Altınoluk

Altınoluk Tatil Rehberi

Altınoluk Tatil Rehberi

Altınoluk, Balıkesir ilinin Edremit ilçesine bağlı bir tatil beldesidir. Çanakkale iline oldukça yakındır. Meşhur kaz dağlarının bir kısmı bu beldede bulunur.

ALTINOLUK GEZİLECEK YERLER

Altınoluk, tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir bölgedir. İçerisinde ve çevresinde gezip görülecek bir çok ören yeri, milli park, koy ve plaj bulunuyor.

ALTINOLUK KÖYÜ

Dağ eteğine kurulmuş köyde muhteşem manzara vardır. Köy kahveleri her gün bir çok ziyaretçi ağırlamaktadır. Köy kahvesine oturduğunuzda masanıza hemen doğal kaynaktan doldurulan buz gibi su gelir. Yiyecekler ve içecekler oldukça ucuzdur. Manzaraya karşı çayınızı yudumlamak ise paha biçilemez.

Altınoluk Köyü

Köye her yarım saatte bir minibüs seferleri vardır. Yukarı doğru çıkarsanız ilk yerleşimin başladığı kilise kalıntılarını görebilirsiniz. Köy yollarında bolca meyve ağaçları bulunur. Organik meyvelerin tadına bakabilirsiniz. Harika manzarası ile fotoğraf çekmeyi de unutmayın.

ALTINOLUK AÇIK HAVA TİYATROSU

Köy yolu üzerinde bulunur. Yamaca kurulmuş tiyatro antik eser niteliğindedir. Her yaz yüzlerce açık hava konseri verilmektedir. Ünlü rock grupları, Türk sanat müziği sanatçıları, pop şarkıcıları olmak üzere bir çok farklı müzik türünde konserler verilmektedir.

Altınoluk Amfi Tiyatrosu
Altınoluk Amfi Tiyatrosu

Mimari olarak bakıldığında sanat eseri denilebilir. Altınoluk manzarası eşliğinde arkadaşlarınız veya ailenizle konserde eğlenebilirsiniz.

TAHTA KUŞLAR ŞAMAN KÖYÜ

Bölgenin ilk yerleşimcileri olan şamanların kültürü bu köyde hala devam etmektedir. Yöresel kıyafetleri, kendilerine has seramonileri ve yemekleri ile günümüzde yaşamaya devam eden kültürlerden birisidir.

Tahta Kuşlar Etnografya Müzesi
Tahta Kuşlar Etnografya Müzesi

Türkiye’nin ilk özel müzesi buradadır. Tahtakuşlar Etnografya Müzesi günümüzde hala ziyaretçi almaya devam ediyor. Altınoluk sınırlarını bitirdikten sonra Güre beldesinde yer alan köyü mutlaka görmelisiniz.

ALTINOLUK BALIK PAZARI

Altınoluk’un simgelerinden biri haline gelen balık pazarının harika bir atmosferi bulunuyor. Kıyı balıkçılığı ve tekne balıkçılığı ile tek tek tutulan balıklar oldukça besili ve organik. Pazarın içerisinde bir kaç balık restorantı da bulunmaktadır. Denize nazır güzel bir akşam yemeği yemek isterseniz balık pazarını ziyaret etmelisiniz.

Altınoluk Balık Pazarı
Altınoluk Balık Pazarı

Pazarın girişinde bazı zamanlarda bir süreliğine sergilenen akvaryum bulunuyor. Akvaryumun içinde bazen küçük köpek balığı bazende dev vatoslar olabiliyor. Oltaya takılan bu hayvanlar belirli bir süre sergilendikten sonra doğaya geri bırakılıyor.

ALTINOLUK’TA YAPILACAK AKTİVİTELER

  • Deniz bisikleti kiralayıp denizin tadını çıkartın.
  • Köy kahvesinde manzaraya karşı bir çay için.
  • Amfi tiyatro konserlerine gidin.
  • Kaz dağlarında doğa yürüyüşüne çıkın.
  • Altınoluk kanyonunda piknik yapın.
  • Ünlü vardar dondurmacısından dondurma yiyin.

ALTIKOLUK’TA HOTEL VE KONAKLAMA

Hotel ve konaklama açısından Altınoluk’ta pansiyonlar daha yaygındır. Altınolukta iki tane her şey dahil konseptli otel bulunmaktadır. Gecelik fiyatları 300 lira ile 500 lira arasındadır.

Altınoluk pansiyon fiyatları gecelik olarak 120 lira ile 200 lira arasındadır.

Altınolukta günlük ve haftalık kiralık evler de bulabilirsiniz. Sizin yapacağınız pazarlık dahilinde günlük 200 lira ile 250 lira arasında konaklayabilirsiniz.

Altınolukta ücretsiz konaklamakta mümkündür. Çadırınızı alıp kaz dağlarında kamp yapabilirisiniz.

ALTINOLUK’A NASIL GİDİLİR?

Altınoluk’a ulaşım için uçak, otobüs veya kendi aracınızı tercih edebilirsiniz.

Uçakla Altınoluk’a ulaşmak isterseniz Edremit hava alanına uçak bileti almalısınız. Ardından oradaki taksilerle Edremit ilçesine ulaşmanız gerekecek. Edremit’ten 40 dakikalık minibüs yolculuğu ile Altınoluk’a gelebilirsiniz.

Şehirler arası otobüslerle de Altınoluk’a ulaşmanız mümkündür. Altınoluk’un tam merkezinde yer alan otogar ile ulaşım oldukça kolaydır.

Kendi aracınızla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Marmara bölgesinden gelecekseniz Çanakkale yolunu tercih etmemenizi öneririm. Yol oldukça virajlı ve engebelidir. Altınoluk’a Bursa üzerinden de ulaşmak mümkündür.

 

Özet
Altınoluk Tatil Rehberi
Makale Başlığı
Altınoluk Tatil Rehberi
Açıklama
Altınoluk, Balıkesir ilinin Edremit ilçesine bağlı bir tatil beldesidir. Çanakkale iline oldukça yakındır. Meşhur kaz dağlarının bir kısmı bu beldede bulunur.
Publisher Name
Myfriendoo
Publisher Logo

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve bunlar mutlaka web sitemizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınması talep edilir. Bildirim açıklamaları olmadan herhangi bir yorumu silme hakkımızı saklı tutarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.