Aydın Dilek Yarımadası

Aydın’da Gezilecek 10 Yer

Aydın Gezilecek Yerler ve Antik Kentler

Ülkemizde, özellikle yaz tatili planları yapılırken, haritada aranan ilk yer, şüphesiz ki Ege bölgesi oluyor.

Aydın da, köklü tarihi, iç açıcı doğal güzellikleri ve bilhassa popülerleşen plajları ile bittabi tatilseverlerin vazgeçilmez gezi rotalarından biri haline gelmiş durumda. Batısına Ege Denizi’ni, kuzeyine ise İzmir’i alan bu güzel şehir, verimli toprakları üzerinde, geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Yerli ve yabancı binlerce turistin akın ettiği Didim ve Kuşadası gibi önemli tatil duraklarında, her mevsim misafirlerine bambaşka bir maceranın kapılarını aralayan Aydın’da, vaktin nasıl geçeceğini anlamayacaksınız desek yanlış söylemiş olmayız.

Bu yazımızda sizler için, Aydın bölgesinde mutlaka görülmesi gereken bedaat-i harika tatil beldelerini ve tarihi mekanları derledik.

Dilek Yarımadası

Aydın Dilek Yarımadası
Aydın Dilek Yarımadası

Çarh-ı Saadet, Dilek Yarımadası’nda dönüyor!

Adım attığınız anda dilşad olacağınız bu yarımada, Mezozoik kalkerler ve Paleozoik şistler ile Neojen kütlelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Küçük Menderes ile Büyük Menderes arasında yer alır. Dünyada türüne az rastlanan Akdeniz Foku’nun yanı sıra, sayısı 45’i bulan deniz canlısı ve birçok sürüngeni bünyesinde bulunduran yarımada, Türkiye’de maki biteylerine verilebilecek en güzel örneklerden biri olma özelliğine sahiptir. Hicret eden birbirinden güzel kuşların ortaya koydukları görüntü, gökyüzünü âdeta sanat eserine çeviriyor!

Dilek Yarımadası, muhteşem görünümü ile gözlere hitap ettiği kadar, günübirlik yapılabilecek birçok aktiviteye de olanak sağlıyor. Bunlardan bazıları; foto safari, doğa yürüyüşü, botanik tur, birçok deniz sporu ve olta balıkçılığı.

Dilek Yarımadası, hayal ettiğinizden daha güzel!

Güvercinada Kalesi

Aydın Güvercinada Kalesi
Aydın Güvercinada Kalesi

Mavinin huzur verici tonlarının ahengine, Güvercinada Kalesi’nin tarihi dokuları ile eşlik edin!

Kale, Aydın Kuşadası’na bağlı Hacıfeyzullah Mahallesi’nde yer alıyor.

Vakti zamanında Mora İsyanı sırasında denizden gelebilecek saldırıları önlemek amacıyla yapılmış olan kalenin içi, Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Tarihin zenginliklerinden doğan Güvercinada Kalesi’ni gördüğünüzde, bahtiyâr kalarak geri döneceksiniz!

Saplı Ada

Aydın Saplıada
Aydın Saplıada

Akbük’ün simgelerinden biri haline gelen Saplı Ada, görünümü ile görsel şölen havası estiriyor!

Ne kadar ada denilse de, aslında bir yarımada olan Saplı Ada, M.Ö 1500’lü yıllarda, Ege Denizi’nde yaşanan büyük bir volkan patlaması sonucunda etrafa saçılan küllerin birikmesiyle meydana gelmiştir. Yüzeysel olarak görünmese de, bu kül katmanları toprağın birkaç santim altında kendini göstermektedir. Ada’ya sular çekildiği zamanlarda yürüyerek veya araç ile ulaşmak mümkün. Aynı zamanda ada, sit alanı konumunda olması dolayısıyla koruma altına alınmıştır. Sizlerde, Saplı Ada’yı ziyaret ettiğinizde, bu şirin yarımadayı fotoğraflamaya doyamayacaksınız.

Zeus Mağarası

Aydın - Zeus Mağarası
Aydın – Zeus Mağarası

Zeus Mağarası, Ege’nin turizmini canlı tutan güzide yerlerinden biri olan Kuşadası’nda yer alır.

Mağaranın adının nereden geldiğini merak edenler için, hemen açıklayalım: ”Zeus Mağarası” adının nereden geldiği hakkında birkaç mitolojik söylem vardır. Bunlardan birincisi; Gök Tanrısı Zeus’un, kardeşi Deniz Tanrısı Poseidon’u kızdırdığı zamanlarda, Poseidon bu mağaraya gelerek sakinleşmeye çalışırmış. Zeus’ta kardeşini mağaranın önünde beklermiş. Diğer bir efsane ise, Antik Panionion Birliği toplantılarını bu bölgede düzenlermiş. Krallar toplantı yaparken, kraliçeler de o esnada mağarada yüzermiş. Milli Park’ın girişinde bulunan mağarada, tatlı ve tuzlu suyun karışımından doğan maden suyu bulunmaktadır. Her halükârda beğeneceğinizi düşündüğümüz Zeus Mağarası’na uğrayarak, gününüzü birkaç saatliğine güzelleştirebilirsiniz.

Magnesia Antik Kenti

Aydın Magnesia Antik Kenti
Aydın Magnesia Antik Kenti

Magnesia’nın şem-i şebistânı, Aydın’ın tarihine ışık tutuyor!

