Bitez Gezilecek Yerler

Bitez Gezi Yerleri

BİTEZ HAKKINDA BİLGİLER

Muğla’nın en çok ziyaret edilen semtinden biri Bodrum’dur. Bitez, Bodrum’un bir beldesidir. Bodrum’dan 12 kilometre uzaklıkta bulunur. Bitez narenciye bahçeleri ve bağları ile ünlüdür. Bodrum kan portakalının üretimi bu beldede yapılır. Göz alabildiğine yeşil ve mavi tonları ile tatilcileri etkileyen bir doğaya sahiptir.

Bitez Genel Bilgiler
Bitez Genel Bilgiler

Antik Yunan kayıtlarında Bitez’in anlamı bağ ve bahçe olarak tanımlanır. Geleneksel sıkım yöntemleriyle zeytinyağı üreten üreticiler bulunmaktadır. Zeytinyağları oldukça ünlüdür. Popüler bir tatil beldesi olmasına karşın kış aylarında nüfusu oldukça azalır. Konut tipleri genel olarak villa ve müstakil evlerden oluşur. Konutlar yeşil doğa ile iç içedir. Bitez genel olarak sakin ve huzurlu bir tatil yeri olarak tanımlanabilir. Bodrum’a yakın mesafede olması avantajıdır.

Bitez beldesinde yüz yaşının üzerinde zeytin ağaçları bulunur. Doğası organik ürünlerin yetiştirilmesi için uygundur. Yarım halka şeklinde sahili mavi bayrak almıştır. Denizi cam göbeği mavisidir ve kumsalları incecik kumlardan oluşur. Halk plajı ile ücretsiz olarak denize girilebilir. Sahili rüzgar bakımından parasailing, surf gibi sporlara uygundur. Alaçatı’dan sonra en iyi ikinci sahildir.

BİTEZ GEZİLECEK YERLER

Bitez’de gezilecek yerler arasında turuncu reklerin hakim olduğu mandalina ve portakal bahçeleri ile başlayabiliriz. Bitez’in narenciye bahçelerine girdiğiniz anda mandalina ve portakal esintileri sizleri karşılar. Bahçeden elinizle toplayacağınız sulu ve organik mandalinaların tadına bakmanız önerilir.

Bitez Konaklama
Bitez Konaklama

Bitez’in ayrıca birbirinden farklı etnik yapıları ve antik kalıntılarını gezmeniz tavsiye edilir. Antik Yunan eserleri ve mozaikli kilisesi en gözde gezi yerleridir. Beldede bulunan yamaçların oyuklarına yapılan antik mezarlarda önemli tarihi kalıntılardandır.

Bitez
Bitez

Beldenin simgesi olan Bitez Yalısı, kurtuluş savaşı ile bilinen bir yapı olup yerli ve yabancı ziyaretçilerin yemek duraklarındandır. Yalının içinde bulunan restaurantı ile güzel manzara eşliğinde yemek yiyebilirsiniz. Şarkılara konu olan bu heybetli yapının mimarisi ve atmosferine hayran kalacaksınız.

BİTEZ’DE NE YENİR?

Bitez’in yerel halkının kendi hayvanlarından ürettiği günlük süt ile yapılan Bitez dondurmasının tadına bakabilirsiniz. Bitez’in yol üstü mantı evlerininde köylülerin yaptığı mantının tadına bakabilirsiniz. Meyve bahçelerinden koparacağınız narenciyelerde oldukça lezzetlidir.

Bitez’de bulunan balık restaurantları ve deniz mutfağı ile ünlü mekanlara sahiptir. Taze balık çeşidi, deniz bitkileri, şahane mezeleri ile güzel bir akşam yemeği sunuyor.

BİTEZ’E NASIL GİDİLİR?

Bitez’e en kolay ulaşım yolu uçak yolculuğudur. Bodrum havaalanına 40 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Dalaman havaalanına 200 kilometre uzaklıktadır. Ayrıca otobüs ile gelmek isterseniz Bodrum’da inip Bitez minibüslerine binerekte ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul’dan gelecek ziyaretçiler için sahil yolunu kullanmaları önerilir. Yol boyunca göreceğiniz manzaralara hayran kalacaksınız.

Özet
Bitez Gezi Yerleri
Makale Başlığı
Bitez Gezi Yerleri
Açıklama
Muğla'nın en çok ziyaret edilen semtinden biri Bodrum'dur. Bitez, Bodrum'un bir beldesidir. Bodrum'dan 12 kilometre uzaklıkta bulunur. Bitez narenciye bahçeleri ve bağları ile ünlüdür.
Publisher Name
Myfriendoo
Publisher Logo

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve bunlar mutlaka web sitemizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınması talep edilir. Bildirim açıklamaları olmadan herhangi bir yorumu silme hakkımızı saklı tutarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.