Bafa Gölü

Bafa Gölü Tabiat Parkı

Bafa gölü, Aydın’a bağlı olan nadir göçmen kuş türlerinin belirli bir süre konakladığı değerli bir göldür. Çevresinde Beşparmak dağları, Akdeniz iklimi bitki örtüsüne sahip doğal bir yapısı vardır.

Endemik bitki türleri ve nadir mantar türleri görülmüştür. Gölün ölçülen en derin noktası 20 metredir. Uzunluğu ise 16 kilometredir.

BAFA GÖLÜ TABİAT PARKI

Bafa gölü doğal güzelliklerinin yanı sıra arkeolojik zenginliği bakımından da zengin bir göldür. Çevresinde Heraklia ve Latmos arkeolojik kalıntıları bulunuyor. Tarihi eserlerin korunması için birinci derece sit alanı olarak korunmaktadır. Göl kenarında piknik yapmak için alanlar vardır.

Bafa Gölü Antik Kent
Bafa Gölü Antik Kent

Balık tutmayı sevenler için güzel bir noktadır. Gölden sazan ve tatlı su balıkları çıkmaktadır. Göl, mineral açısından oldukça zengindir. Buradaki balıklar kısa sürede olgunlaşıyorlar. Endemik bitki türleri arasında 10 farklı türde Orkide, Zerdeçal ve 500 çeşit bitki türü yetişmektedir.

Bafa Gölü Manastır

Göçmen kuşların duraklama noktalarından biridir. Bahar aylarında göçmen kuşlar bir ay gibi bir süre burada yaşar. Kuş türleri arasında Yılan Kartalı, Angıt, Saz Delicesi, Kızıl Şahin, Küçük Kerkenez, Akkuyruklu Kartal, Alaca Yalı Çapkını, Küçük Karabatak, Küçük Balaban, Gece Balıkçısı, Alaca Balıkçıl, Erguvani Balıkçıl gibi türler bulunmaktadır. Dünyanın farklı ülkelerinde gelen turistler bu bölgede kuş gözlemciliği yapıyorlar.

BAFA GÖLÜ KONAKLAMA

Bafa gölü birinci derece sit alanı olduğundan üzerinde her hangi bir yapı bulunmuyor. Aydın’ın Söke ilçesine oldukça yakındır. Söke ilçesinde hoteller, pansiyonlar, günlük kiralık evler bulunmaktadır. Bu sayede Söke’de konaklayarak Bafa gölüne yürüme mesafesi ile ulaşabilirsiniz.

BAFA GÖLÜ GEZİLECEK YERLER

Bafa gölünde gezilecek yerler arasında Antik kentler, Beş Parmak Dağları, Bafa Gölü Gezisi ve Büyük Menderes Nehri olarak örneklendirilebilir.

Bafa Gölü Tarihi Eser

Antik kentler Heraklia ve Latmos bölgedeki en önemli arkeolojik buluntular arasındadır. Heraklia antik kentinin adı mitolojiden gelmektedir. Mitolojinin bilinen isimlerinden Herakles’in adından esinlenilmiştir. Bölge hakimiyetini eline geçiren göl üzerinde de hakimiyet kurmuştur. Sırası ile Persler, Büyük İskender, Seleukoslarlar tarafından fethedilmiştir.

Eski dönemlerde Bafa gölünün deniz ile bağlantısı varmış. Zaman içerisinde doğa olayları nedeniyle Bafa gölü ile denizin bağlantısı kesilmiştir.

Orta çağda önemli kilise adamları Bafa gölünde yer alan küçük adalara kiliseler inşa etmiştir. Savaş dönemlerinde de bu manastırlar, din adamlarının sığınağı olmuştur.

BAFA GÖLÜNE NASIL GİDİLİR?

Bafa gölü’ne ulaşmak için ilk önce Aydın’a ulaşmalısınız. Ardından Aydın’ın merkezinden şehir içi minibüsler ile Söke ilçesine ulaşacaksınız. Bu noktadan sonra Bafa gölüne ister yürüyerek 45 dakika gibi bir sürede isterseniz de araç ile 10 dakika sürede ulaşabilirsiniz.

Özet
Bafa Gölü Tabiat Parkı
Makale Başlığı
Bafa Gölü Tabiat Parkı
Açıklama
Bafa gölü, Aydın'a bağlı olan nadir göçmen kuş türlerinin belirli bir süre konakladığı değerli bir göldür. Çevresinde Beşparmak dağları, Akdeniz iklimi bitki örtüsüne sahip doğal bir yapısı vardır.
Publisher Name
Myfriendoo
Publisher Logo

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve bunlar mutlaka web sitemizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınması talep edilir. Bildirim açıklamaları olmadan herhangi bir yorumu silme hakkımızı saklı tutarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.