Aydın’ın, Germencik ilçesine bağlı Tekin Köyü’nde yer alan antik kent, Didyma Antik Kenti kadar bilinmesede, ilgiyi üzerine çekmeyi başaran tarihi bir kenttir. Carl Humann tarafından 1891’de antik kentte kazı yapımı başlatılmıştır. Yaklaşık 20 ay gibi bir sürede tamamlanan kazı çalışmaları sonucunda, Agora, Zeus Tapınağı ve Artemis Tapınağı gibi tarihi yapılar ortaya çıkmıştır. Sizlerde, Aydın’a geldiğinizde, bu antik kente uğrayarak, tarihi keşfe çıkabilirsiniz.

Tralleis Antik Kenti

Aydın Tralleis Antik Kenti
Aydın Tralleis Antik Kenti

Kestane Dağları’nın yamacında, geçmiş asırların zenginliği yatıyor!

Aydın merkeze 1 kilometre uzaklıkta yer alan, Tralleis Antik Kenti’nin, Argoslular ve Tralleisliler tarafından kurulduğu tahmin edilmekle birlikte MÖ 334’te İskender tarafından alındığı kayıtlara geçmiştir. Ancak daha sonra Helenistik Krallıklar tarafından sıklıkla bünyelerine alınmıştır.

Antik kente ait, günümüzde görebileceğimiz tek tarihi yapı gymnasiumadır. ”Üç Gözler” olarak adlandırılır. Tralleis Antik Kenti’nde ve civarında birçok kazı çalışması yapılmıştır ve çok sayıda tarihi kalıntı gün yüzüne çıkarılmıştır. Tralleis Antik Kenti’ne yolculuk yapma fırsatını yakaladığınızda, çok geçmeden değerlendirin.

Alinda Antik Kenti

Aydın Alinda Antik Kenti
Aydın Alinda Antik Kenti

Anadolu’nun tarih sahnesindeki altın zinciri: Alinda Antik Kenti!

Kekatomnos’un kızı Karia Kraliçesi Ada, kardeşi Pixodaros tarafından Bodrum’a gönderilince, burayı kendine başkent yapmıştır.  Kentin yapımında sadece granit taşlardan faydalanılmıştır.  Alinda Antik Kenti, Hitit İmparatoru II. Mursilis döneminde, ”Sena Irmağı” adlı ülkeye bağlı bir kent durumunda idi. Bugün de, derinliklerinde yüzyıllar öncesine ait hatıralar barındıran Alinda Antik Kenti, görkemli görüntüsü ile akıllara kazınmaya devam ediyor.

Aphrodisias Antik Kenti

Aydın Afrodisias Antik Kenti
Aydın Afrodisias Antik Kenti

Afrodit’in hüsn-ü hâli, aşkın kentini inşa ediyor!

Aydın’ın, Karacasu ilçesinde yer alan Aphrodisias Antik Kenti, adından da anlayacağınız üzere, ismini aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodite’den almıştır. Kent, Aydın merkeze 95 kilometre uzaklıktadır. Aydın’a gelen ve tarihi anıtsal yapılara meraklı olan tatilciler tarafından en çok rağbet gören yerlerden biri olma özelliğine sahiptir. Roma döneminde kutsallığı herkes tarafından kabul gören bu kent, Kayra ve Megapolis isimlerini de almıştır. Bölgede yapılan kazı çalışmaları sonucunda ortaya iki köy çıkmıştır. Kesinlikle görülmeye değer olduğunu düşündüğümüz Aphrodisias Antik Kenti’ni keşfeden şanslı kişilerden biri de siz olabilirsiniz.

Ahmet Gazi Camii

Aydın Ahmet Gazi Camii
Aydın Ahmet Gazi Camii

Aydın’ın irfan güneşi, Ahmet Gazi Camii’ne vuruyor!

”Batı Anadolu’nın İlk Türk Ulu Eserleri” listesinde yer tutan Ahmet Gazi Camii’nin, Menteşoğlu Orhan Bey’in oğlu Hızır Bey tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir, 1308 yılında inşa ettirilmiştir. Aydın’ın, Çine ilçesine bağlı Eski Çine Köyü’nde yer almaktadır. Aydın’ın bilinen en eski camisidir. 13 tane penceresi vardır. Cami birçok kez restore edilse de, hâlâ tarihi görüntüsünü korumaktadır.

Sizlerde bu değerli camiyi, gezi planlarınıza dahil edebilirsiniz.

İlyas Bey Külliyesi

Aydın İlyas Bey Külliyesi
Aydın İlyas Bey Külliyesi

Anadolu Beylikleri zamanına ait olan külliye, Milet Arkeolojik Alanı sınırları içerisinde yer almaktadır. Aydın’ın kalender yapılarından biridir. Mimarisi ve çevresinde barındırdığı tarihi kalıntıları ile merak uyandıran bir yapıdır. Külliye, üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar; Cami, hamam ve medresedir. İlyas Bey Külliyesi ve civarı, Müze Park Alanı olarak nitelendirilmektedir.

Özet
Aydın'da Gezilecek 10 Yer
Makale Başlığı
Aydın'da Gezilecek 10 Yer
Açıklama
Ülkemizde, özellikle yaz tatili planları yapılırken, haritada aranan ilk yer, şüphesiz ki Ege bölgesi oluyor.Aydın da, köklü tarihi, iç açıcı doğal güzellikleri ve bilhassa popülerleşen plajları ile bittabi tatilseverlerin vazgeçilmez gezi rotalarından biri haline gelmiş durumda.
Publisher Name
Myfriendoo
Publisher Logo

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve bunlar mutlaka web sitemizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınması talep edilir. Bildirim açıklamaları olmadan herhangi bir yorumu silme hakkımızı saklı tutarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.