olarak gezilecek güzel bir ada olup fiyat açısından da uygun bir tatil beldesidir. Bağ bozumu festivali zamanında adanın ziyaretçisi artar. Bu güzel adayı sizinde görmenizi öneriyoruz. Bu yılki bağ bozumu festivalini kaçırmamanız dileğiyle.

Keyifli Tatiller.

Özet
Bozcaada Bağ Bozumu 2019
Makale Başlığı
Bozcaada Bağ Bozumu 2019
Açıklama
Bozcaada, Ege'nin kuzeyinde bulunuyor ve üzüm yetiştiriciliği için iklim ve toprak yapısı olarak çok uygundur. İklim olarak Akdeniz iklimi özelliklerini taşımaktadır.
Publisher Name
Myfriendoo
Publisher Logo

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve bunlar mutlaka web sitemizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınması talep edilir. Bildirim açıklamaları olmadan herhangi bir yorumu silme hakkımızı saklı tutarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.